Vývoj kryptomeny Bitcoin Cash v noci z 11. na 12. novembra.

Vývoj kryptomeny Bitcoin Cash v noci z 11. na 12. novembra.

Kryptomena Bitcoin Cash zažila búrlivú noc.

Táto digitálna mena dosiahla 12. novembra v skorých ranných hodinách svoje historické maximum o hodnote $2 500. Portál CoinMarketCap.com uvádza, že takýmto spôsobom predbehla virtuálnu menu Ethereum a z hľadiska trhovej kapitalizácie zaujala miesto druhej najväčšej kryptomeny na svete.

Kryptomena Bitcoin Cash vznikla v auguste, keď sa odčlenila od svojho sesterského Bitcoinu. V nedeľu ráno dobiehala Bitcoin pozoruhodným tempom až do druhej hodiny času východného pásma Spojených štátov. V nasledujúcich hodinách sa však Bitcoin Cash znovu prepadol o $1 000 a obchodoval sa v hodnote $1 525. Trhová kapitalizácie tejto digitálne meny sa tak opäť dostala pod úroveň hodnoty Ethereum.

Súvisiace: Všetko, čo ste chceli vedieť o FinTechu

Napriek tomu je to však úctyhodný výkon pre menu, ktorá sa od svojho vzniku obchodovala v rozpätí medzi $300 a $500. Vitalik Buterin, ktorý je zakladateľom kryptomeny Ethereum, dokonca zagratuloval hlavným investorom do kryptomeny Bitcoin Cash v rámci príspevku na sociálnej sieti Twitter.

Vitalik Buterin gratuluje najväčším investorom do digitálnej meny Bitcoin Cash: „Gratulujem k úspechu. Vážne.“

Kryptomena Bitcoin Cash dosiahla náhly úspech na úkor samotného Bitcoinu. Ten sa počas osudovej noci prepadol až na $5 512. 8. novembra sa pritom tešil rekordnému maximu na hodnote $7 828.

Podobne ako úspech kryptomeny Bitcoin Cash, aj úpadok ceny Bitcoinu bol iba dočasný. Na poludnie 12. novembra stúpla jeho hodnota na $6 160.

Tieto dve spomínané kryptomeny sa od seba oddelili v rámci aktualizácie systému blockchain, ktorá je známa pod názvom Segwit2X. Developeri, ktorí sú zodpovední za túto iniciatívu, sa však 8. novembra otočili chrbtom Bitcoinu a odvtedy začala cena tejto kryptomeny výrazne klesať.

Aktualizácia Segwit2X mala za cieľ zvýšiť kapacitu blokov systému blockchain, v rámci ktorého sa Bitcoin obchoduje. To by viedlo z prudkému zvýšeniu rýchlosti a možného počtu vykonávaných transakcií. Zástancovia tejto aktualizácie zastávali názor, že takýto krok by prispel k celkovému nárastu Bitcoinu.

Odborníci na kryptomeny však tvrdia, že zástancovia aktualizácie Segwit2X sa pravdepodobne zrieknu zdokonaľovania Bitcoinu a hromadne sa vrhnú na Bitcoin Cash. Segwit2X aj Bitcoin Cash totiž vznikli za rovnakým cieľom. Tým bolo úsilie o zväčšovanie kapacity blokov systému blockchain a urýchlenie rastu Bitcoinu.

Abhishek Pitto, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Nucleus Vision, vraví: „Keď sa pozriete na prevládajúce trendy, vyzerá to tak, že mnohí zástancovia iniciatívy Segwit2X sa zamerali na Bitcoin Cash.“

Súvisiace: Ako banky a finančné inštitúcie využívajú technológiu blockchain?

Kyle Samani, ktorý je konateľom spoločnosti MultiCoin Capital, tvrdí, že mnohí z najbohatších obchodníkov s Bitcoinom sa v súčasnosti upriamujú na Bitcoin Cash. Povedal: „Od začiatku obchodovania s Bitcoinom sa v tejto oblasti nachádza niekoľko bohatých jedincov, ktorí trpezlivo čakali na to, čo sa stane po oddelení novej meny v rámci Segwit2X. Poznám mnohých veľkých investorov, ktorí predali Bitcoiny v hodnote viac než $10 miliónov a nakúpili Bitcoin Cash. Zdá sa, že Bitcoin Cash má oveľa viac zástancov, ako sme predpokladali.“

Samson Mow, ktorý je hlavným strategickým riaditeľom v spoločnosti Blockstream a zarytým fanúšikom Bitcoinu, vraví, že nevídaný úspech kryptomeny Bitcoin Cash nebude mať dlhú životnosť. Vraví: „Bitcoin Cash dnes narastá podobne, ako sa to v minulosti darilo ostatným alternatívnym kryptomenám. Ľudia však postupom času prestanú pumpovať doňho svoje peniaze. Už teraz sme svedkami postupného úpadku tohto trendu. Nie je dlhodobo udržateľný, pretože Bitcoin Cash nemá vytvorený skutočný trh.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, WSJ

Facebook komentár