Londyn_bude_pouzivat_zive_kamery_na_rozpoznavanie_tvare

Londýnska mestská polícia oznámila kontroverzné plány na používanie technológie živého rozpoznávania tváre s cieľom zlepšiť schopnosť dôstojníkov identifikovať podozrivých a kontrolovať hlavné mesto Británie.

Vo svojom piatkovom vyhlásení sa vyjadrila, že táto technológia bude nasadená na miestach, kde bude najpravdepodobnejšie, že sa budú pohybovať osoby zodpovedné za závažné a násilné trestné činy, ako sú útoky so zbraňami a nožmi, ako aj kde by mohlo dochádzať k sexuálne zneužívaniu detí. Jasne označené kamery sa zamerajú na malé, cielené oblasti, ktoré pri prechádzke skenujú tváre ľudí.

Asistent komisára Nick Ephgrave, vo vyhlásení uviedol: „Ako moderná policajná sila som presvedčený, že máme povinnosť používať nové technológie na zaistenie bezpečnosti ľudí v Londýne,“ … “Používame osvedčenú technológiu. Podobná technológia sa vo Veľkej Británií už bežne používa v súkromnom sektore.”

Technológia, ktorú vyrába japonská spoločnosť NEC, predstavuje samostatný systém, ktorý nie je prepojený so žiadnym iným zobrazovacím systémom, keďže funguje ako televízia s uzavretým okruhom, kde je možná analýza tvárí ľudí, ako u kamier ktoré sú nosené na tele policajtov alebo automatické kamery s rozpoznávaním ŠPZ.

Toto rozhodnutie nadväzuje na októbrové vyšetrovanie technológie rozpoznávania tváre, úradom Veľkej Británie s označením Information Commissioner’s Office, ktorý vzniesol vážne obavy v súvislosti s ochranou súkromia a presnosťou. Označili dôkaz, že táto technológia diskriminuje ženy a farebných ľudí – čo je problémom, ktorý zdokumentovali federálni vedci v Spojených štátoch amerických, kde niekoľko miest túto technológiu zakázalo.

Elizabeth Denham, zo spomínaného úradu v tom čase uviedla: „Ak sa príliš rýchlo dostaneme k používaniu technológií, ktoré môžu byť v každodennom živote príliš invazívne, riskujeme to, že dôjde k poškodeniu dôvery nielen v technológiu, ale aj v základný model policajnej kontroly.“

V Spojených štátoch sa niektoré kalifornské mestá vrátane San Francisca a Oaklandu, ako aj Somerville, Massachusetts, rozhodli, že riziká spojené s technológiou rozpoznávania tváre prevažujú nad výhodami a jej používanie mestskými úradmi bolo zakázané. Na strane druhej India použila túto technológiu na nájdenie nezvestných detí a chce vybudovať najväčší systém rozpoznávania tváre na svete.

Súvisiace: Microsoft chce reguláciu technológie rozpoznávania tváre

Denhamova kancelária v piatok vyzvala vládu Británie, aby urýchlene zaviedla zákony upravujúce rozpoznávanie tváre v aktuálnom okamihu. Kancelária komisára vo vyhlásení uviedla: „Od metropolitnej polície sme dostali ubezpečenie, že zvažuje vplyv tejto technológie a podniká kroky na zníženie narušenia a dodržiavania požiadaviek právnych predpisov o ochrane údajov.“

Advokátske skupiny už prišli s varovaniami ohľadom demokratických slobôd.

Riaditeľka spoločnosti Big Brother Watch – Silkie Carlo vo vyhlásení uviedla: „Toto rozhodnutie predstavuje obrovské rozšírenie stavu dohľadu a vážne ohrozenie občianskych slobôd v Británií.“

Riaditeľka advokátskej spoločnosti Liberty – Clare Collier vo vyhlásení uviedla: „Technológia rozpoznávania tváre dáva štátu bezprecedentnú právomoc sledovať a sledovať kohokoľvek z nás, ničiť naše súkromie a slobodu prejavu.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár