Kryptomeny_za_3_dni_prisli_o_18_miliard

Kryptomeny za sebou majú naozaj ťažký týždeň.

Bitcoin sa v piatok konečne začal stabilizovať, teda to potom ako virtuálne meny v priebehu niekoľkých dní prišli o 18 miliárd amerických dolárov.

Najväčšia a najviac vlastnená digitálna mena sveta – Bitcoin v stredu večer začala svoj prepad v stredu večer a podľa údajov spoločnosti CoinDesk klesla pod 6 200 dolárov prvýkrát za mesiac. Cena virtuálnej meny Bitcoin sa v piatok popoludní prevažne obchodovala na stabilnej úrovni v okolo 6 200 dolárov, ale tento týždeň sa však nachádzala nad 6500 dolárov a koncom týždňa sa tak nachádzala v strate 5 percent.

Súvisiace: Priemerný investor v Bitcoine a krytomenách je mladý a bohatý

Ostatné kryptomeny, známe ako “altcoiny” však dopadli oveľa horšie. Eter, ktorá je druhou najväčšou kryptomenou na základe trhovej kapitalizácie podľa CoinMarketCap.com za týždeň prepadla o 12%, zatiaľ čo tretí najväčšia virtuálna mena Ripple za sedem dní poklesla o 18%. Bitcoin Cash odpísala 14 percent, zatiaľ čo EOS klesla o 10 percent.

Celková trhová kapitalizácia sa pre kryptomeny v piatok nachádzala na úrovni 201 miliárd dolárov, pričom v utorok sa jednalo o 219 miliárd dolárov. Trh sa snaží o zotavenie, keďže v januári dosiahol vrchol na hodnote 820 miliárd dolárov.

Kryptomeny_za_3_dni_prisli_o_18_miliard_graf

Podľa Briana Kellyho, zakladateľa a generálneho riaditeľa spoločnosti BKCM sa predaj začal po fámách, že burza pre digitálne meny – Bitfinex by mala pozastaviť všetky vklady v podobe fiat mien.

Kelly ďalej uviedol: “To samozrejme investorov mierne vystrašilo – keďže sa jednalo o hlavnú príčinu prepadu, ale ceny sa väčšinou vrátili do normálu.” Burzový operátor poslal odpoveď na správy a ubezpečil investorov, že “Bitfinex je platobne schopnou spoločnosťou.”

Kelly zdôraznil aj pozitívne regulačné správy z Ázie, ktoré by mohli pomôcť oživiť ceny bitcoinu. Finanční regulátory v Južnej Kórei údajne oznámia oficiálny postoj k počiatočnej ponuke mincí už v novembri. Podľa správy agentúry Bloomberg, regulátory v Singapure napriek tomu pomôžu existujúcim spoločnostiam z oblasti digitálnych mien vytvoriť miestne bankové účty.

Korelácia s akciovým trhom

Tí, ktorí si mysleli, že Bitcoin predstavuje obchod s hodnotou alebo “digitálne zlato”, mohli byť tento týždeň obzvlášť sklamaní. Pokles ceny virtuálnej meny Bitcoin nasledoval aj súbežne s poklesom amerických akciových indexov, keďže len za posledné 2 dni index Dow Jones prepadol až o 1300 bodov, čo predstavuje najväčší prepad od februára.

Joe DiPasquale, ktorý je generálnym riaditeľom kryptomenového fondu z firmy hedžových fondov – BitBull Capital uviedol, že neistota okolo akcií zasiahla aj trhy s kryptomenami.

Ďalej uviedol: “Keď sa spustil odpredaj na akciových trhoch, v oblasti virtuálnych mien sa začal podobný scenár, keďže sa začali hromadiť strach a a obavy,” … “Myslíme si, že keďžr došlo k počiatočnému prepadu, nastal odpredaj aj na tomto trhu.”

Bitcoin sa od začiatku leta pohybuje v rozmedzí ceny 6 000 až 8 000 dolárov. DiPasquale povedal, že pozitívnejšie správy súvisiace s kryptomenami, ako napríklad investícia od Nadácie univerzity Yal, alebo súhlas od regulátorov ohľadom ETF fondov by určite predstavovali motiváciu pre vybočenie z tohto rozsahu.

Americký senátny výbor tento týždeň uskutočnil vypočutie o regulácii a viacerí senátori vyjadrili znepokojenie nad možnými prípadmi, ako je pranie špinavých peňazí. Ale najviac spomínané negatívne vyjadrenie prišlo od Nouriela Roubiniho, ktorý je prezývaný “Dr. Doom” keďže prišlie s predpovedaním finančnej krízy v roku 2008.

Súvisiace: Britskí zákonodarcovia: “Divoký západ” pre kryptomeny musí skončiť

Roubini nazval kryptomeny “matkou všetkých podvodov” a tohto-ročný prepad o objeme 50-percent “krypto-apokalypsou”. Celková trhová kapitalizácia pre kryptomeny podľa údajov CoinMarketCap.com klesla o viac ako 60 percent.

Peter Van Valkenburgh, ktorý je riaditeľ výskumu v lobistickej skupine Coin Centre, ktorá sa nachádza vo Washingtone, zaujal jednoznačne odlišný postoj. Aj keď uznal, že to nie je široko akceptované ako spôsob platieb, Van Valkenburgh poznamenal, že ich aspekty sú stále sľubné.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár