Koronavirus_by_mohol_byt_pre_EU_vacsi_test_ako_utecenecka_kriza

Koronavírus minulý týždeň zasiahol Európsku úniu najväčšou skúškou jej politickej, hospodárskej a sociálnej štruktúry od utečeneckej krízy spred piatich rokov.

Vlny z európskej migračnej krízy v roku 2015 pokračujú dodnes, pričom sú dvojitým šokom pre jednotu EÚ a domácu politiku. Vyvolali vlnu populizmu a nacionalizmu, vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ a nemeckú politickú fragmentáciu s oslabením kancelárky Angely Merkelovej.

Najdramatickejšie bolo, že turecká vláda v minulom týždni ustúpila od svojho záväzku prijatého v roku 2016, výmenou za 6 miliárd eur z fondov EÚ, s cieľom zabrániť vstupu sýrskych utečencov do Európy. Potom nasledovali štvrtkové letecké útoky sýrskych síl podporovaných Ruskom v sýrskej provincii Idlib, pri ktorých zahynulo najmenej 33 predstaviteľov tureckých jednotiek.

Aj keď Turecko nariadilo príslušníkom polície, pobrežnej stráže a pohraničnej bezpečnosti povoliť vstup potenciálnych utečencov do EÚ, Bulharsko reagovalo zaslaním ďalších 1 000 vojakov na hranicu s Tureckom a grécka polícia na jednom prechode spustila paľbu granátov so slzným plynom s cieľom odradiť migrantov.

Súvisiace: Kríza koronavírusu by mohla zavrieť automobilové závody po celom svete

Zvládnutie patogénov je oveľa odlišnejšou záležitosťou ako zvládanie vĺn utečencov. Tieto dve otázky však spája to, ako dramaticky bude reakcia Európskej únie utvárať postoje verejnosti k relevantnosti, schopnosti reagovať a účinnosti inštitúcie v kľúčovom historickom okamihu.

Vplyv koronavírusu na budúcnosť Európy má potenciál byť ešte výraznejší ako kríza migrantov, najmä keď sa rozvíja takmer biblickým spôsobom, ako mor iných európskych chorôb.

Zahŕňajú, ale v žiadnom prípade nie sú obmedzené na: ekonomické spomalenie a možnú recesiu (pravdepodobnosť je spôsobená koronavírusom), vzostup populizmu a nacionalizmu (spôsobený aj vírusom), nezhody o tom, ako zvládnuť obchodné rokovania s odchádzajúcim Spojeným Kráľovstvom (ktoré sa začína v pondelok), súboje okolo európskeho rozpočtu a pretrvávajúca nemecká kríza vedúcich predstaviteľov a francúzske otrasy v spoločnosti.

Koronavírus tak minulý týždeň zmenil tento problém na čoraz globálnejší fenomén, v ktorom sa odborníci zhodujú. Akciové trhy prišli o 6 biliónov dolárov, čo je najväčší týždenný pokles od finančnej krízy v roku 2008. Do piatku WHO ohlásila viac ako 78 000 prípadov a viac ako 2 790 úmrtí v Číne – a 70 úmrtí v 52 ďalších krajinách.

V Európe to, čo sa začalo ako jav v severnom Taliansku – kde bolo viac ako 800 infekcií – sa neskôr v minulom týždni dostalo do Španielska, Grécka, Chorvátska, Francúzska, Spojeného kráľovstva, Švajčiarska, Rumunska, Holandska, Rakúska, Nemecka, Švédska, Nórska, Belgicka, Dánska, Estónska, Severného Macedónska a San Marína.

Taliani zrušili svoje karnevalové oslavy v Benátkach a Milánsky týždeň módy. Európske hotely – v Rakúsku, Francúzsku a na Španielskych Kanárskych ostrovoch – boli zatvorené a v karanténe.

Aj keď jednotlivé členské štáty EÚ stanovili svoje vlastné politiky v oblasti zdravia, EÚ je zodpovedná za koordináciu reakcie na túto chorobu a poskytovanie poradenstva o jej stále otvorených hraniciach.

Vo väčšine krajín sa občania v takýchto situáciách obracajú na národných vodcov. V Európskej únii (bez hraníc), ktorá sa pýši voľným pohybom osôb a cestovaním, sa reakcia na krízy stáva skúškou samotnej inštitúcie a filozofií tohto jedinečného zoskupenia 27 členských štátov s približne 445 miliónmi občanmi a HDP o objeme 16 biliónom dolárov.

Preto sa minulý týždeň venovala veľká pozornosť tomu, či a ako by jednotlivé krajiny EÚ – alebo samotná EÚ – mohli opustiť Schengenskú dohodu z roku 1985, ktorá priviedla 26 svojich národov do zóny bez cestovných pasov.

Bol to jeden z najväčších zdrojov hrdosti a identity EÚ. Dohoda je zároveň navrhnutá tak, aby bola v čase krízy oveľa flexibilnejšia, ako je všeobecne známe. Pravidlá umožňujú dočasné obnovenie hraničných kontrol z dôvodov, ktoré zahŕňajú veľké objemy migrantov, teroristické útoky a – v súčasnosti mimoriadne dôležité – zdravotné komplikácie.

Benjamin Haddad, riaditeľ Iniciatívy pre budúcnosť Európy v Atlantickej rade, poznamenal: „Paradoxne,“ … „by sa dalo argumentovať tým, že práve pre také chvíle bola vytvorená Európska únia.“

Haddad vysvetľuje, že také momenty si vyžadujú úroveň technickej spolupráce a spoločné rozhodovanie medzi krajinami, ktoré sú samotným základom Európskej únie. EÚ pôsobí ako regulačná superveľmoc prostredníctvom „normatívnej“ sily svojich obchodných dohôd a iných nástrojov, ktoré stanovujú normy, ktoré sa často stávajú celosvetovými, či už v oblastiach vrátane digitálneho sektoru, zdravotníctva, životného prostredia a všetkých priemyselných odvetví.

Ak je však zavedenie regulačných noriem silnou stránkou EÚ, rýchla reakcia v čase krízy zostáva skôr slabinou.

Pokiaľ ide o scenáre, ako je utečenecká kríza alebo prepuknutie koronavírusu, členské štáty často preberajú kontrolu, ako tomu bolo v roku 2015. Koronavírus dá novú muníciu tým, ktorí chcú sprísniť alebo obnoviť kontroly hraníc.

Francúzska nacionalistka Marine Le Pen vyzvala na uzavretie hraníc s Talianskom. Pravicový politický vodca Lorenzo Quadri vo Švajčiarsku, ktoré nie je členom EÚ, ale je súčasťou zóny bez hraníc, vyhlásil, že je „alarmujúce“, že „dogma“ otvorených hraníc by sa v tom čase považovala za prioritu.

Keďže počet prípadov koronavírusov v Európe rastie, zdá sa nepravdepodobné, že by sa úradníci EÚ a vnútroštátni politickí predstavitelia mohli vyhnúť väčšiemu zavedeniu hraničných kontrol. Napríklad, predminulý týždeň (v nedeľu večer) Rakúsko zastavilo niektoré vlakové spojenia na Brennerskom priechode s Talianskom po tom, čo úradníci informovali, že boli zastavení dvaja cestujúci infikovaní vírusom.

Ak EÚ a jej členské štáty budú reagovať hladko a koordinovane, nadchádzajúce dni by mohli posilniť kolektívnu hodnotu Európskej únie.

Ak sa bude zdať, že EÚ sa pri šírení vírusu zdá neúčinná, poškodí to európske postoje na ďalšie desaťročia.

Súvisiace: Spoločnosti z USA: “Koronavírus by mohol zasiahnuť príjmy z Číny o 50%”

Vo svojom klasickom románe z roku 1945 Mor, francúzsky spisovateľ Albert Camus napísal: “Nemám poňatia, čo ma čaká, alebo to, čo sa stane, keď to všetko končí. Momentálne viem, že existujú chorí ľudia a potrebujú liečenie. “

Judy Dempseyová v Carnegie Europe, ktorá je hosťujúcou profesorkou na Princetonskej univerzite, poznamenala: „Tento vírus, bohužiaľ, doteraz riešil rozdelený kontinent, rovnako ako mor izoluje ľudí v Camusovej zápletke,“ … “Rakúsko obmedzilo prijímanie vlakov z Talianska, Taliansko tak začína byť obmedzované Európskou úniou a zistilo sa že príliš rýchlo pristávajúce lety z Číny rozšírili chorobu rýchlejšie, keďže cestujúci zároveň prichádzali bez kontroly z iných letísk.”

Nie je príliš skoro sa pýtať, či sa samotná Európa stane obeťou vírusu – alebo sa z tejto výzvy sa vynorí zdravšou.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNBC

Facebook komentár