Podľa investora Jima Rogersa bude americký dolár v dlhodobom horizonte “totálnou katastrofou”, pretože táto krajina má pozíciu najväčšieho svetového dlžníka a politiku, ktorú prezentuje predseda Federálneho rezervného systému Ben S. Bernanke.

Je pravdepodobné, že čínsky juan bude “bezpečnou” menou, aj keď je ťažké pre investorov, aby ho nakúpili, uviedol Rogers, predseda Rogers Holdings na konferencii v Edinburghu.

“Situácia je stále horšia a ja očakávam, že USA čelí vážnym problémom,” povedal Rogers. “Dr Bernanke nerozumie ekonomike, nerozumie financiám, on len pozná tlačenie peňazí a nemôžeme zoštvornásobiť množstvo peňazí v ďalšom spomalení”

Americký vládny dlh je v súčasnosti na úrovni 93 percent hrubého domáceho produktu v porovnaní so 60 percentami pred finančnou krízou a je nastavený na hodnotu, že sa bude aj naďalej v niekoľkých najbližších rokoch zvyšovať. Za posledný rok dolár klesol proti každej mene v koši 16 hlavných mien. Euro získalo v tomto roku približne 7 percent voči doláru. 

“Očakávam viac nepokojov na menovom trhu možno už tento rok na jeseň, a ďalšie nepokoje do roku 2013,” povedal Rogers, ktorý uprednostňuje meny a komodity. Rogers povedal, že je v súčasnej dobe naklonený na “dlhý”(na vzostup) doláru, pretože trhový konsenzus je pre danú menu nasmerovaný k poklesu.

Rogers povedal, že je “krátky”(na pokles) na rozvíjajúce sa trhy, s výnimkou Číny , USA a technologických akcií, ako zaistenie proti jeho iným pozíciám.

“Dlhopisy v USA boli v býčom(rastúcom) trhu po dobu 30 rokov,” povedal Rogers. “Podľa môjho názoru sa to chýli ku koncu.” “Práve teraz neshortujem (nepredávam) americké dlhopisy”, pretože 95 percent trhu od nich očakáva pokles.”

Rogers uviedol, že nemôže odhadnúť, kedy býči trh s komoditami skončí. “Viem, že náznaky toho budem hľadať” povedal. “Dúfam, že som dosť chytrý, aby som to rozpoznal.”

Rogers taktiež povedal: Počas nasledujúcich rokov sa bude “veľké bohatstvo” vytvárať v poľnohospodárstve a alternatívnych energiách, ako je solárna a veterná energia.

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár