Lietajuce_auto_Airbusu_vykonalo_prve_uspesne_lety_2018

Airbus dosiahol jeden veľký milník k tomu, aby priniesol lietajúci taxík verejnosti, keďže sa mu poprvýkrát podarilo lietať s prototypom lietadla, nazvaného Vahana.

Spoločnosť Airbus uviedla, že jej lietajúce zariadenie počas tohto týdňa v plnom rozsahu uskutočnilo dva krátke lety. Samoriadiace lietadlo vykonalo vzlet do výšky 5 metrov a následne sa po 53-sekundovej jazde úspešne vrátilo na zem. Spoločnosť ďalej uviedla, že Vahana vykonala podobné lety aj na konci týždňa.

Testovacie lety prebehli v oblasti známej ako Pendleton Unmanned Aerial Systems Range, v Oregone, ktorá slúži na ralizáciu podobných bezpilotných skúšok.

6 metrov dlhé a 5,7 metrov široké zariadenie Vahana je navrhnuté tak, aby vedelo vertikálne vzlietnuť a pristáť aj v malom priestore. Má vzpery podobné vrtuľníkom a dve súpravy naklápacích krídel so štyrmi elektromotormi. K dispozícii je priestor pre cestujúceho pod ochranným krytom, ktorý sa zaťahuje ako ochranný štít motocykla.

Projekt je súčasťou snahy o rozšírenie spoločnosti Airbus do oblasti nových lietajúcich technológií, prostredníctvom jej jednotky zo Sillicon Valley, známej ako A 3.

Lietajuce_auto_Airbusu_vykonalo_prve_uspesne_lety_2018_1

Na rozdiel od pomalého a dlhoročného procesu projektovania, budovania a testovania lietadiel spoločnosti Airbus prichádza prvý let zariadenia Vahana, len 24 mesiacov po založení jednotky spoločnosti – A 3.

Zach Lovering, ktorý je projektovým manažérom spoločnosti Vahana poznamenal: “V priebehu dvoch rokov Vahana dokázala preniesť koncept náčrtu z papierov a vybudovala plnohodnotné samopilotné lietadlo, ktoré úspešne ukončilo svoj prvý let.”

Budúce testy budú ďalej potvrdzovať technológiu spoločnosti a prototyp bude nakoniec testovať prechod od vznášania sa do niekoľkých metrov nad zemov, až po plne funkčný let vo vysokých výškach. Vahana musí tento prechod zvládnuť, ak chce dosiahnuť aby jej zariadenie cestovalo medzi mrakodrapmi v preplnených mestách.

Vedúci pracovníci divízie k lietajúcemu automobilu Vahana povedali, že do roku 2020 dúfajú v hotovú, dokonalejšiu verziu Vahany, ktorá bude pripravenou na predaj.

Lovering v Medium Post o prvých letoch poznamenal: “Naším cieľom je demokratizácia presunu osôb s využitím najnovších technológií, ako je elektrický pohon, skladovanie energie a strojové videnie.”

Projekt spoločnosti Uber, známy ako Elevate označil projekt Vahana ako možného kandidáta na presun spoločnosti mimo pozemnú dopravu a transformáciu spôsobu, ako sa ľudia presúvajú.

Hlavný rival spoločnosti Airbus, spoločnosť Boeing, taktiež rýchlo rozvíja technológie pre budúce letecké taxí. Kozmický gigant v minulom roku získal spoločnosť Aurora Flight Sciences, ktorý je výrobcom automatizovaných dronov a leteckých konštrukcií.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDnet

Facebook komentár