Ktori_online_brokeri_maju_najaktivnejsich_traderov

Online brokeri urobia všetko, čo je v ich silách, aby si z obchodovania vyťažil čo najviac. Funguje to?

Brokeri, ktorí zameriavajú svoje aktivity na prilákanie aktívnych obchodníkov, zaznamenávajú väčšiu obchodnú činnosť ako brokeri, ktorí sa zameriavajú na širokú verejnosť. Šokujúce, však? S nárastom volatility, ktorú sme zaznamenali na trhoch za posledný rok, by sme očakávali lepšie výsledky pri spoločnostiach sústrediacich sa na masy. Priemerná ročná frekvencia obchodovania sa v našej vzorke zvýšila o 13% (23,3 verzus 20,6), hoci v rokoch 2017 a 2018, to predstavuje menej ako tri obchody ročne.

Prešli sme si štatistiky obchodnej činnosti šiestich takýchto online brokerských spoločností a niektoré údaje sme získali aj od spoločnosti Fidelity, aby sme si vytvorili obraz aj o tom, ako často ich zákazníci obchodujú. Tieto štatistiky obsahujú všetky druhy aktív, ktoré brokeri poskytujú vrátane akcií, opcií, pevných výnosov a obchodov na medzinárodných burzách.

Čísla zo šiestich verejných online brokerských spoločností –  Interactive Brokers, E*TRADE, TD Ameritrade, Charles Schwab, TradeStation a Ally Invest, je možné získať priamo z ich účtov. Súkromný fond Fidelity nám poskytol údaje združené na úrovni domácností, čo nie je úplne to isté, pretože jedna domácnosť môže mať viacero účtov. Dali nám povolenie, iba na publikovanie štatistík z hľadiska domácností, ale urobili sme zopár úprav založených na vyhláseniach Department of Labor, ktoré ukazujú že domácnosti disponujú priemerne s 2,5 investičnými účtami. (Red.pozn.: Moja domácnosť má 15 účtov pre dvoch ľudí, ale to sme asi výnimka.)

Zákazníci brokerskej spoločnosti Interactive Brokers počas roka 2018 priemerne obchodovali 360-krát (čo je o 5,3% viac ako rok pred tým), zatiaľ čo zákazníci TradeStations obchodovali približne 260-krát, čo predstavuje 11,5% nárast oproti roku 2017. Keďže v roku 2018 bolo 249,5 obchodných dní (251 v 2017), je zrejmé, že tieto spoločnosti sa môžu pochváliť skutočne aktívnymi tradermi. Preto nie je prekvapením, že práve ich platformy sú určené pre najaktívnejších zákazníkov.

Na druhej strane rebríčka sú klienti brokera E*TRADE s priemerným počtom 15 obchodov ročne. Niet divu, že ponúkajú rôzne stimuly pre častejšie obchodovanie, hoci ich čísla sa veľmi nelíšia od tých, ktorí svoje služby sústredia na široké masy. Túto skupinu tvorí Fidelity, TD Ameritrade, Ally Invest a Schwab. Náš odhad 2,5 účtu na domácnosť posúva poradie Fidelity za E*Trade, ale tieto hodnotenia nemusia zodpovedať realite, keďže Fidelity nám poskytlo údaje trochu iným spôsobom, ako ostatní brokeri.

Najväčšie zvýšenie ročnej aktivity ohlásil Charles Schwab, ktorý si polepšil o 27,3 % čo v priemere znamená o štyri obchody viac ako v roku 2017. Z hľadiska počtu obchodov, najviac zvýšila svoje čísla spoločnosť Trade Station, až takmer o viac ako 27 obchodov ročne. Spoločnosť Charles Schwab strávila posledný rok prácou na zastabilizovaní jej platformy a integrácii analýzy opcii a nástrojov risk manažmentu. Trade Station zase aktualizovala svoje edukačné možnosti a zjednodušila platformu. Môžeme skonštatovať, že sa im to vyplatilo.

Na druhej strane nemôžeme garantovať, že vždy porovnávame iba „jablká s jablkami, ale nemyslíme si, že by v číslach z nášho prieskumu mal byť markantný rozdiel. Nakoniec, čísla, ktoré poskytujú spoločnosti o aktivite ich zákazníkov, sú veľmi striktne kontrolované.

Súvisiace: Ako používať 5 z najlepších platforiem pre obchodovanie na burze

Spoločnosť Interactive Brokers, ktorá má najaktívnejších zákazníkov vygenerovala za rok 2018 až 41% svojich príjmov z poplatkov za obchody. Trade Station, ktorá je dcérskou spoločnosťou Monex Group sídliacej v Japonsku, generuje viac ako dve tretiny svojich ziskov z poplatkov za obchody. U Ameritrade je to približne jedna tretina príjmu. Je zrejmé, že pre týchto brokerov je dôležité priťahovať najaktívnejších zákazníkov a poskytovať im služby, ktoré im umožnia obchodovať čo najviac.

Na druhej strane, Charles Schwab generuje z poplatkov za obchody menej ako 10% svojich príjmov, zatiaľ čo väčšinu tvorí príjem z úrokov. E*TRADE tiež generuje z úrokov viac ako polovicu príjmu – 17% tvoria poplatky za uskutočnené obchody a ďalších 15% servisné poplatky za rok 2018. (Nemáme porovnateľnú finančnú analýzu od Fidelity ani Ally Invest). Títo brokeri viac investujú do zhromažďovania aktív ako do obchodovania.

S klesajúcou tendenciou poplatkov zinkasovaných z obchodnej činnosti, bude pre online brokerov čoraz ťažšie generovať viac príjmov práve z obchodovania. Nováčikovia ako Robinhood ponúkajú obchody zdarma a ďalšie výhody, čo však zvyšuje tlak na tradičných brokerov. Seriózni každodenní obchodníci vyžadujú platformu a funkcionalitu, na ktorej vybudovali svoje biznis modely TradeStation a Interactive Brokers. Klasické firmy ako Fidelity a Schwab poskytujú tiež svoje platformy, ale nepotrebujú vygenerovať až toľko obchodov ročne, nakoľko ich zákazníci kupujú aj iné produkty.

Čo to znamená pre tých z vás, ktorí sa rozhodujete, akého online brokera si zvoliť? V prvom rade je dôležité ujasniť si, aký typ tradera ste – či aktívny alebo skôr pasívny, a podľa toho si zvoliť platformu. V našom rebríčku 2019 Best Online Brokers Awards sme prešli viac ako 70 spoločností a pomôžeme vám vybrať si tú správnu či už ste aktívny trader, alebo hľadáte iba informácie.

Preložil: Mgr. Matej Hákač

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Investopedia

Facebook komentár