Katar_kvoli_bojkotu_uz_zo_svojich_rezerv_minul_uz_38_miliard_2017

Medzi Katarom a jeho susedmi sa pred mesiacom úplne prerušili všetky vzťahy. Katarský štát sa ocitol v doteraz nepoznanej izolácii. Dnes analyzuje ekonomickú škodu, ktorú utrpel.

Národné príjmy Kataru pochádzajú hlavne z ťažby a spracovania ropy a zemného plynu. Ratingová agentúra Moody’s odhaduje, že krajina minula v júni a júli takmer $38,5 miliárd zo svojich obrovských finančných rezerv. Nezdá sa, že by sa konflikt medzi Katarom a jeho susedmi blížil ku koncu.

Správa agentúry Moody’s vraví: „Očakávame, že napätie bude v rámci najbližšieho obdobia pretrvávať. Je možné, že sa dokonca vystupňuje. Závažnosť situácie je bezprecedentná.“

Súvisiace: Katar si dopravil kravy, aby znížil nedostatok mlieka

Saudská Arábia, Spojené Arabské Emiráty, Bahrajn a Egypt prerušili 5. júna všetky diplomatické a dopravné spojenia s Katarom. Dôvodom boli obvinenia z toho, že Katar podporuje teroristickú činnosť. Krajina všetky obvinenia odmietla.

Katar sa v minulosti vo veľkej miere spoliehal na dovoz produktov zo Saudskej Arábie a Spojených Arabských Emirátov. Z týchto krajín pochádzala takmer tretina zásob potravín Katarského štátu ako aj väčšina stavebných materiálov.

Katar sa dnes musí spoliehať na alternatívnych dovozcov ako Turecko a Irán. Za potraviny a lieky však zaplatí omnoho viac.

Tlak na menu a banky

Vzniknutý konflikt sa prejavil nátlakom na katarskú menu. Krajina chcela udržať hodnotu rialu voči doláru a z toho dôvodu musela využiť veľkú časť svojich finančných rezerv.

Alexander Kuptsikevich, ktorý je analytikom spoločnosti FxPro, povedal: „Výmenný kurz sa od júna vyznačuje výrazne zvýšenou volatilitou. Pretrvávanie diplomatickej krízy spôsobuje pochybnosti o tom, do akej miery bude katarská vláda schopná udržať súčasný stav situácie v najbližšej budúcnosti.“

Katar usmernil veľkú časť svojich peňažných rezerv aj do bánk. Cieľom bola kompenzácia výrazného odlivu kapitálu, ktorý krajina utrpela počas júna a júla. Agentúra Moody’s odhaduje, že katarský bankový systém prišiel počas letných mesiacov takmer o $30 miliárd. Táto hodnota bude v najbližšom období pravdepodobne naďalej narastať. Katarské ministerstvo financií sa ku tejto problematike zatiaľ nevyjadrilo.

Treba mať na pamäti, že Katar má vďaka vynášajúcemu energetickému priemyslu hlboké vrecká. V súčasnosti je najväčším vyvážateľom kvapalného zemného plynu. Pokrýva asi 30% svetového dopytu. Medzi jeho najväčších odberateľov patria Japonsko, Južná Kórea a India.

Ratingová agentúra Fitch vo svojej správe z minulého mesiaca uvádza: „Riziko stupňovania konfliktu je naďalej reálne. Krajine však v tomto smere môže pomôcť sieť spojenectiev, ktoré uzavrela, a tiež jej významná úloha v rámci svetového trhu s kvapalným zemným plynom.“

Súvisiace:
Problémy Kataru mohlo spustiť zaplatenie výkupného
Katarský minister financií: “Ak strácame doláre, vy ich strácate tiež”

Medzinárodný menový fond (IMF) si zo situácie zatiaľ nerobí ťažkú hlavu. Predstavitelia IMF navštívili minulý mesiac hlavné mesto Kataru, Dauha. Následne vyhlásili, že „krajina sa vyrovnáva so šokom“ a bankový systém „je zatiaľ v poriadku, udržiava si vysokú kvalitu aktív a silnú kapitalizáciu“.

IMF však varoval pred následkami dlhodobého pretrvávania konfliktu: „Z dlhodobého hľadiska by diplomatické nezrovnalosti mohli oslabiť dôveru, znížiť počet investícií a mieru ekonomického rastu. A to nie len v Katare, ale aj ostatných členských krajinách Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár