Ludia_travia_na_Facebooku_menej_casu_2018

Pokusy spoločnosti Marka Zuckerberga o nápravu Facebooku spôsobujú, že používatelia na tejto službe trávia menej času.

Generálny riaditeľ spoločnosti Facebook, investorom včera povedal, že vylepšenia okolo distribuovného obsahu viedli k 5% poklesu celkovému strávenému času, ktorý používatelia trávili na sociálnej sieti.

Zuckerberg vo vyhlásení kde oznamoval výsledky za štvrtý štvrťrok spoločnosti, poznamenal: “Celkovo sme vykonali zmeny, ktoré znížili denný čas strávený na Facebooku o zhruba 50 miliónov hodín.”

Pokles údajne pochádza z rozhodnutia, zobrazovať menej populárnych videí v Novinkách (News Feed).

Súvisiace: Akcie Facebooku klesli potom, čo oznámili veľké zmeny na News Feed

Spoločnosť Facebook taktiež oznámila svoj prvý pokles denných používateľov v USA a Kanade. V tomto štvrťroku mala v tejto oblasti 184 miliónov užívateľov, čo je menej v porovnaní so 185 miliónmi v predchádzajúcom štvrťroku.

David Wehner, ktorý je finančným riaditeľom spoločnosti Facebook, počas stredajšieho konferenčného hovoru s analatykmi poznamenal, že pokles užívania v Severnej Amerike bol spôsobený vylepšením produktu a nepredpokladá sa, že bude “pokračujúcim trendom”.

Akcie po tomto oznámení najprv klesli až o 5%, čo je zriedkavý pokles pre spoločnosť, ktorá trvale prevyšuje odhady Wall Streetu. Keď začala komunikácia s investormi a analytikmi, strata sa neskôr zmiernila.

Spoločnosť Facebook v posledných mesiacoch znervózňuje investorov viacerými oznámeniami, ktoržmi reagovala na úlohu platformy ohľadom toho, že počas amerických volieb bolo umožnené zvereňovanie a šírenie falošných správ, ako aj vplyvu zahraničia, tak aj otázok na filtračné bubliny (ktoré užívateľom nezobrazujú to čo chcú sami vidieť).

V konferenčnom hovore Zuckerberg opísal rok 2017 ako “tvrdý rok” pre spoločnosť.

Povedal: “Svet sa cíti úzkostlivo a je rozdelený a to sa odohralo aj na Facebooku,” … “Máme zodpovednosť plne pochopiť, ako sa naše služby využívajú a urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme implikovali to pozitívne.”

Počas tohto mesiaca spoločnosť Facebook oznámila, že používateľom v Novinkách (News Feed) plánuje ukazovať viac obsahu od priateľov a menej od značiek a vydavateľov v snahe zvýšiť pohodu užívateľov. Zuckerberg sa zameral najmä na videá a články, ktoré užívatelia pasívne konzumujú, bez komentovania alebo zdieľania.

Zuckerberg predtým povedal, že zmena by mohla viesť k poklesu angažovanosti používateľov a času stráveného na platforme, ale v konečnom dôsledku by to malo viesť k zlepšeniu kvality používateľského zážitku.

Tento krok medzi investormi vyvolal obavy pre dôsledky na hlavnú reklamnú činnosť spoločnosti Facebook. Pre túto chvíľu však Facebook aj naďalej zostáva predajnou reklamou platformou.

Príjmy za štvrťrok dosiahli takmer 13 miliárd dolárov, čo oproti rovnakému obdobiu minulého roka predstavuje nárast o 47%. Spoločnosť má v súčasnosti 2,13 miliardy aktívnych užívateľov a 1,4 miliardy denných užívateľov a inzerenti sa aj naďalej snažia dychtivo dostať k masívnemu publiku.

Začiatkom tohto mesiaca Zuckerberg povedal, že jeho osobným cieľom na rok 2018 je ” napraviť ” veľký počet problémov Facebooku. Citoval potrebu “chrániť našu komunitu pred zneužívaním a nenávisťou, obhajovaním sa proti zasahovaniu zo strany jednotlivých štátov” a “zabezpečením, že čas strávený na Facebooku je dobre vynaložený čas.”

Súvisiace: Facebook zakázal všetky reklamy na Bitcoin, kryptomeny a ICO

V novembri uviedol, že spoločnosť “investuje do bezpečnosti, čo bude mať vplyv na našu ziskovosť.” Táto investícia zahŕňa zdvojnásobenie počtu osôb pracujúcich v oblasti bezpečnosti a ochrany k úrovni 20 000 jednotlivcov.

Oznámenie prichádza v ten istý deň, kedy vedúci predstavitelia Facebooku, Googlu a Twitteru boli vypočutými pred Kongresom o tom, ako ruskí predstavitelia používali sociálne médiá na to, aby sa v roku 2016 zapojili do priebehu prezidentských volieb USA.

Graf – denný užívatelia Facebooku:

Ludia_travia_na_Facebooku_menej_casu_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: LATimes, TechCrunch

Facebook komentár