JPMorgan Chase & Co je pod federálnou kontrolou USA, z dôvodu poskytnutia pracovného miesta pre syna súčasného čínskeho ministra obchodu. S touto informáciou prišiel denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na interné e-maily.

Investičná banka si najala zamestnanca menom Gao Jue, ktorý je synom Gao Huchenga a to aj cez niekoľko otázok, vrátane jeho zlých výsledkov v pracovných pohovoroch.

Súvisiace: JP Morgan zarobila na razantnom pohybu švajčiarskeho franku

Journal ďalej poznamenal: “Rozhodnutie banky JPMorgan ohľadom zamestnania Gaoa bolo “úplne jasné” a samozrejme bolo podporené Williamom Daleyom, ktorý bol v tej dobe vedúcim pracovníkov a bývalým americkým ministrom obchodu a náčelníkom generálneho štábu Bieleho domu.

Daley pracoval v investičnej banke JPMorgan v rokoch 2004-2010 a pod vedením Jamieho Dimona.

Gao Jue začal u nich pracovať v lete roku 2007. V správe sa ďalej píše, že v súčasnej dobe pracuje u banky Goldman Sachs Group.

Gao Hucheng bol v marci roka 2013 povýšený a stal sa ministrom a zároveň investičnej banke ponúkol “ďalšie uvolnenie podmienok”, ak jeho syna sa nebude týkať hlavný prepúšťací proces.

Zamestnávanie je zo strany orgánov USA v súčasnosti pod veľkou kontrolou, keďže prešetrujú ázijské náborové praktiky JPMorgan a iných bánk.

V správe s odvolaním na ľudí so znalosťou vyšetrovania sa uvádza: “Federální prokurátori proces zamestnávania Gaoa Juea označili za možné porušenie zákona o korupčných praktikách.

Banka, Daley, Gao Hucheng a jeho syn však neboli z ničoho obvinení.

Meno zamestnanca Gao Juea doteraz nebola oznámené. Prešetrenie ohľadom tohto prípadu banky JPMorgan bolo už skôr zverejnené v regulačnom podaní z roka 2013.

Hovorca banky JPMorgan odmietol túto správu komentovať. Hovorca ďalšej banky Goldman Sachs to však taktiež odmietol komentovať.

Súvisiace: Cenzúra internetu sa v Číne dostáva na vyššiu úroveň

Čínsky ministerstvo obchodu nie je klientom banky JPMorgan a nie je ani jej bankovým regulátorom, ale môže rozhodnúť o zlúčení s nadnárodnými spoločnosťami, ktoré v Číne podnikajú.

Očakáva sa, že Americké ministerstvo spravodlivosti a Komisia pre cenné papiere ohľadom protikorupčného amerického práva dosiahne dohodu s bankou JPMorgan. Dohoda môže zahŕňať pokutu a bude vyžadovať prepracovanie pravidiel pre najímanie zamestnancov banky.

Zdroj: The Wall Street Journal

Facebook komentár