Komoditný guru Jim Rogers žije v Singapure a je dobre známym býčím pohľadom na Čínu (investorom “proti prúdu”), ktorý cestuje po celom svete (oboplával zemeguľu – už dvakrát ). Spýtali sme sa ho, kde v súčasnosti vidí zaujímavé ekonomické príležitosti pre investorov.

( Súvisiace články: Jim Rogers predpovedá, že zlato klesne na 900 dolárov za uncu )

Rogers uviedol, že existujú významné možnosti v Afrike – konkrétne Angolu a Etiópiu. On sa taktiež zameriava na juhoamerickú krajinu – Uruguaj.

Povedal som svojej žene:” Poďme do Angoly – by sme tam mohli žiť ako králi”… “Povedala,” Môžeš ísť do Angoly, ale ja nechcem žiť ako kráľovná v Angole “… ale ty môžeš!”

Poznamenal ďalšie informácie, kde uviedol niektoré rýchle fakty jeho najlepších ponúk:

Angola: Táto krajina je v Afrike druhým najväčším producentom ropy a hľadá podporu zahraničných investícií po takmer troch desaťročiach trvajúcej občianskej vojny, ktorá skončila v roku 2002 (podľa údajov agentúry Bloomberg). Táto krajina má plány aj pre investorov – chce v roku 2016 spustiť začatie obchodovania na burze, futures kontraktov a komodít v roku 2017. Čo sa týka ekonomiky: tá v roku 2012 vzrástla o 7,4% a podľa webovej stránky Expat – rast láka čoraz väčší počet cudzincov, žijúcich v tejto krajine pre dobrodružstvo a veľké ponuky platov od zamestnávateľov. Nevýhody? Náklady na bývanie sú popisované, ako “astronomické”, peniaze podliehajú prísnym vládnym kontrolám a desaťročia vojny znamená – nedostatok infraštruktúry a ornej pôdy. Náklady na bývanie pre rok 2012 ukazujú, že cena fľašky piva a bieleho chleba stoja okolo 4 dolárov za každý, jeden rok členského v posilňovni stojí 15 dolárov.

Etiópia: Podľa denníka Financial Times táto africká krajina bola kedysi známa pre svoju uzavretú ekonomiku sa stala lákavým miestom pre investorov. V FT Katrina Manson-ová ohlásila, že bývalí vysokí členovia Etiópie sa vracajú späť a poukazujú na „cestu“ spolu s čínskymi investormi, ktorý sa zameriavajú na sektor kávy a ich investícií do zdravotníctva a výroby. Jedna nevýhoda? Manson-ová ohlásila mnoho príležitostí, ktoré sú uzavreté pre zahraničných investorov a dokonca zároveň aj, čo sa týka súkromného sektora.

Uruguaj: Táto juhoamerická krajina hraničiaca s veľký počtom väčších susedov – Argentínou a Brazíliou má o 30% až 40% nižšie náklady na bývanie, ako v USA, podľa správy od International Living. Ak budete chcieť zmeniť adresu, alebo investovať prostriedky – Americké ministerstvo zahraničia hlási, že vláda Uruguaja tradične považuje dôležitosť významu zahraničných investícií. V nedávnom rozhovore pre denník Wall Street Journal – Jeremy Grantham (analytik, ktorý poukázal na internetovú bublinu a bublinu bývania) odporučil chopiť sa dobrej príležitosti na investovanie do poľnohospodárskej pôdy a Uruguaj označil, ako vhodné miesto.

Zdroj: MoneyNews

Facebook komentár