Na konci pracovného týždňa banka Wall Street – JPMorgan uviedla, že zločinci počas tohto roka (v lete) získali informácie o viac ako 80 miliónoch držiteľov účtov, ako súčasť masívneho hackerského úroku na banky.

Toto odhalenie nasleduje po augustových správach, kde sa uvádzalo, že hackerom sa podarilo infiltrovali do siedmich najväčších bánk v krajine, s použitím sofistikovaného “malware”, na základe ktorého sa im podarilo dostať do ich počítačových systémov a manipulovať s údajmi.

Súviace: Aktuálna mapa hackerských útokov po celom svete

Hackeri od americkej banky JPMorgan získali kontaktné informácie o 76 miliónov domácnostiach a 7 miliónov malých firiem, vrátane mien, adries, telefónnych čísel a e-mailových adries, rovnako ako “vnútorné informácie týkajúcich sa týchto užívateľov banky JPMorgan Chase.”

Ale banka uviedla, že sa hackeri nedostali k žiadnym informáciám o účtoch – napríklad čísla účtov, používateľské mená, dátumy narodenia a čísla sociálneho poistenia – takže sa z tohto incidentu nebude dať vykonať podvod na zákazníkov.”

JPMorgan pri podaní obchodníkov s cennými papiermi uviedla, že spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní: “Firma aj naďalej pozorne sleduje túto situáciu a túto záležitosť vyšetruje.”

Aj keď sa zdá, že hackeri neboli schopní získať prístupy k bankovým účtom, mohli by však ešte zarobiť predajom e-mailových adries a ďalších osobných informácií pre množné využitie na rozposielanie nevyžiadanej pošty.

Zdroje útoku tohtoročného leta stále nie sú jasné. Niektorí analytici poukazujú na hackerov z Ruska, aj keď nie je istý žiadny priamy dôkaz.

Súvisiace: Hackeri z Číny a Ruska mohli získať informácie na zastavenie dodávok energií štátov

Hackeri z Ruska a východnej Európy sú v kybernetických útokov pre FBI častými podozrivými. Načasovanie tohto útoku zvýšilo podozrenie, po napätí medzi Ruskom a Západom ohľadom ekonomických sankcií.

V liste akcionárom na začiatku tohto roka banka JPMorgan poznamenala, že plánuje zamestnať 1000 ľudí a ročne použiť 250 miliónov dolárov na zmiernenie kybernetickej bezpečnosti.

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár