letecké spoločnosti uzemnili svoje stroje z dôvodu pandémie.

letecké spoločnosti uzemnili svoje stroje z dôvodu pandémie.

Americkí leteckí zamestnanci boli od masakru, ktorý od začiatku pandémie koronavírusov zatlačil nezamestnanosť krajiny na rekordné maximum, do značnej miery ušetrení. Tí istí pracovníci – zhruba 750 000 pilotov, letových posádok, spracovateľov batožiny, mechanikov a ďalší – budú čoskoro patriť medzi najrizikovejšie skupiny, ktoré môžu prísť o prácu.

Federálny balíček pre letecký priemysel mal zabrániť momentálnemu prepúšťaniu, nehradenej dovolenke alebo zníženiu platov pre zamestnancov. Vedúci pracovníci sú však neústupčiví a poznamenali, že k zníženiu počtu pracovných miest dôjde, keďže príde k obmedzeniu podpory 1. októbra, pričom sa odhaduje, že až tretina pracovných miest v tomto odvetví by sa mohla vytratiť.

Súvisiace: Boeing získava $25 miliárd a federálnu pomoc tak nepotrebuje

Letecké spoločnosti už požiadali zamestnancov, aby si vzali dobrovoľné neplatené alebo málo platené dovolenky. Na konci roka 2019 tak urobilo okolo 100 000 pracovníkov u štyroch najväčších dopravcov – American, United, Delta a Southwest, čo predstavuje približne 26% zamestnancov týchto spoločností.

Ale aj pri tejto úrovni dobrovoľných odchodov, 25 miliárd dolárov vo forme grantov a pôžičiek s nízkym úrokom od federálnej pomoci známej ako CARES Act, letecké spoločnosti každým dňom aj tak prichádzajú o milióny dolárov. Straty v prvom štvrťroku v tomto odvetví dosiahli 2 miliardy dolárov. Druhý štvrťrok bude oveľa horší.

Philip Baggaley, hlavný úverový analytik so zameraním na letecké spoločností v ratingovej agentúre Standard & Poor’s, uviedol: „Je to hlavne preto, že federálna pomoc pokrýva do septembra len zhruba dve tretiny celkových nákladov práce.“ Ďalej sa domnieva sa, že 20 až 30% pracovných miest leteckých spoločností by sa mohlo vylúčiť prostredníctvom ponúk na predčasný odchod do dôchodku, spoločne s nedobrovoľným prepúšťaním.

Generálny riaditeľ spoločnosti Southwest – Gary Kelly tento týždeň poznamenal, že dopravca urobí „všetko, čo je v našich silách, aby sme pracovné miesta naozaj zachovali“. Poukázal však na to, že federálne granty smerujú priamo k zamestnancom leteckých spoločností a nepokrývajú všetky mzdy spoločnosti od aktuálneho obdobia do 30. septembra.

Ďalej poznamenal: “Aktuálne máme k dispozícií rozsiahle finančné prostriedky, ale pre príklad v mesiaci apríl sme prišli takmer o miliardu dolárov,” … „Takže ak si to reálne spočítame, tak jednoducho nie je možné takto prežiť.“

Hlboké a trvalé znižovanie počtu dobre platených pracovných miest, ktoré sa nachádzajú v celom priemysle, je nevyhnutné, aj keď sa stav ekonomiky môže do tej doby zlepšiť je zrejmé, že návrat zákazníkov do vzduchu na predchádzajúcu úroveň, bude trvať roky.

Helane Becker, analytička so zameraním na letecké spoločnosti vo finančnej spoločnosti Cowen, v poznámke uviedla: „V leteckom priemysle USA nakoniec pravdepodobne prídeme 95 000 až 105 000 pracovných miest.“

Letecké spoločnosti v súčasnosti dosahujú obrovské straty, čiastočne preto, že napriek svojim letovým plánom bez zákazníkov nedokážu prejsť k zníženiu počtu zamestnancov, keďže sa osobná doprava v podstate znížila na nulu.

Prezident leteckej spoločnosti United – Scott Kirby, poznamenal: “Náš harmonogram klesol o 90%. A plánujeme, aby zostal na tejto úrovni, až kým sa dopyt nezačne zvyšovať,” … „Ak sa dopyt 1. októbra výrazne zníži, jednoducho nebudeme schopní vydržať túto krízu ako spoločnosť bez uskutočnenia niektorých zložitejších a bolestnejších opatrení. Patria sem rozhodnutia o nedobrovoľných krokoch, ďalšie zníženie počtu hodín, ako aj ďalšie činnosti, ktoré budú mať okamžitý vplyv na našich ľudí a ich živobytie.“

Spoločnosť United tento týždeň oznámila mnohým zo svojich pracovníkov, ktorí nie sú odborníkmi – 11 500 riadiacich a administratívnych zamestnancov leteckej spoločnosti – že do 1. októbra plánuje zrealizovať zníženie počtu týchto zamestnancov o najmenej 30%. Ide o najpodrobnejšiu predpoveď zníženia počtu pracovných miest od ktorejkoľvek leteckej spoločnosti.

Letecký dopravca tiež nariadil týmto zamestnancom, ktorí nie sú zamestnancami, aby odobrali 20 neplatených dní voľna – od dnešného dňa do 30. septembra. JetBlue svojim zamestnancom nariadila poberať 24 rovnakých dní v rovnakom období. Obe letecké spoločnosti tvrdia, že tieto dni voľna znamenajú znížené hodiny, ktoré sú povolené podľa zákona CARES a nejedná sa o nedobrovoľné znižovanie počtu pracovných miest.

Súvisiace: Miliardár Richard Branson: “Potrebujem vládnu pôžičku, aby som udržal Virgin Atlantic nad vodou”

Odbory, ktoré bojovali s manažmentom o prijatie zákona CARES, však namietali proti niektorým krokom leteckých spoločností v znižovaní nákladov. Odborový zväz “Machinists“, ktorý zastupuje 27 000 pozemných pracovníkov v Spojenom kráľovstve vrátane manipulátorov s batožinou a pracovníkov zákazníckeho servisu, v priebehu tohto týždňa podal federálnu žalobu s cieľom zabrániť spoločnosti United, aby vykonala zníženie hodín u svojich členov o 10 hodín týždenne.

United ustúpila a namiesto toho žiada o dobrovoľné zníženie počtu hodín, hoci uviedla, že ak nebude dostatok dobrovoľníkov, mohlo by dôjsť k povinným škrtom. Spoločnosť trvá na tom, že skrátené hodiny sú povolené podľa zákona CARES a jeho pracovných zmlúv.

Baggaley z ratingovej agentúry S&P uviedol: „Aj keď by nedošlo k zákazu prepúšťania, letecké spoločnosti by nevedeli znížiť zamestnanosť tak hlboko, ako znížili svoj rozvrh.“ … “Neboli by schopní znížiť sa na tieto úrovne a mať životaschopnú leteckú spoločnosť.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár