Jeden z najvýznamnejších prínosov v obore trhovej analýzy je séria trhových cyklov známa ako Kressove cykly. Objaviteľ týchto cyklov, Samuel J. „Bud“ Kress urobil pre teóriu cycklov to čo v podstate nebol nikto schopný, konkrétne objav série vnútorne prepojených „tvrdých“ cyklov ktoré všetky harmonicky súvisia a ktoré môžu poskytnúť vhodný kontext pomocou ktorého môžeme nazerať na minulosť, súčasnosť a budúcnosť finančnej a ekonomickej klímy. 

Kress presne predpovedal vrchol dlhodobého býčieho trhu na rok 2000 ako aj hypotekárnu krízu v rokoch 2007 – 2008. Tiež predvídal dno v marci 2009 a dočasný vrchol v apríli 2010. Za posledných 10 rokov, Bud publikoval sériu reportov – zhruba raz za rok – nazvaných „Špeciálna edícia“ (dostupné cez jeho poradenskú službu SineScope, 15 Phoenix Ave.,Morristown, NJ 07960). Minulé Špeciálne edície poskytly významný kontext pre medvedí trh rokov 2000-2002, býči obnovujúci sa trh rokov 2003-2007 a poslednú hypotekárnu krízu a medvedí trh. Jeho Špeciálna edícia VII publikovaná v roku 2008 a nazvaná „Posledná príležitosť 2009“, uviedla že nasledujúci rok 2009 bude posledným na začatie dlhodobej likvidácie konvenčných akcií pre tých ktorí tak neurobili počas historických maxím v roku 2007. Špeciálna edícia VIII z roku 2009 nazvaná „Zostávajúcich 5 rokov: 2010-2014“ pojednávala o potenciáli medvedieho trhu v roku 2010, mini cyklickom zotavení a býčieho trhu v roku 2011 a trojročnom období storočných historických zmien, zmätku a rozrušenia so začiatkom v roku 2012 a pretrvávajúcich až do 2014.

Jeho posledná Špeciálna Edícia (deviata v poradí) bola vydaná iba nedávno a nazvaná “Posledný býk vyhráva v roku 2011”. Môže ísť pritom o najvýznamnejšiu z celej série, pretože pokiaľ má pán Kress pravdu tak čoskoro vstúpime do finálnej fázy obnovy finančného trhu keď posledný z kľúčových ročných cycklov budúceho roka dosiahne svoj vrchol.

Kress predpovedá že v roku 2011 dosiahne svoj vrchol dominancia amerického finančného a ekonomického systému a začne sa depresia, ktorej rozsah sa dá porovnať iba s tou z rokov 1930-1933. Preto obdobie medzi prítomnosťou a koncom roka 2011 bude reprezentovať pravdepodobne poslednú príležitosť pre investorov na vybudovanie (alebo prebudovanie) ich súvah a portfólií pred konečnou katastrofickou fázou Kressovho 120-ročného cyklu.

Vo svojom poslednom reporte nám Kress pripomína že analýza trhu je dnes oveľa kritickejšia ako tomu bolo v minulosti. Poukazuje na to, že „Vďaka do mysle vštiepenej náklonnosti ku kupovaniu panuje nedostatok odporúčaní na predaj. Kritické obdobie sa začína na začiatku 21. storočia, a stáva sa ešte vážnejším v posledných rokoch.“ Ďalej pokračuje „Identifikácia časových cyklov určujúcich správanie a vývoj trhu je najzákladnejšie, objektívne a nestranné meradlo budúcej hodnoty slúžiace na utlmenie risku a zvýšenie výnosov, a teda spôsob ako sa vyhnúť oslabujúcim nástrahám konvenčnej múdrosti“. Zatiaľ čo Špeciálna edícia IX obsahuje väčšinu informácií z predchádzajúcich dvoch vydaní, tiež poskytuje zasvätený prehľad najvplyvnejších ročných cyklov a ich prepojených pozícií a obsahuje sériu ilustrácií porovnávajúcich navzájom pozície cyklov, čím uľahčuje pochopenie toho ako cyckly ovplyvnia nachádzajúce roky.

Kress začína svoje pojednanie slávnym 120-ročným cyklom, prvý začína v strede 70-tych rokov 18. storočia keď Amerika získala nezávislosť od Anglicka po dlhej a depresívnej ekonomickej situácii a Revolúcii. Druhý 120-ročný cyklus začína v strede 90-tych rokov 19. Storočia po prvej veľkej americkej depresii a začiatku Španielsko-Americkej vojny. „Toto ohlásilo prechod USA od poľnohospodársky založenej ekonomiky k ekonomike založenej na výrobe. „ píše Kress, „a označuje sa termínom Priemyselná Revolúcia“. Kress zdôrazňuje význam 120-ročného cyklu v uľahčovaní revolúcií, či už boli vojenskej alebo kulúrnej povahy. Preto sa 120-ročný Kressov cyklus označuje aj ako Revolučný. Jeho ďalšie dno pripadá na rok 2014.

V poslednej Špeciálnej edícii predpovedá že nadchádzajúce dno 120-ročného cyklu môže so sebou priniesť americkú tretiu „veľkú“ depresiu, ekvivalent tretej svetovej vojny a tretiu (sociálnu?) revolúciu. Dôraz kladie na číslo tri, keďže Kress zdôrazňuje že keď príde na cykly – tak ako vo všeobecnosti v živote – udalosti prídu zvyčajne v trojici.

Ďalší z Kressových cyklov je 60-ročný cycklus, ktorý je súčasťou 120-ročného cyklu. Ako si Kress všimol, „Je rovný priemernému trvaniu základného ekonomického super cyklu.Keďže sa jeho dĺžka môže líšiť, je vhodnejšie ho označovať ako K Vlna.“ Autor ukazuje že obsahuje škálu ekonomických aktivít od rozkvetu až do krachu ako je to indikované fázami využitia kreditu – re-inflácia, inflácia, hyperinflácia, disinflácia, deflácia, depresia a potom cyklus začína odznova. Druhý 60-ročný cyklus v roku 1954 začína ekonomickým rozmachom po 2. svetovej vojne, vrcholí v roku 1984 a začína sa presun Spojených Štátov z výrobnej ekonomiky na ekonomiku založenú na službách. Súčasný 60-ročný cyklus sa tiež končí v roku 2014 spolu so 120-ročným. 

Kress sa tiež zamýšľa nad 30 a 40-ročným cyklom vo svojej poslednej Špeciálnej edícii. Jeho diskusia o významnom 12-ročnom cykle, pričom posledný sa začal koncom roka 2002 je zvlášť významná. Hovorí že desiaty a posledný 12-ročný cyklus sa začal v roku 2002 a vyvrcholil v roku 2008 keď „pád kreditu“ začal ekonomický zostup a defláciu. Posledný 12-ročný cyklus končí v roku 2014 aby prispel ku dnu 120-ročného cyklu.

Kress končí svoj prehľad ročných kľúčových cyklov spracovaním 6 a 4-ročných cyklov, ktoré tvoria najmenšie komponenty 120-ročného Veľkého super cyklu. Druhý komponent 12-ročného cyklu je 6-ročný cyklus, ktorý naposledy dosiahol dno v roku 2002 a mal by dosiahnuť vrchol koncom roku 2011. Medzičasom tretí a posledný 4-ročný cyklus dosiahne dno koncom tohto roka a ako Kress uvádza, jeho nárast vyformuje vrchol druhého a posledného 6-ročného cyklu koncom budúceho roka. „Toto,“ píše Kress, „by mal byť posledný, aj keď malý býčí trh povojnovej expanzie(myslí sa 2. svetová) a začiatok dvoj až trojročného možného zmätku, posunov a zmien v USA ktoré sa dejú raz za 100 rokov.“ Ako ďalej dodáva, „Klesajúci efekt 120-ročného Veľkého super cyklu je evidentný a odzbrojujúci.“

Inde v poslednej Špeciálnej edícii Kress predkladá prenikavé pojednanie o deflačnom trende ktorý sa začal v roku 2008 a ktorý podľa predpovede bude zrýchľovať po roku 2011 v posledných rokoch 120-ročného cyklu. “Deflácia,“ vraví, „je efektívna likvidácia. Ekonomický smer ktorý je v súčasnosti klesajúci sa stane prenikavo zjavný keď sa systém začne očisťovať od nadbytku nahromadeného do rozmachu po 2. Svetovej vojne, kedy sa začal druhý 60-ročný ekonomický super cyklus 120-ročného Veľkého super cyklu, ktorý je štvrtý od začiatku USA ako ich poznáme v súčasnosti.“

Inflačná fáza 120-ročného cyklu bola sprevádzaná charakteristickou životnou múdrosťou a bola reprezentovaná rozpínavým prístupom. Ale ako si Kress všimol, súčasný deflačný trend má svoj vlastný filozofický pohľad, konkrétne kontrakčný. „Zhoršujúce sa ekonomické podmienky,“ píše Kress, „sú mierne označované ako „nový normál“ a prístup sa zmenil na „zelený“ čo naznačuje návrat k prírode, k základom. Prechody a čistenie eliminujú CO2 z palív s karbónovým základom k solárne, veterne a obilne založeným palivám. Dlh je likvidovaný aby sa napravili korporátne a individuálne súvahy, jedinci eliminujú svoj telesný tuk obmedzením príjmu potravy a kladením dôrazu na prírodnú stravu. Litánie očisty, zmršťovania, likvidácie a pod. sú evidentné v živote okolo nás pokiaľ sa zastavíme a pozrieme na súčasný svet objektívne a nekompromisne.“

Toto vedie Kressa k otázke, „Kam sa dostane USA ako ich poznáme dnes a náš životný štýl do roku 2014 keď prídu revolučné zmeny?“ Ako Kress vysvetľuje, možná historická zmena môžš veľmi dobre potvrdiť platnosť porekadla že „všetko prichádza v trojici.“ Potenciál pre storočný revolučný posun začína na vrchole posledného roka 6-ročného cyklu v roku 2012, ktorý tkvie v možnom zmätku, vrcholiac dnom 120-ročného cyklu v roku 2014. „Tri zriadenia riadia náš život – ekonomické, politické a sociálne, “ píše autor. „Prvá 120-ročná revolúcia bola politická, druhá bola ekonomická, tretia by teda mala byť sociálna.“ Predpovedá že prichádzajúca tretia veľká revolúcia bude spočívať v nastolení plne socialistickej vlády v USA.

Finálna časť poslednej Špeciálnej edície obsahuje prehľad ako by mal investor umistniť svoje portfólio s ohľadom na nadchádzajúce dno 120-ročného cyklu. Kress zahŕňa komodity, ETF, opcie a akcie, rozloženie každej pozície je určené individuálnym postojom investora k risku/výnosu a osobnými preferenciami.

Špeciálny dôraz kladie na zlato, všíma si že by to malo priniesť výnosy z dvoch ekonomických extrémov hyperinflácie a hyperdeflácie. Počas 14-ročného obdobia hyperinflácie od roku 1967 do 1981 cena zlata narástla asi 23 krát. Po korekcii ktorá nasledovala vrchol v roku 1980, zlato sa dostalo na dno počiatkom roka 2000 – 14 rokov pred dnom 120-ročného cycklu odhadovaného na rok 2014 – a takisto na začiatku ekonomickej kontrakcie a deflácie. „Pokiaľ zlato cenovo narastie rovnako v nasledujúcich 14 rokoch ako v predchádzajúcich 14 rokoch,“ vraví, „má potenciál dostať sa na úroveň 6000 dolárov za uncu.“ Kress radí že zlato by sa nemalo obchodovať ale malo by byť skladované s rovnakým postojom ako konvenčné akcie počas minulého polstoročia, citujem „dlhodobo držať a nakupovať počas korekcií.“

Kress príhodne uzaviera jeho poslednú Špeciálnu edíciu týmito slovami, „Nikdy počas celého života nepredčila zmena v tradičnom postoji a prístupe všetky ostatné historické priority tak ako teraz, pokiaľ sa má dosiahnuť súvislý investičný úspech. “

Zdroj: CliffDroke

Facebook komentár