Japonsky_Nikkei_skoncil_rok_ako_jeden_z_najvykonnejsich_indexov_v_regione

Japonský referenčný index akcií uzavrel rok 2019 ako jeden z najlepších v tomto regióne.

Index Nikkei 225 v pondelok, čo je jeho posledný obchodný deň v roku klesol o 0,8%, ale index stále za rok 2019 dosiahol 18% výnos, vďaka ktorému tak dosiahol druhý najlepší výkon spomedzi hlavných indexov v Ázii – zaostal za indexom Číny s označením Shanghai Composite, ktorý vyskočil o 22%. Šanghajský trh však ešte v utorok zažije ešte jeden obchodný deň na ukončenie roka, ale aj tak už je pripravený na svoj najlepší rok od roku 2014.

Hongkongský index Hang Seng v tomto roku vzrástol o 9,6%, zatiaľ čo kórejský index Kospi sa zvýšil o 7,7%.

Japonský index Nikkei dosiahol svoju najvyššiu úroveň na začiatku tohto mesiaca potom, čo Japonsko oznámilo masívny stimulačný balík na pomoc svojej ekonomike. Uvoľnenie obchodného napätia medzi USA a Čínou tiež pomohlo zvýšiť sentiment.

Hlavné indexy v pondelok skončili obchodovanie zmiešano. Shanghai Composite vyskočil o 1,2% a Hang Seng uzavrel v zisku 0,3%. Kospi klesol o 0,3%.

Juhokórejský index Kospi už v utorok nebude obchodovaným, zatiaľ čo Hang Seng a Shanghai Composite budú obchodovateľné. Všetky štyri indexy sa v stredu už nebudú obchodovať z dôvodu novoročných sviatkov.

Nižšie sú uvedené niektoré kľúčové body Ázijského obchodovania, okolo 16:30 hongkonského času:

  • Čína od nového roku bude presadzovať svoju novú úrokovú sadzbu na úvery, ešte vo väčšej miere. Čínska ľudová banka v sobotu nariadila všetkým bankám, aby od 1. januára prestali používať svoju existujúcu fixnú referenčnú úrokovú sadzbu a na ocenenie svojich nových úverov prijali LPR. Centrálna banka chce, aby LPR bola referenčným ukazovateľom, pretože má lepšie odrážať zmeny trhových sadzieb. Podľa centrálnej banky, od začiatku zavedenia (v auguste) LPR, sa jej používaním ohodnocuje takmer 90% nových úverov.
  • Čínska kríza v oblasti bravčového mäsa podľa vlády vykazuje známky zmiernenia. Podľa námestníka čínskeho ministra poľnohospodárstva, celkový počet ošípaných – nielen populácia chovných ošípaných – v novembri v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástla. Yu Kangzhen počas svojho pondelkového oznámenia poznamenal, že minulý týždeň taktiež ceny bravčového mäsa klesli a z maxima dosiahnutom 1. novembra sú v strate viac ako 18%. Úradník ministerstva obchodu na tom istom brífingu informoval, že Čína však bude naďalej zvyšovať svoje zahraničné dovozy bravčového mäsa.
  • Čínska reštauračná sieť Jiumaojiu vykoná svoju počiatočnú verejnú ponuku akcií v Hongkongu. Očakáva sa, že akcie spoločnosti začnú byť obchodované v januári.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár