Minister financií Jack Lew včera vyzval Kongres, k reálnym krokom ohľadom zvýšenia dlhového stropu krajiny, k odvráteniu amerického nebezpečenstva, s tým, že kríza príde už do konca budúceho mesiaca.

Národa lehota pre pôžičky (dlhový strop) je pozastavená až do 7. februára. Ak Kongres neschváli zvýšenie alebo sa nerozhodne predĺžiť tento limit, ministerstvo financií bude musieť nasadiť špeciálne účtovné manévre, aby aj naďalej platilo všetky účty tejto krajiny v plnej výške a včas.

Lew pôvodne odhadoval, že tieto “mimoriadne opatrenia” sa budú musieť riešiť až niekedy medzi koncom februára a začiatkom marca.

( Súvisiace: VIDEO: Zobrazenie amerického dlhového stropu vo vizualizácií )

Ale počas tohto nedávneho vyjadrenia sa vo verejnom rozhovore na zasadnutí Rady pre zahraničné vzťahy Lew povedal, že v súčasnosti verí, že s najväčšou pravdepodobnosťou mu dôjde manévrovací priestor do konca februára.

A zdôraznil, že akákoľvek riešenie drámy dlhového stropu na poslednú chvíľu by mohlo znížiť potenciál rastu ekonomiky Spojených štátov a podkopať dôveru.

Lew ďalej uviedol: “Prečo by niekto chcel ublížiť americkej ekonomike a zraniť príjemcu platieb, na ktoré majú jej veritelia nárok?” … “Každý vie, že tieto povinnosti nebudú spĺňané bez zvýšení dlhového stropu.“

A dodal, že celá táto situácia spôsobuje neprimeranú nervozitu medzi investormi a spotrebiteľmi, ak sa zákonodarcovia snažia vyriešiť tento problém na poslednú chvíľu.

Greg Valliere, hlavný politický analytik pre Potomac Research Group povedal:  „Sme v polovici obdobia volebného roka a “nezdá sa že by niekto túžil bojovať, alebo podnietiť ďalšiu krízu, za účasti riešenia problémov z tzv. Obamacare.”

Predseda Poslaneckej snemovne John Boehner novinárom vo štvrtok povedal: “Nemali by sme sa vôbec dostať k blízkosti možného omeškania” … “Dúfam, že Biely dom a Senát budú rýchlo konať, aby dosiahli dohodu zvýšenia dlhového limitu.”

Vodca demokratickej väčšiny v Senáte Harry Reid počas prvého rozhovore s novinármi uviedol, že on verí v to, že zákonodarcovia musia do jari vyriešiť tento problém (neskôr prišli vyššie komentáre).

( Súvisiace: Bilión Dolárový Trik, ktorý vláde USA nevyšiel )

Hovorca Reid-a vo vyhlásení povedal: “Senátor Reid verí, že sa otázkou dlhového stropu budú zaoberať čo najskôr,” … “Minister financií Lew odporúča, aby sa Kongres zaoberať touto otázkou už vo februári a senátor Reid berie odporúčania ministra financií veľmi vážne.”

Zdroj: NationalJournal

Facebook komentár