JPMorgan_sa_snazi_zmenit_financny_system_cez_kryptomeny

Vedúci predstaviteľ americkej banky JPMorgan Chase – Jamie Dimon bol preslávený tým, že bitcoin označil za “podvod” a poznamenal, že globálne vlády by ju mali “zničiť”. O menej ako dva roky neskôr Dimonova spoločnosť presúva svoje aktivity do hlavného priestoru kryptomien.

Banka spúšťa svoju vlastnú digitálnu menu. JPMorgan je prvou veľkou americkou bankou, ktorá tak urobila.

Predstavenie JPM Coin, ktorá je na rozdiel od bitcoinu ekvivalentnou k americkému doláru, poukazuje na potenciálnu dlhodobú hrozbu, ktorú predstavuje pre tradičné finančné subjekty. Rýchlosť a bezpečnosť, ktorú blockchain ponúka, spôsobuje, že platobný priestor je zrelý pre dramatické narušenie.

Ed Yardeni, bývalý hlavný analytik Deutsche Bank, ktorý v súčasnosti vedie investičnú spoločnosť Yardeni Research, poznamenal: “JPMorgan a ostatné veľké banky nemajú inú možnosť ako ísť touto cestou,” … “Ak to JPMorgan neurobí, urobí to niekto iný.”

Súčasný systém je “pomalý a mizerný”

Zatiaľ čo Dimon verejne kritizoval kryptomenu Bitcoin, jeho banka v tichosti skúmala technológiu blockachain – digitálnu knihu, na ktorej je postavená mena Bitcoin a je odolnou proti falšovaniu.

Umar Farooq, ktorý má na starosti digitálne služby a blockchain spoločnosti JPMorgan, vo štvrtok po predstavení JPM Coin, uviedol: “Vždy sme verili, že je to dobrá technológia.”

JPMorgan o svojej mene založenej na technológii Blockchain, uviedla, že jej digitálna minca poskytuje “okamžitý” prenos platieb medzi inštitucionálnymi účtami.

To predznamenáva výrazné zlepšenie od toho, ako sa v súčasnosti prevádzajú finančné prostriedky vrámci finančného systému.

Súvisiace: JPMorgan vytvára vlastnú kryptomenu – JPM Coin

Travis Kling, ktorý je generálnym riaditeľom bitcoinového fondu Ikigai Asset Management, poznamenal: “Za skutočnosť je všeobecne považované, že súčasný systém je naozaj starý, pomalý a mizerný.”

Kľúčové fakty: Kling poznamenal, že najrýchlejší spôsob, ako presunúť 10 000 dolárov z LA do Londýna, je vložiť ich do kufríka a zaletieť tam.

Podľa neho, “je to neuveriteľne smiešne.”

Sprostredkovatelia čelia narušeniu

Je zmysluplné, že JPMorgan, najväčšia americká banka podľa kapitalizácie a vkladov, sa tento zastaraný systém pokúsi vylepšiť.

Amber Baldet, ktorý je bývalým vedúcim predstaviteľom divízie blockchainu pre JPMorgan, uviedol: “Spoločnosť JPMorgan má bezkonkurenčnú kombináciu podnikateľského ducha, technických skúseností a vplyvu, aby dokázala predstaviť nielen budúcnosť bankovníctva, ale aj jeho existenciu.”

Je dôležité poznamenať, že minca banky JPMorgan zostáva prototypom a najprv bude k dispozícii iba vybranému počtu inštitucionálnych zákazníkov.

Farook ďalej uviedol, že aj niekoľko rokov po, je pravdepodobné, že JPM Coin bude predstavovať “docela malú časť” z platieb o hodnote 6 biliónov dolárov, ktoré JPMorgan každým dňom vykonáva.

Tom Serres, ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti Animal Ventures, uviedol, že je “do istej miery nevyhnutné”, aby JPMorgan spustila svoju vlastnú kryptomenu.

Serres, ktorého firma investuje do technologických rozvíjajúcich sa podnikov a kryptomenovej infraštruktúry, uviedol: “Ktokoľvek, kto funguje ako prostredník, potvrdzuje a overuje transakcie, je ohrozený vplyvom technológie blockchain,” … “Ak s touto technológiou nemáte prepojené aktivity, rozhodne prichádzate o veľké príležitosti.”

Jedným z najatraktívnejších výhod technológie blockchain je, že môže znížiť rýchlosť a neistotu, ktoré so sebou prinášajú tradičné platby. To znamená, že transakcie sa dajú robiť lacnejšie.

Bude tento krok nasledovať viac bánk?

JPMorgan môže byť len prvým z najväčších amerických hráčov, ktorí sa do tohto priestoru dostávajú.

V decembri komerčný veriteľ so sídlom v New Yorku – Bank of Signature Bank zverejnil platformu digitálnych platieb založenú na technológií blockchain.

Hlavní zahraniční veritelia, vrátane HSBC a Mitsubishi MUFG, údajne oblasť kryptomien skúmajú.

Rick Burke, ktorý je riaditeľom pre firemné produkty a služby v spoločnosti TD Bank, uviedol: “Je to skvelý krok vpred. Očakávam, že ďalšie inštitúcie, vrátane TD, budú smerovať svoje aktivity v budúcnosti smerovať práve do tejto oblasti.”

TD Bank v priebehu minulého týždňa vydala prieskum, ktorý ukázal, že 90% finančných odborníkov verí, že technológia blockchain a distribuovaná kniha budú mať pozitívny vplyv na odvetvie platieb. Medzi tri najväčšie dôsledky patria: prehľadnejšie záznamy, urýchlenie procesu a zvýšenie účinnosti cezhraničných platieb.

Netreba zamieňania s kryptomenou Bitcoin

Fanúšikovia kryptomien upozornili, že JPM Coin je od bitcoinu a iných kryptomien veľmi odlišný.

Bitcoin je decentralizovaný, čo znamená, že jeho hodnota nie je kontrolovaná Federálnym rezervným systémom alebo iným vládnym orgánom. To spôsobuje, že podlieha rozsiahlym cenovým výkyvom.

Farooq z JPMorgan uviedol: “U našej virtuálnej meny to tak rozhodne nie je.”

JPM Coin sa na rozdiel od Bitcoinu vždy rovná jednému americkému doláru, čo je doložené aktuálnou dolárovou hodnotou našich finančných prostriedkoch na účtoch banky JPMorgan. To z nej robí centralizovanú menu spojenú s existujúcim systémom.

Baldet, bývalý riaditeľ spoločnosti JPMorgan pre oblasť blockchainu, ktorý je v súčasnosti generálnym riaditeľom spoločnosti Clovyr – spoločnosti zameranej na zdieľanie údajov, poznamenal: “JPM Coin sa nemusí obávať zástancov tokov z oblasti všeobecných kryptomien, ako je bitcoin – keďže sa nejedná o porovnateľné virtuálne meny.”

Súvisiace: Priemerný investor v Bitcoine a krytomenách je mladý a bohatý

Zatiaľ čo veľké celosvetové vlády môžu pozorne sledovať digitálne meny, ktoré nemôžu kontrolovať, JPM Coin nie je hrozbou pre súčasný systém. Je prepojená so svetovou rezervnou menou a prevádzkuje ju spoločnosť s hlbokými väzbami na Washington a hlavné finančné centrá.

Kling, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti krypto-menového hedžového fondu, uviedol: “Vláda je radšej, ak v oblasti tohto odvetvia nechá podobnú spoločnosť s takouto pôsobnosťou vykonať podobné kroky.”

Napriek tomu predstavenie virtuálnej meny od najväčšej americkej banky je hlavným medzníkom pre oblasť kryptomien.

Farooq dodal: “Sme v počiatočnom štádiu revolúcie technológie blockchain,“ … “Je to začiatok.”

JPMorgan je jasne odhodlaná byť súčasťou tejto revolúcie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MSN

Facebook komentár