Ak sa Vám niečo páči poprosím kliknúť na “páči sa mi to”, alebo FB a Twitter “like” aby sme mali od Vás odozvu (a taktiež Nás to vedie k pokračovaniu Našej tzv “práce”)…Čím viac klikov na na FB a Twitter “like”, tým nám pomôžete rozšíriť sa “ĎAKUJEME”

Charakterizované veľkým a dobre rozvinutým poľnohospodárstvom, ťažbou , výrobou a sektorom služieb, brazílske hospodárstvo ako celok predbieha ostatné juhoamerické krajiny a Brazília rozširuje svoju prítomnosť na svetových trhoch. Od roku 2003 Brazília neustále zlepšuje svoju makroekonomickú stabilitu, buduje si devízové rezervy a znižuje zadĺženie tým, že jeho bremeno presúva na reálne denominované a doma držané nástroje. V roku 2008 sa Brazília stala čistým veriteľom a dva externé ratingové agentúry jej udelili známku krajiny vhodnej pre investície. Po rekordnom raste v roku 2007 a ​​2008, nástup globálnej finančnej krízy zasiahol Brazíliu v septembri 2008. Krajina zažila dve štvrtiny recesie, pretože globálny dopyt po brazílskych komoditách na báze vývozu sa zmenšoval a zahraničné zisky tak vyschíňali. Napriek tomu Brazília bola jedným z prvých rozvíjajúcich sa trhoch , ktorý sa začal následne oživovať. V roku 2010 sa dôvera spotrebiteľov a investorov oživila a rast HDP dosiahol 7.5%, najvyššie tempo rastu za posledných 25 rokov. Brazília od tej doby zažila hospodárske spomalenie, najmä vďaka váhavosti v oblasti priemyslu a rýchlo rastúcej domácej mene. Vysoké úrokové sadzby tak z nej vytvorili atraktívnu destináciou pre zahraničných investorov. Veľký príliv kapitálu v posledných niekoľkých rokoch prispeli k rýchlemu zhodnoteniu meny a viedli vládu k tomu , aby zvýšila dane na niektoré zahraničné investície. Prezidentka Dilma Rousseff sa zaviazala zachovať predchádzajúcou vládou vytvorené záväzky k centrálnej banke ohľadom výšky inflácie, pohyblivý menový kurz a fiškálnu zdržanlivosť.

Percentuálne rozdelenie stavu ekonomiky je nasledovné :

Poľnohospodárstvo 20%

Priemysel 14%

Služby 66% (v roku 2003)

Podľa rovnakého zdroja, Brazília je 24. najväčším vývozcom celkovo a deviatym najväčším vývozcom ropy. Ich primárne poľnohospodárske produkty sú káva, sója pšenica, ryža, kukurica, cukrová trstina, kakao, citrusy a hovädzie mäso.

Brazílska ekonomika stagnovala na konci 90tych rokov a zažiatkom nového milénia. Avšak od roku 2004 vidíme v tejto krajine neuveriteľne rýchly rast, ktorý bol zbrzdený iba recesiou v roku 2010.

Zatiaľ čo ekonomika vyšla z recesie veľmi silným rastom, je vidieť , že tempo rastu sústavne klesá v posledných dvoch rokoch.

Medziročný nárast priemyselnej produkcie je teraz negatívny, čo poukazuje na spomaľovanie ekonomiky.

Brazílske maloobchodné predajné čísla sú celkom dobré, čo naznačuje, že domáci spotrebiteľ je živý a zdravý.

Vyššie uvedené grafy sú samozrejme vzájomne prepojené. Brazílsky infláčný vrchol dosiahol takmer 7.5% koncom minulého roka, ale od tej doby inflácia klesá. Krajina tak bola schopná znížiť svoju referenčnú úrokovú sadzbu , ktorá je veľmi vysoká vo svetovom meradle.

Počas niekoľkých posledných rokov miera nezamestnanosti klesala.

Grafy inflačnej a úrokovej sadzby sú veľmi dôležité, pretože ukazujú veľký problém , s ktorýn sa Brazília stretáva práve teraz : rastúca inflácia drží sadzby vysoko, čo so sebou prináša samozrejme negatívny dopad na ekonomiku.

Zdroj: BonddadBlog

Preložil: Peter Biľo

Facebook komentár