Lietadlo_znacky_Boeing_vas_moze_dostat_z_New_Yorku_do_Londyna_za_2_hodiny

chce vytvoriť osobné lietadlo, ktoré dokáže prepravovať zákazníkov po celom svete rýchlosťou päťkrát vyššou ako zvuk.

Spoločnosť Boeing poznamenala, že toto súkromné lietadlo vás môže dostať kdekoľvek na svete za tri až tri hodiny. S maximálnou rýchlosťou presahujúcou 6100 kilometrov za hodinu by cesta z New Yorku do Londýna mohla trvať 120 minút. V súčasnosti cesta trvá okolo siedmych hodín.

Hovorkyňa spoločnosti Boeing – Brianna Jacksonová vyhlásila, že Boeing (najväčší) svetový výrobca lietadiel, konštatuje, že koncept je stále v počiatočnom štádiu vývoja. Kľúčové technické výzvy budú musieť byť vyriešené skôr, než spoločnosť nakoniec prototyp vytvorí.

Jacksonová v e-maile poznamenala: “Je možné, že koncept sa môže stať realitou za 20 až 30 rokov.”

“Keďže dokončenie vývoja trvá roky a dokonca ešte viac s technológiou, ktorá vyžaduje ďalšie testovanie a zdokonaľovanie, keď pracujeme na tom, aby sme pochopili, ako by sa to mohlo dostať na všeobecný trh.”

Podľa Jacksonovej je tento Boeing vážne hypersonický a už desaťročia testuje ultra-rýchlu technológiu.

A tento koncept je len jedným z niekoľkých diel. Začiatkom tohto roka spoločnosť Boeing predstavila návrh nezávislého hypersonického dronu, ktorý by mohol slúžiť na vojenskú kontrolu.

Jeho koncepcia osobnej leteckej prepravy môže byť používaná americkou armádou skôr, než sa objaví na všeobecnom trhu. Hovorkyňa Jacksonová, príklady možných obranných účelov neuviedol, ale namiesto toho poukázala na koncept dronu.

Jacksonová poznamenala: “Takže najprv budeme vidieť niečo takéto, než prvý hypersonický koncept, ktoré by prevážal cestujúcich.”

Ak bude najnovšia koncepcia spoločnosti Boeing realitou, bude okamžite zaradená medzi najrýchlejšie riadené lietadlá.

Bol by viac ako dvakrát tak rýchlym ako legendárny Concorde, ktorý by mohol uskutočniť transatlantické lety do štyroch hodín, avšak ten odišiel do dôchodku pred viac ako desiatimi rokmi. Dokonca by bol rýchlejším ako Lockheed SR-71, ktorý v roku 1976 niesol dvoch veliteľov Air Force rýchlosťou 3500 kilometrov za hodinu.

Boeing nie je jediným hráčom v tomto priestore. Ostatné spoločnosti – napríklad Lockheed Martin a spoločnosť Aerion Corporation – taktiež pracujú aj na vývoji hypersonických lietadiel.

A raketa startupu Elona Muska – SpaceX, má plány na využitie častí svojich kozmických lodí na svoj medziplanetárnej dopravný systém pre kyvadlovej prepravu ľudí po celom svete a naozaj rozsiahlou rýchlosťou. Musk na kozmickej konferencii počas minulého roka poznamenal, že v priebehu pol hodiny bude môcť odviezť cestujúcich z New Yorku do Šanghaja.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár