Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

Narodený: 19.10.1942 (70 r.)

Baltimore, Maryland, USA

Alma Mater: Balliol College, Oxford

Yale University

Zamestnanie: Predseda Rogers Holdings and Beeland Interests, Inc.

Spoluzakladateľ  Quantum Fund

Web stránka: www.jimrogers.com

James Beeland Rogers, Jr. je americký investor a autor. V súčasnosti žije v Singapure. Je predseda Rogers Hodlings and Beeland Interests, Inc. S Georgeim Sorosom bol spoluzakladateľom Quantum Fund a je tiež tvorca Rogers International Commodities Index (RICI). Rogers sa neškatuľkuje ako člen žiadnej ekonomickej školy, ako však priznal, najbližšie má k Rakúskej ekonomickej škole.

Jeho skorší život a vzdelanie

Rogers sa narodil v Baltimore, Marylande a vyrastal v Demopolise, Alabame. S obchodovaním začal ako 5-ročný, kedy predával arašidy a zberom prázdnych fliaš po baseballových fanúšikoch. Svoju prvú prácu na Wall Streete získal u Dominick & Dominick po tom, ako ukončil bakalársky stupeň histórie na Yale University v roku 1964. Rogers potom získal v roku 1966 ďalší titul vo filozofii, politike a ekonomike na Balliol College na Oxford University.

Jeho obchodná kariéra

V roku 1970 sa Rogers pridal k Arnhold and S. Bleichroder. V roku 1973 spolu s Georgeom Sorosom zakladal Quantum Fund. Počas nasledujúcich 10 rokoch jeho portfólio získalo 4200%, zatiaľ čo S&P asi 47%. Quantum Fund bol jedným z prvých skutočne medzinárodných fondov.

V roku 1980 sa Rogers rozhodol „odísť do dôchodku“ a strávil nejaký čas jazdením po svete na svojej motorke. Odvtedy je hosťujúcim profesorom financií na Columbia Business School.

V roku 1989 a 1990 bol Rogers moderátorom WCBS – The Dreyfus Roundable a v FNN – The Profit Motive with Jim Rogers. Od roku 1990 do 1992 precestoval na svojej motorke Čínu a celý svet, niečo cez 100 000 míľ naprieč 6 kontinentmi, čo je aj zaznamenané Guinessovou knihou rekordov. Vo svojej knihe Investment Biker, ktorá bola bestsellerom, hovorí nielen o investovaní, ale aj o svojich príhodách z ciest.

V roku 1998 založil Rogers International Commodity Index. V roku 2007 bol index, spolu s jeho 3 pod-indexmi, spojený do obchodovaných úpisov pod hlavičkou Elements. Úpisy sledujú celkovú návratnosť indexov, ako prístupný spôsob investovania do indexu. Rogers je vyhlásený zástanca agrikultúrnych investícií.

Medzi 1.1.1999 a 5.1.2002 sa opäť zapísal do Guinessovej knihy svojou cestou na svojom Mercedesy na mieru, keď so svojou ženou Paige Parker prešiel cez 116 krajín, čím pokryl 245 000 kilometrov. Výlet začal na Islande, kde sa oslavovalo 1000. výročie Leifa Erikssona a jeho výlet do Ameriky. 5.1. 2002 sa vrátili späť domov na Riverside Drive v NYC. Jeho cestu okolo sveta si môžete pozrieť na jeho web stránke www.jimrogers.com. O svojej ceste napísal aj bestseller Adventure Capitalist. Je to jeho najpredávanejšia kniha.

Od 2002 až po súčasnosť

Po jeho návrate v roku 2002 sa stal pravidelným hosťom na Fox News ohľadom biznisu  a financií. V roku 2002 povedal, že Alanova Greenspanova(vtedajší šéf Fedu) „reakcia na bublinu akciového trhu zapríčinila rast dvoch ďalších bublín: realitnú bublinu a bublinu spotrebiteľského dlhu.“ V 2006 shortoval (predával, pozn. prekl.) americké finančné aktíva, stavbárov a Fannie Mae.

V roku 2005 napísal knihu Hot Commodities: How Anyone Can Invest Profitably in the World´s Best Market. V tejto knihe Rogers cituje Financial Analysts Journal, akademincké noviny Univerity v Yale, kde sa vyjadril aj profesor managementu, Geert Rouwenhorst pod titulkom Facts and Fantasies about Commodity Futures. Rogers tvrdí, že táto časť ukazuje, že investícia do komodít je jednou z najlepších, čo je v rozpore s konvenčným zmýšľaním.

V roku 2007 predal svoju vilu v New Yorku za 16 miliónov USD a presťahoval sa do Singapuru. Rogers tvrdil, že práve teraz je priekopnícka doba na investičný potenciál ázijských trhov. Rogersova dcéra je školená v mandarinčine. „Ak ste boli v roku 1807 chytrý, presťahovali ste sa do Londýna, ak ste boli chytrý v 1907, presťahovali ste sa do New York City a ak ste chytrý v roku 2007, presťahujete sa do Ázie.“ V interview s Maria Bartiromo zo CNBC 5.5.2008 povedal, že Číňania sú ohromne motivovaní a že chce byť v takomto prostredí, aby aj jeho dcéry boli takto motivované. Hovorí, že aj Amerika a Európa také niekedy boli. Rozhodol sa nepresťahovať sa do čínskych veľkomiest, ako napríklad Hong Kong alebo Šanghaj najmä kvôli ich znečisteniu, preto si vybral Singapur. Tiež obhajuje investície na menších pohraničných ázijských trhoch, ako sú Srí Lanka a Kambodža a momentálne slúži aj ako poradca pre Leopard Sri Lanka Fund. Nie je však býčím na všetky malé ázijské národy, ostáva byť skeptický aj ohľadom Indie – „India, ako ju poznáme, neprežije najbližších 30 – 40 rokov.“ V roku 2008 Rogers podporoval Rona Paula za prezidenta USA.

Rogers má dve dcéry s Paige Parkerovou. Hilton Augusta (prezývaná Happy) bola narodená v roku 2003 a ich druhá dcéra Beeland Anderson v roku 2008. Jeho posledná kniha Darček mojim deťom obsahuje ako lekcie do života, tak aj investičné rady a bola vydaná v roku 2009.

4.11.2010, kedy prednášal na Oxford University, vyzval študentov, aby sa vzdali plánov kariéry na Wall Street či City, londýnsky finančný dištrikt, a aby namiesto toho študovali agrikultúru a baníctvo. „Sila sa znova presúva od finančných centier k producentom skutočného tovaru. Miesto hľadajte v komoditách, surových materiáloch, prírodných zdrojoch.“

Vo februári 2011 Rogers vyhlásil, že rozbehol nový indexový fond, ktorý sa zameriava na „najlepšie spoločnosti v agrikultúre, baníctve, kovoch a energiách, včítane alternatívnych zdrojov ako slnečné žiarenie, vietor a voda. Index sa volá The Rogers Global Resources Equity Index a podľa Rogersa sú v ňom len tie najlepšie spoločnosti.

V septembri 2012 bol menovaný poradcom pre VTB Capital v divízii agrikultúry.

Zdroj: Wikipedia

Facebook komentár