Keďže predaje sladených nápojov v USA spomaľujú, Coca-Cola sa snaží vyhľadávať zákazníkov inde.

Jednou z hlavných oblastí zamerania je práve Afrika.

Coke uviedla, že v roku 2014 bude do tohto kontinentu od roku 2010 do roku 2020 investovať 17 miliárd amerických dolárov, čo je údaj, ktorým strojnásobil objem peňazí, ktoré boli vynaložené v predchádzajúcom desaťročí.

Na konci januára spoločnosť oznámila svoju najväčšiu zámorskú akvizíciu od roku 2012, kde získala 40% podiel v najväčšom producentovi štiav – TGI Group (Chi Ltd), ktorá predáva nápojové značky ako Chivita a Ice Tea Chi a má plány na odkúpenie zvyšku podiel v rámci ďalších troch rokov.

Súvisiace: Coca-Cola zarába viac peňazí tým, že menej predáva

Kelvin Balogun, ktorý je prezidentom spoločnosti Coca-Cola pre krajiny strednej, východnej a západnej Afriky vo vyhlásení o akvizícii uviedol: “Sme veľmi optimistickí z pokračujúceho ekonomického a sociálneho rastu Afriky a uznávame, že je dôležité zabezpečiť, aby sme zostali o krok napred, čo sa týka vývoja vkusu spotrebiteľov tým, že realizujeme stratégiu rozšírenia nášho portfólio a zavádzania nových produktov.”

Kým Američania pijú menej sladených nápojov, existuje stále veľký priestor pre Coca-Colu v Afrike. V treťom štvrťroku SABMiller – ktorá je kľúčovým fľaškovateľom pre Coke v Afrike, dosiahla nárast o objeme nealkoholických nápojov v hodnote 13%, s nárast o 21% v Južnej Afrike.

Spotreba sladených nápojov, podľa objemov v Spojených štátoch na osobu od roku 1998 do roku 2015 klesá o 25% .

Tomuto gigantu sa tu darí nielen, kvôli marketing spoločnosti Coca-Cola, pre štandardného afrického spotrebiteľa. Coke sa darí získavať nových zákazníkov tým, že predáva produkty, ktoré sú charakteristické pre miestne chute.

Produkty spoločnosti Coca-Cola, ako sú Sparletta Stoney Tangawizi a Krest Bitter distribuuje cez miestnych predajcov limonád. Ide o nápoje, ktoré nemožno nájsť nikde inde na svete, ale majú razantne prispieť predajom v tejto oblasti.

CEO spoločnosti Coca-Cola – Muhtar Kent v januári povedal : “Tempo rastu v Afrike je vyššie ako na západných trhoch a v ďalších častiach sveta a tak to bude pokračovať, aby sa stal väčším a dosahoval väčšie objemy obratu.”

To taktiež znamená, že spoločnosti sa darí aj mimo oblasti nealkoholických nápojov.

Súvisiace: Zákaz Coca-Coly môže ušetriť 141-tisíc deťom obezitu

Keďže Coke diverzifikuje svoje produkty, ktoré ponúka v Spojených štátoch s možnosťami, ako je minerálna voda Smartwater, taktiež pracuje na poskytnutí ďalších možností pre oblasť nápojov v Afrike, čo je oblasť, kde akvizícia Chi Ltd by mohla byť kľúčovou. Okrem štiav, medzi značky spoločnosti Chi patria aj mliečne nápoje a občerstvenie, ako sú údeniny Chi SuperBite a muffiny Muff.

Investície mimo oblasti sladených nápojov sú taktiež dôležité kvôli posunu v oblasti trendov medzinárodnej výživy. Coke sa nedávno dostala pod kritiku, keď po celom svete zohrávala úlohu pri vzniku obezity. V januári, Svetová zdravotnícka organizácia odporučila, aby vlády po celom svete začali vo väčšej miere zdaňovať sladené sladené nápoje, podobne ako keď Mexiko realizovalo zavedenie 10% dane na sladené nápoje, čo viedlo k zníženiu predajov o 12%.

Zdroj: BusinessWeek, Fortune

Facebook komentár