OBR Elektrický kamión T-Pod“ s vlastným pohonom je v súčasnosti testovaným v priemyselnej zóne, vo Švédsku.

Elektrický kamión T-Pod s vlastným pohonom je v súčasnosti testovaným v priemyselnej zóne, vo Švédsku.

Nákladné vozidlo bez kabíny ako aj vodiča je aktuálne testovaným na verejných komunikáciách Švédska, kde prichádza do kontaktu aj s inou dopravou, pretože sa pohybuje vrámci priemyselnej zóny.

Švédsky startup Einride v dnešnom dni začal prevádzkovať elektrický kamión na krátkom úseku cesty v Jönköpingu, dopravnom uzle v centre Škandinávie.

Einride povedal, že test, ktorý má trvať až do konca roku 2020, je prvou skúškou, kde na verejnej komunikácií bolo povolené kompletne samohybné vozidlo bez záložného vodiča.

Kamión s označením „T-Pod“ je pod dohľadom diaľkovo ovládaný obsluhou, ktorá v prípade potreby môže prevziať kontrolu. Ostatné spoločnosti absolvovali skúšobné jazdy na verejných komunikáciách s vodičom vo vozidle, ktorý by bol okamžite pripraveným prevziať kontrolu nad vozidlom.

26-tonový kamión je vybavený kamerami, radarmi a 3D senzormi, ktoré mu poskytujú 360-stupňový prehľad o okolí. Postavený spoločnosťou Einride, využíva autonómnu platformu riadenia od skupiny NVIDIA a jej systémy sú pripojené prostredníctvom 5G siete. Má dojazd až 200 kilometrov (124 míľ).

Trasa, ktorú realizuje zo skladu do budovy terminálu nákladnej dopravy, je len 300 metrov dlhá, ale zahŕňa päť pravotočivých zákrut a 100 metrov dlhú cestu, ktorú používajú aj iné nákladné vozidlá a ďalšie automobily.

Súvisiace:
Elektrické automobily by Európe pomohli ušetriť 11 miliárd barelov ropy
Koniec kamionistov? Kamióny úspešne prešli Európou bez vodičov a ušetrili palivo

Hovorca spoločnosti Einride poznamenal, že T-Pod zrelizuje svoju skúšobnú cestu niekoľkokrát denne.

Nákladné vozidlo môže dosiahnuť rýchlosť až 85 kilometrov za hodinu (53 míľ za hodinu), ale počas skúšky môže jazdiť len 5 km za hodinu (3 míle za hodinu). Rýchlostný limit stanovila Švédska agentúra pre dopravu.

Hovorca dodal: “Zatiaľ čo cesta môže byť rušnou, rýchlosť vozidiel je všeobecne nízka.”

Podniky na celom svete sú nadšené vyhliadkami na nákladné vozidlá bez vodiča vzhľadom na rastúci nedostatok vodičov.

Americké dopravné združenia uviedli, že prepravné spoločnosti potrebujú približne 60 000 ďalších vodičov. Podľa spoločnosti Transport Intelligence – logistickej výskumnej spoločnosti je len v Európe 150 000 neobsadených pozícií vodičov nákladných vozidiel.

Facebook komentár