Larry_Ellison_zarobil_$1,6_miliardy_na_svojich_akciach_Tesla_od_vstupu_do_spravnej_rady

Prvý rok Larryho Ellisona v správnej rade spoločnosti Tesla bol veľmi, veľmi výnosný.

Ellison, ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti Oracle Corporation a jedným z najbohatších mužov na svete, sa pripojil k predstavenstvu automobilky Tesla 27. decembra 2018. Spoločnosť však koncom minulého roka uviedla, že predtým, ako tak urobil, kúpil 3 milióny akcií firmy s elektrickými automobilmi.

Konečná hodnota týchto akcií v deň, keď sa pripojil k predstavenstvu, bola približne 948 miliónov dolárov, čo predstavuje podiel 1,7% akcií spoločnosti Tesla. Vďaka tomu sa stal druhým najväčším akcionárom, po zakladateľovi spoločnosti – Elonovi Muskovi.

Počas prvých šiestich mesiacov vyzerala Ellisonova investícia, ako zlá stávka. Akcie spoločnosti Tesla klesli o 43% a potom 3. júna dosiahli 52-týždňové minimum na hodnote 179,61 dolárov za akciu.

Odvtedy sa však akcie tejto spoločnosti dostali do rozsiahlych výnosov. Na začiatku tohto týždňa spoločnosť Tesla prvýkrát v histórií prekročila hodnotu 500 dolárov za akciu a ďalšie dni tohto týždňa taktiež stúpala, keď množstvo analytikov so zameraním na cenné papiere vykonali zvýšenie svojej cieľovej cenu akcií. Aj keď v stredu došlo k miernemu poklesu akcií, cena akcií sa od júnového minima takmer strojnásobila a od vstupu Ellison do predstavenstva dosiahla výnos na úrovni 68%.

Súvisiace: K automobilke Tesla sa pridáva aj miliardár Larry Ellison a…

To v Ellisonovom podiele v spoločnosti Tesla, od jeho nástupu do rady premietlo do papierového zisku vo výške 1,6 miliardy dolárov.

Pre porovnanie, akcie softvérovej spoločnosti Oracle, kde je jej predsedom a najväčším akcionárom, sa v rovnakom období zvýšili približne len o 20%. Keďže však vlastní omnoho viac akcií spoločnosti Oracle – 1,2 miliardy akcií alebo 35% spoločnosti – tento miernejší nárast akcií spoločnosti Oracle mu v tom čase priniesol väčší zisk a to v hodnote 11,5 miliardy dolárov.

Celková čistá hodnota majetku Larryho Ellisona sa podľa reálnych dát časopisu Forbes odhaduje na asi 68 miliárd dolárov. Vďaka tomu je siedmym najbohatším človekom na svete.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár