Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

Manhattan a Miami sú už dobité. Teraz sa expanduje do San Francisca, Silicon Valley, južnej Kalifornie, dokonca do Texasu!

Podľa novej správy CoreLogic, predaj domov v hotovosti – doména hlavne zahraničných a majetných kupcov – klesol na 32% celkového predaja domov za apríl, o 2,8 percentuálnych bodov menej ako pred rokom. Za prvé štyri mesiace, predaj v hotovosti klesol na úroveň 34%, čo je najnižšia úroveň od roku 2008.

Na Floride, destinácii číslo jedna pre zahraničných kupcov domov, predaj v hotovosti tvoril 46% predaja a v New Yorku to bolo 44%, takisto oba klesajú. Obviňovaný bol „silný dolár“ a „globálna neistota“.

Trhy s luxusnými domami na Manhattane a v Miami sa už dobíjajú. Napríklad, uvádzali sme, že na Manhattane ceny bytov klesli o 14% za 3 mesiace.

Takisto sme uviedli, že zahraniční investori sa stiahli, obzvlášť čínski investori, najplodnejší zo všetkých zahraničných investorov. Počet domov, ktoré kúpili za 12 mesiacov klesol o 15%.

Súvisiace: Bohatí Iránci v zahraničí kúpia luxusné nehnuteľnosti za $8 mld.!

Takže je to len „silný dolár“ a „globálna neistota“? Alebo je za tým niečo viac?

Sieť pre vyšetrovanie finančných zločinov (FinCEN) pri Ministerstve financií oznámila, že bude rozširovať program, ktorý spustila v januári na identifikovanie a sledovanie utajených kupcov domov, ktorí sa skrývajú za schránkovými firmami.

Rozšírený program bude „dočasne vyžadovať aby americké poistné spoločnosti identifikovali fyzické osoby za schránkovými firmami, ktoré platili v hotovosti za luxusné rezidenčné nehnuteľnosti v šiestich hlavných metropolitných oblastiach“ k dvom oblastiam určeným v januári, Manhattanu a Miami, spomedzi najväčších destinácií globálneho bohatstva:

FinCEN sa stále obáva, že kúpy v hotovosti (napr. bez financovania bankou) môžu byť vykonávané jednotlivcami, ktorí sa pokúšajú skryť svoj majetok a identitu kúpou rezidenčných nehnuteľností prostredníctvom spoločností s ručením obmedzeným alebo iných neprehľadných štruktúr.

Bez debát, kúpa nehnuteľností v USA bola perfektným spôsobom na pranie veľkých súm peňazí. Brokeri, banky a ďalší profesionáli v tomto odvetví hrali túto hru. Každý na svete to vedel. A oni prichádzali prať svoju hotovosť.

Týmto ľuďom nevadí platiť o trochu viac. Takže ako tomuto odvetviu vyhovujúci vedľajší efekt prílevu neprehľadných peňazí, ceny luxusných domov stúpali, odkiaľ potom klesali k zvyšku trhu.

The New York Times, ktorých investigatívne reportáže o praní peňazí v obchodovaní s nehnuteľnosťami , obzvlášť na Manhattane, podľa všetkého rozhýbali Ministerstvo financií, v januári vysvetlili:

Je to po prvýkrát, čo federálna vláda žiada obchodníkov s realitami aby zverejnili mená za hotovostnými transakciami a je veľmi pravdepodobné, že to otrasie realitným odvetvím, ktoré malo v posledných rokoch enormné benefity zo stavebného boomu, ktorý bol vzrastajúco závislý na bohatých, utajených kupcoch.

Podľa dnešnej správy bol očividne tento prvý experiment na Manhattane a v Miami pre vládu úspešný:

Úvodné geograficky zamerané nariadenia (GTO) pomáhajú identifikovať možnú nedovolenú aktivitu a informujú ďalšie regulatívne prístupy. Predovšetkým, významné množstvo pokrytých transakcií naznačuje možnú kriminálnu aktivitu spojenú s jednotlivcami, ktorí sú údajne vlastníkmi za kupcami schránkových firiem.

To potvrdzuje podozrenie FinCEN-u, že transakcie, ktorých sa týka GTO (kúpy luxusných rezidenčných nehnuteľností právnickou osobou) sú vysoko zraniteľné z dôvodu zneužitia pre pranie peňazí.

Súvisiace: Luxusná nehnuteľnosť sa začala ponúkať za $150 miliónov

Takže s týmto úspechom FinCEN vydal rozšírený zoznam a minimálne kúpne ceny pre každú oblasť, ktoré spustia ohlasovaciu povinnosť:

New York: Manhattan na hranici 3 milióny dolárov; Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island na hranici 1,5 milióna dolárov.
Florida: okresy Miami-Dade, Broward, Palm Beach, všetky na hranici 1 milión dolárov.

Kalifornia: okresy San Diego a Los Angeles plus v oblasti Bay Area, San Francisco, okres San Mateo a Santa Clara, všetky na hranici 2 miliónov dolárov.

Texas: okres Bexar (oblasť San Antonio) na hranici 500 tisíc dolárov.

Prostredníctvom tohto rozšírenia „zistíme ešte viac o rizikách praniach peňazí na národných trhoch s realitami, čo nám pomôže určiť ďalší regulačný postup.“ uvádza správa.

Globálna komunita utajených kupcov hotovosti na americkom realitnom trhu dostane ďalšie vlny šoku.

Už po experimente s ohlasovaním, ktorý bol spustený v januári sa títo utajení kupci stiahli na Manhattane a v Miami. Stavebníci ani banky toto neočakávali. Všetkým sa páčili veľké množstvá nepriehľadných peňazí a developovali luxusné mrakodrapy aby uspokojili týchto ľudí. Tieto mrakodrapy, ktoré sú už rozostavané, budú rásť. Nepriehľadná zahraničná hotovosť podľa všetkého vyschne.

Súvisiace: Investoval už do 100 nehnuteľností. Radí, čo urobiť pred kúpou realít

V poslednej dobe boli do zoznamu pridané ďalšie z najvychytenejších oblastí vrátane veľkej časti južnej Kalifornie, San Francisco a veľká časť Silicon Valley, obľúbený cieľ zahraničných investorov a obzvlášť tých z Ázie.

Tak ako aj Manhattan a Miami, tieto oblasti zaznamenali fenomenálny stavebný boom. V oblasti Bay Area a obzvlášť v San Franciscu, luxusné mrakodrapy vyrastajú ako huby po daždi a niektoré z nich sú priamo ponúkané investorom v Číne.

Toto cunami nových jednotiek, ktoré bude pokračovať v najbližších rokoch v najhoršom možnom čase,  bolo ešte zhoršené nervozitou zahraničných investorov, na ktorých sa každý spoliehal. Tí, ktorí chcú zostať skrytí za schránkovými firmami sa pravdepodobne budú držať ďalej. A to by mohol byť ďalší veľký úder pre trhy s tými predraženými nehnuteľnosťami.
Ako keby šialený trh s nehnuteľnosťami v San Franciscu nemal už aj tak dosť problémov.

Preložila: Jana Sasfaiova

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTImes, BusinessWeek

Facebook komentár