JP_Morgan_HDP_USA_v_2_stvrtroku_by_mohol_prepadnut_az_o_14%

Analytici banky JP Morgan včera uviedli, že ekonomika USA by sa mohla v budúcom štvrťroku zmenšiť o 14%, čo predstavuje jednu z najstrašnejších výziev na potenciálny zásah Spojených štátov amerických po epidémii koronavírusov.

Pokles tohto rozsahu by bol výraznejší ako v štvrtom štvrťroku roka 2008 – najhoršej z veľkých recesií – keď sa hospodárstvo znížilo až o 8,4%.

Hlavný analytik banky pre USA, Michael Feroli poznamenal: “To znamená, že Federálny rezervný systém bude aj naďalej hľadať „kreatívne“ spôsoby podpory hospodárstva a že Trumpova administratíva a Kongres poskytnú fiškálnu podporu vo výške 1 bilióna dolárov.”

Ďalší analytici taktiež predpovedajú pokles ako v Spojených štátoch tak aj na celom svete, pretože úrady obmedzujú pohyb a verejné výlety a sú povolené len pohyby pre základné hodnoty, v snahe chrániť verejné zdravie. V Spojených štátoch ohrozujú tieto účinky reštaurácie, obchody a podniky čo má rozsiahly vplyv na milióny pracovných miest.

V stredu spoločnosť IHS Markit, ktorá v tomto roku predpovedá rast reálneho HDP len o 0,7% a pokles americkej ekonomiky o 0,2%, uviedla: “Spojené štáty, Európa a Japonsko smerujú k recesii.”

Podľa názoru banky JP Morgan sa americká ekonomika za celý rok zmenší len o 1,5% a nezamestnanosť, ktorá je teraz na 50-ročnom minime pri hodnote 3,5%, sa do polovice roka zvýši na 6,25% a do konca roka sa zníži na približne 5,25%. Hospodársky rast sa následne reštartuje.

JPMorgan Chase dočasne uzavrie zhruba 20% svojich pobočiek v reakcii na pandémiu

Banka so sídlom v New Yorku má 256 981 zamestnancov a 4 976 pobočiek.

V reakcii na pandémiu koronavírusov, banka JPMorgan Chase dočasne uzavrie zhruba 20% svojich pobočiek a zníži počet zamestnancov v tých, ktoré zostávajú otvorené.

Súvisiace:
Koronavírus ničí čínske hospodárstvo a „nočná mora“ ešte neskončila
USA by mali dať mesačne občanom $1 000, aby obmedzili dopad koronavírusu na ekonomiku

Banka v stredu ráno informovala zamestnancov: “Plánujeme dočasne zatvoriť okolo 20% našich pobočiek,” … „Pomôže nám to chrániť našich zamestnancov, v čase kedy poskytujeme základné služby našim zákazníkom a komunitám, ktorým slúžime.“

JPMorgan, ktorá je najväčšou americkou bankou podľa aktív, je prvou z megabánk v USA, ktorá kvôli koronavírusu oznámila rozsiahle zatvorenie pobočiek. Banky obmedzujú cestovanie zamestnancov a posielanie zamestnancov domov alebo k podporným skupinám, aktuálne sa však jedná o jeden z prvých krokov, ktorý ovplyvní retailových zákazníkov.

Tento krok, ktorý sa má začať v dnešnom dni, by mal obmedziť činnosť v rámci 1 000 miest. Banka nezverejnila, ktoré miesta by sa mali zatvoriť, uviedla však, že zostávajúca sieť je viac ako dostatočná na to, aby slúžila komunitám.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, CNBC

Facebook komentár