Kazachstan_planuje_spustit_svoju_vlastnu_kryptomenu_2017

Kazachstan chce vstúpiť na trh s vlastným digitálnym aktívom.

Medzinárodné finančné centrum Astana (AIFC) podporované vládou počas tohto týždňa uviedlo, že s maltskou spoločnosťou Exante podpísalo dohodu o spolupráci.

V tlačovej správe poznamenalo, že spoločnosť Exante, ktorej názov označuje “investičnú spoločnosť novej generácie” bude spolupracovať s AIFC na vývoji trhu s nevyužitým kryptomenamy (u tohto bývalého sovietskeho národa).

Súvisiace: Za Bitcoiny si kúpite občianstvo v najšťastnejšej krajine sveta

Kairat Kelimbetov, ktorý je guvernérom medzinárodného finančného centra Astana poznamenal: “Blockchain a kryptomeny vstupujú do hlavného prúdu dnešnej ekonomickej reality.”

“Najdôležitejšie finančné regulačné orgány Astany už v Kazachstane začali svoju prácu a položili základy finančného technologického (fintech) ekosystému. Veríme, že AIFC sa môže stať medzinárodným uzlom pre blockchainové operácie a rozvoj trhu s digitálnymi aktívami je v blízkej budúcnosti našou kľúčovou prioritou.”

Štátne kryptomeny

Kazachstan tak bude nasledovať kroky viacerých krajín a regulačných orgánov, ktoré prejavili záujem o vlastnú kryptomenu.

Estónsko v auguste navrhlo vlastné digitálne aktívum podporované štátom, ktoré by nazývali “estcoin”. Malá východoeurópska krajina uviedla, že uvažuje o uvedení Estcoinu do obehu, prostredníctvom počiatočnej ponuky mincí (ICO) – metódy crowdfundingu, ktorá si v posledných týždňoch získala veľkú svetovú pozornosť.

Počas minulého mesiaca, Japonsko naznačilo potenciálne spustenie vlastnej digitálnej meny,

Vstup Kazachstanu do digitálneho menového ekosystému by bol podporený novou Blockchain platformou spoločnosti Exante – Stasis.

Technológia blockchain sa niekedy nazýva aj menej známym pojmom „zdieľaná účtovná kniha“ (distributed ledger technology – DLT). Predstavuje základnú platformu pre obchodovanie s kryptomenami, ktorá poskytuje zdieľanú digitálnu databázu všetkých uskutočnených transakcií.

Súvisiace:
Ako banky a finančné inštitúcie využívajú technológiu blockchain?
Tvorca Ethereum: Blockchain za “pár rokov” zasiahne podnikanie spoločnosti Visa

Anatolij Knyazev, ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti Exante poznamenal: “Rozvoj takéhoto systému prekoná priepasť medzi tradičným trhom aktív a krypto-svetom,” … “Vidíme veľký záujem účastníkov trhu a v súčasnosti máme žiadosti aj od iných vládnych finančných inštitúcií.”

Technológiu v súčasnosti experimentujeme cez “uzavretý režim” a spoločnosť Exante neuviedla časový rozvrh pre komerčnú prevádzku.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, MarketWatch

Facebook komentár