Pokiaľ ide o to absolútny rozsah a technológie, americké námorníctvo je jednou z najväčších námornych vojenských síl na svete.

Ale americké námorníctvo prevádzkuje viac ako len lode určnené na more a v podstate má vlastné letecké sily, ktoré jej slúžia pre operácie na mori. Námorné letecko sa podieľa na niekoľkých typoch aktivít, od špeciálnych operácií hľadania a záchrany, po podmorské boje.

Nasledujúci obrázok ukazuje každú časť námorného letectva USA – máj roku 2015 (pre zväčšenie KLIKNITE):

Súvisiace: Tento obrázok ukazuje obrovskú silu amerického námorníctva

Pokiaľ ide o vzdušné sily, námorníctvo je silne naklonené bojovým lietadlám s označením F/A-18E Super Hornet . V rámci námorného letectva za stíhacie lietadlá sú považované modely 35 Super Hornet. Okrem toho vlastní viacúčelové nadzvukové stíhacie lietadlo, schopné prevádzky z lietadlovej lode za každého počasia, určené pre vzdušné boje a tiež na pozemné útoky, typu F/A-18 Hornet.

Super Hornets a Hornets často pracujú v úzkej koordinácii s EA-18G Growlers. K dispozícii je 15 vysoko-nosných taktických elektronickej bojových letúnov Growlers. Tieto lietadlá majú primárne poslanie v elektronických bojoch a majú za cieľ rušenie nepriateľských radarov.

Súvisiace: Americká vojenská dominancia v jednom ohromujúcom grafe

Samozrejme, schopnosti Naval Air Arm prekračujú oblasti letiek a elektronických bojov. Jej letecká jednotka vlastní modeli lietadiel typu P-8A Poseidon, ktoré sú najpokročilejšími lietadlami pre vyhľadávanie na svete a niekoľko letiek typu MH-60 Seahawks, ktoré patria k najschopnejším vrtuľníkom na svete.

USA prvýkrát začal podnikať kroky k rozvoju svojej námornej kapacity v oblasti letectva už v roku 1910 a  poručík Theodore G. “Spuds” Ellyson sa stal prvým pilotom námorného letectva dňa 12. apríla 1911.  Následné pokroky v námornom letectve mali hrať rozhodujúcu úlohu v druhej svetovej vojne, najmä proti Japonskej ríši v Pacifiku.

Zdroj: CIGeography

Facebook komentár