Japonsko je pripravené na tlač rozsiahleho množstva ¥ 10 000 bankoviek, keďže stále viac ľudí doma hromadí hotovosť.

Ministerstvo financií chce vo fiškálnom roku 2016 vytlačiť 1,23 miliardy v 10 000 jenových bankovkách, čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje nárast o 180 miliónov.

Počet tlačených bankoviek v hodnote 10 000 jenov sa vo fiškálnych rokoch od roku 2011 do roku 2015 ustálil na ročne vydávaných 1,05 miliardy.

Súvisiace: Prečo táto mapa ukazuje, že Japonsko je najväčšou krajinou sveta

Niektoré zdroje na finančnom trhu veria, že to je preto, keď viac ľudí nedrží svoje peniaze v banke, ale doma, pretože úrokové sadzby z vkladov klesli takmer na nulu potom, čo Centrálna Banka Japonska  vo februári predstavila negatívne úrokové sadzby.

V skutočnosti, hlavný ekonóm spoločnosti Dai-ichi Life Research Institute, Hideo Kumano novinárom povedal, že celková suma hotovosti, ktorá je doma schovanou sa podľa odhadov medziročne zvýšila o ¥ 5 biliónov na ¥ 40 biliónov.

Pozoruhodne na tom je, že predtým vo štvrtok guvernér Centrálnej Banky Japonska – Haruhiko Kuroda, navrhol, že centrálna banka by dokonca mohla v prípade potreby zmierniť politiku ešte viac.

Súvisiace: INFOGRAFIKA: Z Nemecka by sa mohlo stať druhé Japonsko

Krátko po tom, jen voči americkému doláru prudko (piaty deň za sebou) posilnil až o 1,7% na 107,92.

To je najsilnejšia úroveň od 19. októbra 2014 – tesne predtým, ako Centrálna Banka Japonska šokovala trhy, ohľadom posilnenia svojho programu kvantitatívneho uvoľňovania.

Zdroj: Japan Times

Facebook komentár