Je načase prestať nazývať hodinársky priemysel pre Švajčiarsko, ako spoľahlivý zdroj príjmov?

Mesiac júl bol označeným za ďalší slabý mesiac ohľadom exportu hodiniek, keďže v porovnaní s júlom 2015 poklesol o 14,2 percenta, na celkových 1,5 miliardy švajčiarskych frankov (1,56 miliárd dolárov) v oblasti predajov.

Čísla, poskytnuté Federáciou švajčiarskych hodinárov taktiež ukázali, že vývoz poklesol už 13 mesiacom za sebou.

Antoine Lesne, ktorý vedúcim stratégií u SPDR ETF pre State Street Global Advisors povedal, že tieto dáta pre Švajčiarsko neveštia nič dobrého, lebo trh hodiniek “má celkovom pôsobivý vplyv na rast švajčiarskej ekonomiky.”

Súvisiace: Štýlové hodinky za $ 800 000 vypredané

V roku 2015 hodnota vývozu hodinárskeho priemyslu predstavovala 21,5 miliardy švajčiarskych frankov, čím dosiahol prvý pokles od roku 2009.

Lesne ďalej povedal, že pokles vývozu možno nastal z časti kvôli rozhodnutiam, ktoré prijala Centrálna Banka Švajčiarska.

“Švajčiarsky frank v posledných 18 mesiacoch voči euru pomerne výrazne posilnil, keďže bolo zrušené jeho zavesenie, čo spôsobilo rozsiahly vplyv rozhodnutia menovej politiky na reálnu ekonomiku.”

Lesne taktiež potvrdil, že predĺžený pokles v predajoch švajčiarskych hodiniek by mohol byť považovaný za niečo ako signál, že mnohé ekonomiky dosahujú spomaľovanie rastu.

USA prekonala Hong Kong, ako najväčšieho odberateľa

Hong Kong, ktorý je tradične najväčším kupcom švajčiarskych náramkových hodiniek, zaznamenal masívny medziročný pokles o 32 percent svojich nákupov a aktuálne sa umiestnil na druhom mieste po USA.

Avšak tržby v Spojených štátoch boli taktiež v súlade so slabším trendom, kedy predaje dosiahly úroveň 178 miliónov švajčiarskych frankov, čo je pokles o 14,7 percenta.

Jeden svetlý bod bol zaznamenaný v Spojenom kráľovstve, kde po hlasovaní ohľadom opustenia, celková predajná hodnota švajčiarskych hodiniek sa v júli medziročne zvýšila o 10 percent.

Súvisiace: Luxusné inteligentné hodinky zo Švajčiarska

Generálny riaditeľ spoločnosti Swatch Group – Nick Hayek pre Financial Times v júli povedal, že lacnejšia hodnota libry viedla k “fantastickým predajom” v obchodoch svojej firmy, z dôvodu vysokého dopytu od zahraničných turistov.

Hodinky z oblasti drahých kovov utrpeli strmý pokles predaja jednotiek, keďže v júli oproti rovnakému mesiacu o rok skôr poklesli o viac ako 31 percent.

Tento výsledok bol posilnený správou, že predaj hodiniek ponúkaných za viac ako 3000 švajčiarskych frankov poklesol o 16 percent.

Zdroj: WSJ, Reuters 

Facebook komentár