Jamie Dimon.

Jamie Dimon.

Jamie Dimon si nemyslí, že kryptomena Libra – projekt spoločnosti Facebook sa niekedy dostane na na svetlo sveta.

“Bola to pekná myšlienka, ktorá sa nikdy nezrealizuje,” poznamenal generálny riaditeľ (CEO) banky JPMorgan Chase v piatok na akcii usporiadanej Inštitútom medzinárodných financií, podľa videonahrávky uverejnenej agentúrou CNBC.

Virtuálnu menu Libra kritizovali politici, vyjadrila obavy o ochranu súkromia a stratila podporu od firiem Visa, MasterCard a ďalších zakladajúcich členov.

Dimon nevysvetlil, prečo si myslí, že projekt Libra nakoniec zlyhá, hoci spochybnil že sa jedná o novinku. Dimon poznamenal: “Už máme stabilné kryptomeny. Nie sú prví, ktorí to prinášajú.“

Spoločnosť JPMorgan začiatkom tohto roka uviedla na trh svoju vlastnú kryptomenu a stala sa tak prvou významnou americkou bankou, ktorá tak urobila.

Dimon uviedol: „Je podporená americkým dolárom, takže sa jedná o reálnu stabilitu.“

Na rozdiel od JPM Coin, by Libra bola podporená pevným košom rezervných mien.

Facebook ani združenie Libra neodpovedali na žiadosti o pripomienky.

Ale David Marcus, ktorý vedie projekt Libra v spoločnosti Facebook, nedávno vyjadril dôveru v projekt, aj napriek odchodu prvotných podporovateľov.

Súvisiace: JPMorgan vytvára vlastnú kryptomenu – JPM Coin

Marcus minulý týždeň na sociálnej sieti Twitter, keď niekoľko spoločností uviedlo, že opustia Združenie, poznamenal: “Chcel by som byť opatrný voči osudu Libry po týchto správach.”

Uviedol: „Samozrejme to nie je z krátkodobého hľadiska skvelá správa, ale z určitého dôvodu to oslobodzuje,” … “Zmena týchto rozsahov je podstatná. Ak máte Združenie takýchto rozmerov, regulácia je naozaj rozsiahla, čím je tlak naozaj rozsiahly.“

Dimon má históriu podivných komentárov o kryptomenách. Raz nazval bitcoin „podvodom“ a predpovedal, že vlády ju „zničia“. Hrozil dokonca, že vyhodí ktoréhokoľvek z jeho bankárov, ak s ňou bude obchodovať. Šéf JPMorgan neskôr vyjadril poľutovanie nad pripomienkami a potvrdil, že bitcoin je „skutočnou“.

Dimon si praje aby banka JPMorgan bola súkromnou

Medzitým Dimon v piatok prišiel so zoznamom sťažností o tom, ako náročne je v súčasnosti byť verejnou spoločnosťou. Uviedol nepríjemné požiadavky okolo zverejňovania správ, tzv. „fraškové“ stretnutia akcionárov a hrozbou možného „ochromujúceho“ sporu.

Dimon poznamenal: „Vedieme spoločnosti na súkromný trh,“ … “Chcel by som ísť do súkromia, keby som mohol. Byť verejnou spoločnosťou má skutočné negatívne okolnosti.”

Prechod do súkromia nie je pre JPMorgan reálnou možnosťou. Je to najväčšia a najdôležitejšia banka v USA. A trhová kapitalizácia JPMorgan je takmer 400 miliárd dolárov, takže je príliš nákladnou pre prípadného kupcu.

Dimonove vyjadrenia však ukazujú na trend, kedy počet amerických spoločností kótovaných na burzách, podľa dát firmy Vanguard za posledných 20 rokov klesá a to až o približne 50%.

Generálny riaditeľ spoločnosti Morgan Stanley – James Gorman, ktorý bol na pódium s Dimonom, tvrdil, že existujú určitý „optimizmus“ z toho, že sú verejnou spoločnosťou. Uviedol schopnosť spoločnosti predávať akcie a dôveryhodnosť prešetrení inštitúciami ako SEC.

Gorman sa však zhodol na tom, že existujú nevýhody vrátane potreby venovať čas a zdroje na oznamovanie štvrťročných výsledkov. Navrhol, že jedným zo spôsobov, ako zmierniť túto záťaž, by bolo zverejnenie výnosov iba každé tri štvrťroky, pričom úplné zverejnenie príjmov by sa malo uskutočniť dvakrát ročne.

Gorman zažartoval: „Na štvrťrokoch je smiešne, že prichádzajú s alarmujúcou frekvenciou.“

Generálny riaditeľ spoločnosti Morgan Stanley poukázal aj na bremeno spojené so stretnutím akcionárov, často pred malým počtom publika.

Gorman uviedol: „Na našich stretnutiach akcionárov máme viac jednotlivcov z bezpečnosti ako akcionárov,“ … “Je to trochu šialené. Sedíte tam a rozprávate sa s tromi ľuďmi.”

„Pravdepodobne“ žiadna recesia

Jednou z okolností, z ktorej majú akcionári obavy, je to, ako dlho vydrží ekonomická expanzia, ktorá je najdlhšou v americkej histórii.

Dimon uznal, že podniky znižujú investície kvôli obavám z obchodnej vojny. Americké domácnosti však podľa neho sú stále silné a spotrebiteľské výdavky zostávajú najväčšou časťou hospodárstva.

Preto Dimon poznamenal, že spomalenie podnikateľských investícií „pravdepodobne“ nespôsobí, že sa Spojené štáty dostanú do recesie.

Súvisiace: Francúzsko tvrdí, že „nemôže schváliť“ projekt Libra od Facebooku na európskej pôde

A ak dôjde k recesii, je presvedčený, že prísna regulácia zavedená po finančnej kríze v roku 2008 zabráni ďalšiemu poklesu.

„Situácia “Lehman” jednoducho nenastane,“ poznamenal Dimon a poukázal na silné kapitálové požiadavky a právnu autoritu udelenú FDIC na prevzatie bánk.

Taktiež odmietol obavy, ktoré vyjadrila bývalá vedúca predstaviteľka FDIC – Sheila Bairová a iní, že regulačné orgány vyslobodili americké banky z okovov, keď po kríze odstránili ich obmedzenia.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár