Kriza_hotovosti_v_Indii_5_klucovych_otazok_2016

India sa za posledných 12 dní ponorila do domácej krízy, potom čo vláda v ich krajine zakázala dve najväčšie nominálne bankovky.

Banky majú nedostatok hotovosti, ľudia s nízkymi príjmami majú rozsiahle problémy a ekonomika čelí problémom.

Ak o tom chcete vedieť viac, tu je to, čo potrebujete vedieť.

1. Čo sa stalo?

V neplánovanom vystúpení v národnej televízií počas 8. novembra, premiér Narendra Modi vyhlásil, že všetky bankovky o hodnote 500 a 1000 rupií o štyri hodiny neskôr prestanú byť zákonným platidlom. Tento náhly krok tak túto juho-ázijskú krajinu ohromil, keďže sa to týka viac ako 23 miliárd bankoviek – alebo 80% hotovosti v krajine, ktoré sa nakoniec stali “bezcennými kusmi papiera.”

Modiho “delostrelecký granát” prišiel o hodinu neskôr prostredníctvom oznámenia, že bankovka v hodnote 500 rupií prejde zmenou a následne bude vydaná bankovka o hodnote 2000 rupií.

Indovia tak do 30. decembra majú možnosť vykonať zmenu svojich starých rupií, alebo ich budú musieť vložiť na bankový účet.

2. Prečo Modi prichádza z tak veľkým hazardom?

Všetky tieto rázne opatrenia vykonáva z dôvodu “čiernych peňazí” – nezákonných financií získaných z korupcie alebo daňových únikov, ktoré boli ukryté v hotovosti. Modi taktiež povedal, že zákaz by mal pomôcť v boji proti falošným bankovkám.

India každým rokom prichádza o stovky miliárd dolárov, vo forme nezaplatených daní a zhruba len 2% Indov platí daň z príjmu.

Ale v krajine, kde sa 90% transakcií uskutočňuje v hotovosti, táto iniciatíva spôsobila obrovský rozvrat. Úradníci nútili ľudí, aby znášali krátkodobé problémy, keďže argumentovali, že to v dlhodobom horizonte pomôže celej ekonomike Indie.

3. Aké boli následky?

Kriza_hotovosti_v_Indii_5_klucovych_otazok_2016_2

Pred bankami a bankomatmi boli dlhé rady. Milióny Indov čakalo niekoľko hodín, než sa dostanú k svojej hotovosti, ktorú ešte môžu využiť. Keď sa však dostali na rad, zistili, že existujú aj obmedzenia pri výberoch.

Čelia nedostatku nových bankoviek a bankomatov. Operatíva na to vôbec nestačí, keďže v tak rozsiahlych objemoch nemôžu vydávať nové bankovky a tento proces by podľa vyjadrení úradníkov mohol trvať niekoľko týždňov.

Do tej doby než sa tento proces ukončí, väčšina bankomatov je zásobených bankovkami v hodnote 100 rupií ($ 1,50), takže bankomaty sú vyprázdňované rýchlejšie, ako by ich vedeli plniť.

Ľudia, ktorí sa ale nakoniec dostanú k bankovkám o hodnote 2000 rupií ($ 30) zisťujú, že je ťažké ich minúť, pretože niekoľko drobných obchodníkov im nemajú čo vydať.

4. Ako reagujú Indovia?

Rozhodnutie bolo na indických sociálnych médiách široko ocenené ako “odvážny krok” a zdá sa, že má širokú podporu aj medzi tými, ktorý stoja v radoch.

Opoziční politici sú však od zlosti bez seba. Počas prvých dvoch dní, v rámci indického zimného zasadnutia parlamentu boli napriek zákazu bankoviek zaznamenané protesty a rozsiahle hádky.

A hnev verejnosti sa začal stupňovať, keďže ľudia s nízkymi príjmami a poľnohospodárska komunita čelí prepadu ich príjmov. Drvivá väčšina Indov nemá bankovky a spoliehajú sa na vyplatenie hotovosti, keďže si chcú splniť svoje každodenné potreby.

5. Čo sa stane ďalej?

Modi vyzval verejnosť, aby mu poskytli čas až do konca roka, dokedy chce dať všetko do poriadku. Poznamenal, že operácie okolo zmien hotovosti sú súčasťou väčšej stratégie pre modernizáciu rýchlo rastúcej ekonomiky Indie.

Vláda už bola nútená urobiť niekoľko ústupkov, v inštitúciach ako sú nemocnice, lekárne a čerpacie stanice, kde nakoniec budú do 24.novembra akceptovať staré bankovky.

Úradníci naďalej trvajú na tom, že frustrácia a panika zmierni, akonáhle banky dokončia prechod na nové bankovky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardiam, Independent

Facebook komentár