Katar_si_dopravil_kravy_aby_znizil_nedostatok_mlieka_2017

Katar prevzal dodávku 165 kráv, ktoré boli letecky dopravené do zálivu, aby zmiernili nedostatok mlieka, ktorý spôsobili sankcie od susedov.

Jedná sa o prvú zásielku pre miestny mliekarenský podnik – Baladna, ktorý konečne môže vykonať zvýšenie výroby len niekoľko týždňov po tom, čo štyri arabské štáty – Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt – pozastavili diplomatické styky z touto krajinou.

Súvisiace: Problémy Kataru mohlo spustiť zaplatenie výkupného

Tieto štyri štáty taktiež ukončili dopravné spojenie s Katarom. Saudská Arábia uzavrela jedinú pozemnú hranicu Kataru, čím ju odrezala od dôležitých ciest pre dovoz, medzi ktoré patria aj mliečne výrobky.

Katar_si_dopravil_kravy_aby_znizil_nedostatok_mlieka_2017_mapa

Spoločnosť Baladna uviedla, že sa snaží kompenzovať nedostatok mliečnych výrobkov. Celkovo plánuje doviezť 4000 kráv, čo by malo splniť 30-35% mliekarenského dopytu Kataru.

Prvé kravy, zakúpené od nemeckého dodávateľa, prišli v utorok v rámci letu spoločnosti Qatar Airways z Budapešti. Ostatné kravy by podľa očakávaní mali pochádzať z Holandska, USA a Austrálie.

Súvisiace: Katarský minister financií: “Ak strácame doláre, vy ich strácate tiež”

Katar je do značnej miery závislým na dovoze potravín, keďže zhruba tretina pochádzala zo Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov.

Táto bohatá krajina na zemný plyn tak musela konať rýchlo a prichádzať z alternatívami.

Počas niekoľkých dní embarga, turecké a iránske produkty začali plniť prázdne regály v supermarketoch a miestnej továrne vo veľko prichádzajú s rozsiahlym navyšovaním výroby.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NBC, TheGuardian

Facebook komentár