Maduro_vo_Venezuele_nariadil_96_percentnu_devalvaciu

Venezuelský prezident Nicolas Maduro na konci tohto týždňa oznámil jediný výmenný kurz, ktorý je realizovaný z dôvodu jeho socialistického vládnutia s petroskopickou kriminalitou. Týmto krokom v skutočnosti znehodnotil menu až o 96% a niektorí ekonómovia uviedli, že sa tým chaos z hyperinflácie v tomto štáte bude len navyšovať.

V jednej z najväčších hospodárskych reštrukturalizácií Madurovej päťročnej vlády – bývalý vodič autobusov a vedúci odborov taktiež poznamenal, že v nadchádzajúcich týždňoch zvýši minimálnu mzdu o viac ako 3 000 percent, zvýši sadzbu dane z príjmov právnických osôb a zvýši vysoko dotované ceny benzínu a nafty.

Maduro v nočnom prejave vysielanom v štátnej televízii: “Chcem, aby sa krajina zotavila a mám na to riešenia – verte mi.”

Ekonómovia však vyjadrili pochybnosti z toho, či hotovosť venezuelskej vlády (ktorá čelí americkým sankciám a zlyhala pri vyplácaní splátok u svojich držiteľoch dlhopisov) bude vo svojom ťažení úspešná.

Súvisiace: Inflácia vo Venezuele v tomto roku dosiahne 1 milión percent

Ďalej poznamenali, že Venezuelčania uvidia, že ich skromné platy budú aj ďalej vo veľkom ovplyvňované a podniky budú bojovať s výrazným nárastom daní, ako aj minimálnej mzdy.

Uprostred tejto agresívnej devalvácie a menových expanzií v dôsledku rastu platov a bonusov očakávame oveľa agresívnejší stupeň hyperinflácie. O to viac v kontexte, kedy eliminácia nadmernej peňažnej tlače nie je dôveryhodná. Venezuelský ekonóm Asdrubal Oliveros z poradenskej spoločnosti Ecoanalitica: “Jedná sa o to najhoršie zo všetkých svetov.”

Medzinárodný menový fond predpovedal, že inflácia vo Venezuele v tomto roku dosiahne 1 milión percent.

Po desaťročnom rozmachu dlhov vďaka ropnému šialenstvu, ktorému tento člen OPECu čelil, nastal rozmach spotreby, avšak aktuálne mnohí chudobní občania sú v súčasnosti obmedzovaní, keďže sú kvôli jedlu nútení brodiť sa v odpadkoch, keďže mesačné mzdy dosahujú len niekoľko amerických dolárov.

Stovky tisíc Venezuelanov už autobusmi emigrovali cez Južnú Ameriku do jednej z najhorších migračných kríz v regióne.

Líder opozície Henrique Capriles, po zverejnení Maduroovej správy na sociálnej sieti Twitter poznamenal: “Majstri sveta v hospodárskych katastrofách!” … “Žiadny venezuelčan si túto tragédiu nezaslúži a títo neschopní ľudia náš národ naozaj zničia!”

Kryptomena “Petro”

Maduro poznamenal, že prehodnotí Venezuelské rozdielne výmenné kurzy a platy, dôchodky ako aj cenu za menu “Petro”, čo je kryptomena, ktorú vláda predstavila na začiatku tohto roka.

Nie je okamžite jasné, ako vláda plánuje uskutočniť finančné zmeny a ministerstvo informácií nereagovalo na žiadosti ohľadom podrobností.

Experti v oblasti kryptomien “Petro” spochybnili ako funkčný finančný nástroj, poukazujúc na nedostatok jasných podrobností ohľadom toho, ako funguje z dôvodu amerických sankcií.

Prezident Donald Trump v marci podpísal výkonný rozkaz na akýchkoľvek finančné transakcie založené na amerických účtoch týkajúcich sa kryptomeny petro, pričom úradníci varovali, že venezuelská virtuálne mena je podvodom.”

Venezuelská vláda neposkytla jednoznačný rozpis investorov ohľadom meny Petro, ani to, koľko z nej vďaka predajom získali.

Maduro tvrdí, že je obeťou Washingtonskej “ekonomickej vojny”, ktorej cieľom je sabotovať jeho administratívu prostredníctvom sankcií a obmedzením cien. Sľuboval, že petro zruší “tyraniu” dolára a povedie k hospodárskemu znovuzrodeniu vo Venezuele, kde sídlia najväčšie surové zásoby ropy sveta.

Ekonómovia však ako hlavné príčiny hospodárskej krízy vo Venezuele poukazujú na prísne menové kontroly, neúspešné znárodnenie a nadmerné vytváranie peňazí.

Súvisiace: Venezuela ponúka Indii 30% zľavu na ropu. Ak zaplatí v kryptomene

Maduro v piatok poznamenal, že jeden petro by sa rovnal 60 dolárom a mal by zodpovedať 360 miliónov bolívarov. To znamená nový výmenný kurz vo výške 6 miliónov bolivárov na dolár, čo je v podstate porovnateľné s bežne používanými výmennými kurzami na čiernom trhu, čo znamená 96% devalváciu v porovnaní so súčasnou oficiálnou sadzbou DICOM vo výške 248 832 bolivárov na dolár.

Maduro poznamenal: “Dolarizovali naše ceny, znižujem platy a ceny benzínu,” … “Budeme konvertovať petro na úroveň, ktorá bude prispôsobovať pohyby celej ekonomiky.”

Maduro dodal, že minimálna mzda by predstavovala “polovicu meny petro”, čo niektorí Venezuelčania na sociálnej sieti Twitter označili hashtagom #BlackFriday.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian

Facebook komentár