Katar_chce_americku_armadu_s_vacsou_leteckou_zakladnou_natrvalo_2018

  • Katarská vláda oznámila, že rozšíri leteckú základňu Al Udeid o ďalších 200 bytových jednotiek.
  • Letecká základňa Al Udeid je ústredným sídlom USA, keďže predstavuje nevyhnutnú oblasť pre operácie v regióne a jej členom je 10 000 vojenských predstaviteľov z USA, Veľkej Británie a ďalších krajín.
  • Oznámenie by mohlo byť dôkazom toho, že Katar sa snaží prehĺbiť diplomatické styky, keďže aj naďalej čelí hospodárskym a diplomatickým embargám zo strany Egypta, Bahrajnu, SAE a Saudskej Arábie.

Katarský minister obrany Chalid bin Mohammad al-Attiyah počas návštevy Washingtonu, DC oznámil, že jeho krajina rozšíri leteckú základňu Al Udeid.

Rozšírenie pridá viac ako 200 nových bytových jednotiek pre dôstojníkov a ich rodiny.

Al-Attiyah na podujatí organizácie Heritage Foundation poznamenal: “Čoskoro sa stane rodinným miestom pre našich amerických kamarátov.“

Al-Attiyah chválil vzťah medzi USA a Katarom a povedal, že vojenské oddiely Kataru sa od svojich amerických partnerov už naučili naozaj veľa. Taktiež povedal, že Katar má záujem aby sa základňa Al Udeid staka trvalou.

Al-Attiyah ďalej uviedol: “Kolegovia v americkom ministerstve obrany sa zdráhajú spomenúť slovo „trvalo“, ale z našej strany na tom pracujeme.”

Počas tohto-týždňového stretnutia s ministrom zahraničných vecí Rexom Tillersonom a ministrom obrany – Jimom Mattisom, minister obrany Kataru zopakoval plány na to, aby Al Udeid získala status stálej americkej základne.

Základňa je v súčasnosti sídlom okolo 10 000 amerických vojakov a bola základom pre letecké operácie v Afganistane, Iraku a Sýrii.

Katar a USA už po operácii “Desert Storm“ v roku 1991 podpísali dohodu o vojenskej spolupráci. Letecká základňa Al Udeid bola vybudovaná v roku 1996 a americká armáda do nej presunula svoje činnosti v roku 2003 (krátko po invázii do Iraku).

Základňa je aktuálne sídlom ústredného velenia amerického letectva a ukázala sa ako nevyhnutná pre americké letecké operácie v regióne.

Al-Attiyah ďalej poznamenal: “Katar je strategicky umiestnený pri Afganistane, Iraku, Sýrii – ktoré predstavujú všetky ohniská regiónu a nezveličím, keď poviem, že 80% vzdušných tankerov v regióne pochádza práve z Udeidy,” … “My sme tí, ktorí držia vaše stroje vo vzduchu.”

Súvisiace:
Katar kvôli bojkotu už zo svojich rezerv minul $38 miliárd
Katar si dopravil kravy, aby znížil nedostatok mlieka

Vojenský personál z Veľkej Británie a ďalší spojenci sú taktiež umiestnený v základni Al Udeid.

Plány okolo rozšírenia prichádzajú z Kataru v diplomaticky náročnom období. Vlani v júni Egypt, Bahrajn, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia voči Kataru zaviedli hospodárske a politické embargo, čím prerušili všetky diplomatické vzťahy. Krajiny tvrdia, že Katar podporuje terorizmus a destabilizuje región.

Embargo však doteraz nemalo požadovaný vplyv. Kataru sa podarilo prehĺbiť vzťahy so Spojenými štátmi, ako aj s inými krajinami, ako je Turecko, Omán a Irán, čo mu určitým spôsobom umožňuje obchádzať blokádu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár