Tvorba moderných mikročipov bolo vždy náročná. Ale je to teraz tak náročné, že počet spoločností, ktoré sú toho schopné a majú dostatok hotovosti sa zmenší na štyri.

Továrne kde sú mikročipy nazývané FABS vyrábané môže stáť miliardy amerických dolárov. Vyzerajú ako odpaľovacie miesta rakiet, alebo jadrové elektrárne: Každý vie, kde sú a koľko je v nich práce. A robia mikročipy ktoré používajú takmer všetky pokročilé smartphony, počítače, servery a ďalšie dôležité kúsky IT infraštruktúry.

Najmenšie prvky najmodernejších čipov, ktoré sú teraz v testovaní, majú až 14 nanometrov, sú v mierke atómov a molekúl. Ak dáme do rady päťdesiat molekúl vody, dostaneme 14 nanometrov .

Spoločnosti, ktoré sú schopné zvládnuť výrobu tohto čipu nano-úrovne pre rôzne mikročipy sú Intel, Samsung, Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), a GlobalFoundries, z ktorých posledná v piatok oznámila že chce byť svetovým lídrom výroby čipov, podľa objemu a príjmov.

Intel je v súčasnej dobe buduje veľkoobjemovú fabriku pre svoje najmodernejšie procesory, a vybavuje ďalšie dve s rovnakou technológiou. To je typické: Tieto štruktúry sú tak drahé a komplikované, že málo spoločnosti začne, alebo niekedy dokonca len jedna z nich urobí takýto krok a čaká sa na väčšie objemy, ktoré by ospravedlnili obrovské kapitálové výdavky, potrebné na ďalšie podobné výdavky.

Do roku 2014 bude väčšina novej elektroniky s kremíkom používať čipy vybudované v týchto továrňach, čo znamená, že budeme ešte viac závislí na len niekoľkých výrobcoch. Tieto fabriky sú rozosiate po celom svete, čo je dobré, pokiaľ ide o celkový systém voči prírodným katastrofám. Ale tam nie je moc voľnej kapacity v týchto fabrikách. Ako svet a spoločnosť Apple po zemetrasení v Japonsku zažili, že dodávateľské reťazce sú dlhé a plné nečakaných chýb.

Zdroj: QZ.com

Facebook komentár