Bernanke si užíva „ ovocie voľného trhu“ alebo ako nami bolo povedané v Reuters štvrtého marca o prejave bývalého predsedu FEDu v 40 minútovom rozhovore v Abú Dabi, za ktorú zinkasoval, ahem $250 tisíc. Autorova obrana v článku agentúry Reuters , on iba citoval DC lobistov, ktorí obhajovali množstvo a Bernanke pridal „jeho osobnú skúsenosť s ponukou a dopytom.“

Dobre, áno, to je iba ponuka a dopyt a tak ďalej. Žiaden veľký problém a ak sa Vám to nepáči, musíte mať niečo proti trhom. Ale stále, by bolo pekné (a väčší problém) ak by títo reportéri citovali mimo akceptovanej intelektuálnej vrstvy z „Boswash“ koridoru, tak kompromisných, že medzi primárnymi príjemcami všetkých nových peňazí predseda Ben a jeho kamaráti vytvorili ex nihilo (lat.- z ničoho), teda akoby nehádzal na kôš v budove Marriner Eccles. Ak aj áno, tak by možno  počuli nejaký zdravý skeptizmus o týchto udalostiach, v ktorých top peňažný úradníci profitovali v kancelárii v ich „službe verejnosti“ prostredníctvom ich kontaktov z najlepších priemyselných odvetví.

( Súvisiace: Zoznámte sa s novým predsedom FEDu, rovnakým ako ten predchádzajúci )

George Stigler vysvetľoval ako zachytil návratnosť v jeho teórii regulácie, za ktorú dostal (oprávnene) Nobelovu cenu za ekonómiu, aj keď by som povedal, že sú lepšie vysvetlenia fráz „ quid pro a nech sa páči“.

Počas víťazného Bernankeho kola, by ho mohli menej zaviazaní pozorovatelia pozastaviť a poznamenať, že dolár stratil takmer 30 % jeho hodnoty od jeho pričlenenia k FEDu v 2002 a to iba ak  uznáte, že boli použité lowball metriky v oficiálnych CPI štatistikách. Pravdepodobne je to dvakrát toľko, ak je cenová inflácia meraná viacerými tradičnými cestami, vrátane zabudnutých faktorov ako plná inflácia pre hotovostné výdavky alebo výdavky na udržanie konštantných nákladov na bývanie. Američania z roku 1977 mohli trpieť kvôli zlému účesu alebo zlej disko hudbe, ale aspoň netrpeli nesúladom (po A), medzi hodnotou doláru v ich  vreckách a (po B), čo im vláda povedala to bolo. Na rozdiel od nás.

( Súvisiace: Prečo sa Ben Bernanke stále bojí o Wall Street )

Napriek tomu dnes, Zriadenie oslavuje Bernankeho za udržanie toku finančných prostriedkov medzi tú spoločnosť, ktorá potrebuje zotrvať pri moci. Paul Krugman sa zatiaľ čuduje, kde je inflácia. Ja som spravil pár spätných prepočtov honoráru za Bernankeho prejav. Zase používajúc CPI čísla dnes za $250 tisíc si kúpi to čo zhruba za $193 tisíc v roku 2002, za ktoré by si v tom čase vedel obstarať 603 uncí zlata. Dnes týchto 603 uncí zlata by stálo cez $805 tisíc.

Pointou nie je to, že všetky stoličky vo FEDe by mali byť ukrátené po ich prejavy v zlate po odchode do dôchodku, hneď na začiatku ich funkčného obdobia, aj keď by možno mali byť. Ale práve prínos, aký by ste očakávali, keď mena získava monopolnú ochranu a postavenie zákonného platidla, zatiaľ čo ani jedno nemá nič spoločné s voľným trhom,  bez ohľadu na názory DC lobistov ani na Bernankeho prejav.

V histórii Spojených štátov toto najbezohľadnejšie obdobie služby nasledovalo pri akomkoľvek centrálnom bankárovi. Tlačili miliardy dolárov na záchranu Wall Street-u, ktoré by mohli z internalizovať post-crash straty. Na financovanie rozpočtových deficitov, ktoré slúžili k prevodu kapitálu na okraj vojenského impéria a mimo dosah domácej pracovnej sily. Rozšírili tak krízu v americkej ekonomike v Septembri 2008 aj napriek tomu, že sa trhy zosypali v porovnaní s tými z roku 1987 a 2000-2001, a tak pripravujú štádium krízy číslo 2, mnoho miliárd na stimulačné výdavky, výpomoci a ďalšie škodlivé investície.

Bol to všetko jednoducho test chybovosti v jeho akademickom výskume v 30-tych rokoch? Možno z časti, ale pamätajte, že kartelizovanie častí na Wall Street-e bolo vytvorené samotným FED-om v 1913. Pretože tí prijímatelia, čo získajú nové peniaze ako prvý na tom benefitujú najviac, preto je logické, že zaujaté skupiny oslavujú ocenenia a delia si korisť z Bernank-eho $6250 dolárového prejavu za minútu – a predpokladajme, že pani Yellen dáva pozor.

( Súvisiace: Aktíva FEDu aktuálne dosiahli veľkosť 4 biliónov dolárov )

Zábavnou správou v pozadí prejavu je fakt, že pokračujúca kríza ovplyvňuje Bitcoin a Mt. Gox, podvodné a teraz už krachujúce Bitcoin zmenárne, čo sa prejavuje tým, že musíme mať veľa depozitov. Zatiaľ, čo zlomku rezervných bánk a protekčnej triede je dovolené to, čo iným nie je. Porozumením nejasnej budúcnosti doláru a mocenskej elity v krajine po 9/11 v Spojených štátoch je kľúčovým porozumieť prečo, vzrástol počet konkurenčných digitálnych mien (Bitcoin je iba jedna). Aby po nich dopyt nebol nikdy tak silný ako po dolári, čiže dolár bol nafúknutý menej a trhovým korekciám bolo povolené relatívne viac, počas takzvaných rokov „Veľkej regulácie“-(zníženie volatility výkyvov v hospodárskom cykle – 80. roky). Je bezpečné predpokladať, že zriadenie bankárov sa snaží tvrdo využívať Mt. Gox fiasko, aby démonizoval akýkoľvek pohyb k vytvoreniu decentralizovaného bankovníctva, ktorý by mal efekt bankovníctva ako bič v dvoj-záprahu v 19-tom storočí teda beznádejne zastaraný.
Ak by aj áno, tak jedinou obeťou by mohli byť budúce Bernank-eho honoráre.

V racionálnom svete, za prejav byť zaplatený $250 tisíc by mohlo spôsobiť veľa údivu o čo tu vlastne ide. Takýto svet, ale neexistoval, možno od roku 1830. Kým niekto ocení iróniu, že Bernank-e bol zaplatený za fiat peniaze, ktoré si sám  pomohol z devalvovať a od tej doby jeho nástupca vo FED-e sľubuje pokračovať v Bernank-ovej tradičnej činnosti, a bude platiť niekomu, kto rýchlo diverzifikuje aktíva, aby ochránil svoju kúpnu silu.

Bernak-eho reč mala málo dočinenia s ponukou a dopytom. Bolo to viac spoločné s tým, byť odmenený za predĺženie cesty, po ktorej by mohli ďalej nakopávať ekonomiku. Je to cesta, na ktorej  konci bude slepá ulička.

Christopher Westkey je učenec Inštitútu na Ludwig von Mises. Vyučuje na štátnej univerzite College of Commerce and Business Administration v Jacksonvile

Preložil: Marek Kopriva

Zdroj: Ludwig von Mises

Facebook komentár