Katar_opusta_OPEC_aby_sa_zameral_na_plyn

OPEC stráca jedného z najstarších členov.

Malá krajina bohatá na plyn – Katar poznamenala, že po takmer 60 rokoch opustí ropný kartel už od 1. januára. Štátna ropná spoločnosť – Katar Petroleum, prišla s týmto oznámením v sérii statusov na sociálnej sieti Twitter.

Saad Sherida Al-Kaabi, ktorý je novozvoleným štátnym ministrom pre energetiku v jednom z tweetov poznamenal: “Rozhodnutie o odchode odzrkadľuje túžbu Kataru zamerať svoje úsilie na plány pre rozvoj a zvýšenie produkcie zemného plynu.”

Katar v priebehu posledných 18 mesiacov čelil diplomatickým a hospodárskym embargám zo strany arabských susedov, ktorí sú členmi OPECu – Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov. V odpovedi Katar navyšuje produkciu plynu, ktorá je základom jeho hospodárstva.

Súvisiace: Katar je prvým národom v Perzskom zálive s udelením trvalého pobytu

OPEC na celosvetovom trhu so zemným plynom nemá žiadnu úlohu. Katar vo vyhláseniach neodkázal na spor s ostatnými štátmi Perzského zálivu a poukázal na svoje plány okolo upevnenia svojej pozície popredného svetového dodávateľa plynu. Jeho vývoz v súčasnosti predstavuje približne 30% celosvetového dopytu.

Al-Kaabi poznamenal: “Dosiahnutie ambicióznej stratégie rastu bude nepochybne vyžadovať cielené úsilie, odhodlanie a odhodlanie udržať a posilniť postavenie Kataru ako popredného výrobcu zemného plynu.”

Okrajový producent OPEC-u

Katar je v porovnaní s niektorými najväčšími výrobcami kartelu, ako je Saudská Arábia a Irak okrajovým hráčom v OPEC-u. Produkuje zhruba 600 000 barelov ropy za deň, avšak všetci členovia zoskupenia OPEC denne vyprodukujú viac ako 27 miliónov.

Avšak tento prekvapujúci krok prichádza v kritickom čase pre OPEC. Jeho členovia a ďalší významní producenti sa tento týždeň stretnú vo Viedni, aby diskutovali o zníženej produkcií s cieľom zvýšiť ceny ropy.

Graf: Produkcia ropy členov OPECu (v miliónoch barelov)
Katar_opusta_OPEC_aby_sa_zameral_na_plyn_1

Obavy týkajúce sa nadmerných zásob poslali ceny ropy do strát. Ceny americkej ropy začiatkom októbra dosiahli štvorročné maximum nad úrovňou 76 dolárov za barel. Aktuálne sa obchodujú okolo 53 dolárov za barel.

Analytik Economist Intelligence Unit – Peter Kierna poznamenal: “Rozhodnutie Kataru o vystúpení z OPEC-u je prekvapením, ale pravdepodobne nebude mať významný vplyv na trh s ropou.”

Prekážka OPEC-u

Katar je prvou krajina na Blízkom východe, ktorá vystúpi z OPEC-u, ktorý bol založeným v roku 1960. V roku 2009 odišli aj iné krajiny – Indonézia odišla v roku 2009, predtým než sa vrátila v roku 2016. Gabon sa vrátil v roku 2016 po absencii viac ako 20 rokov.

Súvisiace: Saudská Arábia má bláznivý zámer, ako zmeniť Katar na ostrov

Robin Mills, ktorý je generálnym riaditeľom poradenskej spoločnosti so sídlom v Dubaji – Qamar Energy, poznamenal: “Pre OPEC je to sklamanie, pretože sa snažia prilákať členov.”

Mapa: Členovia zoskupenia OPEC
Katar_opusta_OPEC_aby_sa_zameral_na_plyn_2

OPEC sa v nedávnej dobe rozšíril do Afrike, pričom Kongo a Rovníková Guinea zvažujú začlenenie do kartelu.

Mills dodal: “Ak sa tieto krajiny pridajú, produkcia sa vyrovná Kataru, takže stratený ekvivalent okolo výstupu bude týmito novými členmi nahradený.”

15 členov zoskupenia OPEC kolektívne produkuje približne 44% svetovej ropy. Cieľom kartelu je sledovanie trhu a rozhodovanie o zvýšení alebo znížení produkcie ropy s cieľom udržať stabilné ako zásoby tak aj ceny.

Katar je členom kartelu OPEC od roku 1961. Organizácia bola vhodne oboznámenou okolo rozhodnutia Kataru pre odchod.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, BBC

Facebook komentár