Pred mesiacom – rok po premiére BMW M4 Coupé predstavila divízie BMW M ukážku toho, ako by mohol vyzerať vysokovýkonný športový automobil nielen pre cesty, ale aj pre závodné okruhy: BMW Concept M4 GTS.

Divízia BMW M sa týmto vozidlom vracia k svojim koreňom. Táto jednotka, ktorá vznikla v roku 1972 ako BMW Motorsport, má za sebou celý rad mimoriadne úspešných vozidiel. Jedným z nich bolo kultové pretekárske BMW M1, ale taktiež prvý preplňovaný pretekársky motor, ktorý vyhral šampionát vozov formuly 1, alebo BMW M3 skupiny A, ktorá je najúspešnejším pretekárskym cestným vozidlom všetkých čias.

Súvisiace: Porsche predstavilo nadupanú konkurenciu pre elektromobil Tesla Model S

Nové BMW Concept M4 GTS pokračuje v tradícii špeciálnych modelov, postavených na základe BMW M3. Prvým z nich bolo BMW M3 Evolution (1988), nasledované BMW M3 Sport Evolution (1990), BMW M3 GT (1995), BMW M3 CSL (2003), BMW M3 GTS (2010) a BMW M3 CRT (2011). Ich spoločnými vlastnosťami bolo ladenie na základe skúseností zo sveta automobilových závodov, zvýšenie výkonu, zníženie hmotnosti a súčasne limitovaná produkcia. Išlo o autá s neuveritelnou dynamikou, spojenou s neobyčajne podmanivým a neopakovateľným prejavom jazdy.

BMW Concept M4 GTS je ukážkou technológií, ktoré sú určené pre sériovú produkciu a predstavia sa v budúcnosti. BMW Concept M4 GTS je napríklad vybavené pokrokovým vstrekovaním vody, ktoré už ukázalo možnosti výrazného zvýšenia výkonu a krútiaceho momentu v motore Safety Caru BMW M4, určeného pre MotoGP.

BMW Concept M4 Coupé stavia na dynamike a emóciách BMW M4 Coupé. Charakter tohto vysokovýkonného špeciálneho modelu bol ďalej vyladený do najmenších detailov tak, aby splnil najvyššie nároky kladené na automobily pri športovej jazde na okruhoch.

Rôznym profilom pretekárskych tratí umožňuje prispôsobiť aerodynamické vyváženie BMW Concept M4 Coupé nastaviteľný predný splitter. Oba tieto prvky sú vyrobené z uhlíkových kompozitov. Ďalším z príkladov rozsiahlych úprav vykonaných inžiniermi BMW M je kapota motora vyrobená taktiež z uhlíkových častí, ktorá ďalej znižuje ťažisko. Široký nasávací otvor optimalizuje prúdenie vzduchu a minimalizuje vztlak na prednej náprave.

Dynamický a exkluzívny vzhľad BMW Concept M4 GTS podtrhuje matne tmavá farba Frozen Dark Grey Metallic, doplnená kontrastnými oranžovými detaily – Acid Orange. Táto farba je použitá aj na ľahkých kovaných kolesách s leštenými čelnými plochami dizajnu 666 M. Rôzne rozmery kolies a pneumatík pre prednú a zadnú nápravu dodávajú celkovému výrazu BMW Concept M4 Coupé veľmi dynamický charakter.

Súvisiace: Bugatti vyrobila reálny športový automobil z hry Gran Turismo

Motor poháňajúci BMW Concept M4 GTS je vybavený rovnakou technológiou vstrekovania vody, ktorú používa aj Safety Car pre MotoGP, BMW M4 Coupé a ktorá zvyšuje výkon aj krútiaci moment. Princíp zvýšenieaúčinnosti pomocou vstrekovania vody, ktorý vyvinuli inžinieri divízie BMW M, spočíva značné množstvo energie, ktoré odoberá z okolitého prostredia, a tým ho ochladzuje. Voda sa vstrekuje do sacieho potrubia. Akonáhle dôjde k jej odparenie, významne sa zníži teplota, a následne aj teplota vnútri spaľovacieho priestoru, čím sa obmedzuje riziko vzniku detonačného spaľovania.

Týmto spôsobom sa dosahuje zvýšenie ako výkonu krútiaceho momentu pri súčasnom obmedzení teplotného namáhania príslušných komponentov. Zlepšuje sa tým aj spoľahlivosť a životnosť preplňovaného motora. BMW Concept M4 GTS prináša túto prvotriednu technológiu zo sveta pretekárskych vozidiel na bežné cesty.

BMW Concept M4 GTS je vybavené pokrokovými zadnými svetlami využívajúcimi technológiu organických svetelných diód (OLED), ktoré predstavujú novú technológiu pre osvetlenie používanú v automobiloch. Ich špecialitou je vyžarovanie svetla z celého povrchu a nie len z jedného bodu, ako je tomu u klasických LED. Vďaka tomu, že sú zdroje svetla OLED iba 1,4 mm vysoké a môžu sa používať oddelene, ponúkajú sa nové možnosti pre dizajn zadných svetiel. Technológia OLED poskytuje dizajnérom značnú flexibilitu a umožňuje jednoznačne oddeliť jednotlivé svetelné signály. Súčasne s organickými svetelnými diódami začína nová éra osvetlenia, ktorá umožní, aby vozidlá BMW mali v budúcnosti ešte výraznejší takzvaný “svetelný dizajn” – a to ako pri jazde vo dne, tak v noci.

Zdroj: BMWBlog, TheVerge

Facebook komentár