Majetok-Marka-Zuckerberga-klesol-zo-$118-na-$96-miliard

Už sú to takmer dva roky, čo Mark Zuckerberg premenoval Facebook na Meta, aby tak vyjadril posun svojej spoločnosti do takzvaného metaverza.

Odvtedy jeho majetok, ktorý je takmer celý viazaný na jeho 13 % podiel v spoločnosti Meta, na istý čas klesol spolu s cenou akcií spoločnosti. Ten sa v posledných mesiacoch do veľkej miery zotavil.

Podľa indexu miliardárov agentúry Bloomberg Zuckerberg 28. októbra 2021 (v deň oznámenia zmeny názvu na Meta) dosahoval hodnotu 118 miliárd dolárov.

V piatok ráno bolo jeho čistý majetok na úrovni približne 96,5 miliardy dolárov.

Napriek tomu, aj keď zoberieme do úvahy nedávne zisky, za takmer dva roky od oznámenia zmeny značky to znamená papierovú stratu takmer 22 miliárd dolárov. Jeho čistý majetok sa zotavil z minima na hodnote približne 37 miliárd dolárov dosiahnutej v októbri 2022, približne v deň ročného výročia rebrandingu skupiny Meta.

Akcie firmy Meta sa koncom minulého roka prepadli po tom, ako spoločnosť za tretí štvrťrok oznámila výsledky zisku, ktoré nesplnili očakávania a niekoľko mesiacov po tom, ako stratila stovky miliónov na hodnote po ďalšej nevýraznej správe o stave výsledkov, kde informovala o prvom poklese počtu používateľov v histórii skupiny Facebook.

Akcie spoločnosti sa síce počas prvých šiestich mesiacov tohto roka zotavili, ale rok 2023 je pre ne zatiaľ chaotický a sprevádzalo ho masívne prepúšťanie v celom technologickom priemysle a najmä v spoločnosti Meta, spolu so sériou problémov s regulačnými orgánmi a akademikmi, plus ďalšou konkurencou, keďže spoločnosť Apple nedávno odhalila svojho konkurenta Zuckerbergových cenených súprav pre virtuálnu realitu.

Je pozoruhodné, že vedenie spoločnosti Apple v žiadnej zo svojich prezentácií okolo súpravy virtuálnej reality s označením Vision Pro ani raz nepoužilo slovo “metaverzum”, čím sa dištancovalo od sveta virtuálnej reality, ktorú Zuckerberg kedysi považoval za budúcnosť a ktorá sa u mnohých spotrebiteľov neujala.

V jednej zo správ portálu The Verge sa uvádza, že Zuckerberg na štvrtkovom celofiremnom stretnutí kritizoval súpravu skupiny Apple a poukázal na kontrast medzi Vision Pro a vlastnými headsetmi s označením Quest od spoločnosti Meta vrátane skutočnosti, že mnohí používatelia v ukážkach spoločnosti Apple boli bez pohybu a pracovali sami, zatiaľ čo Zuckerberg zamestnancom spoločnosti Meta údajne povedal, že chce klásť dôraz na to, aby ľudia pracovali a existovali vo virtuálnej realite spoločne.

Zdá sa, že Meta je počas tohto roka pripravená viac riskovať, keďže správy z minulého mesiaca naznačujú, že testuje a pravdepodobne sa blíži dátum vydania jej konkurenta na báze Instagramu, ktorý bol opísaný ako “Instagram pre vaše myšlienky”.

Zuckerbergovo bohatstvo medzitým podľa rebríčka agentúry Bloomberg v septembri roka 2021 dosiahlo vrchol na úrovni 142 miliárd dolárov, čo ho radilo medzi najbohatších ľudí na svete.

Generálny riaditeľ technologickej spoločnosti strávil časť minulého roka ďaleko za prvou dvadsiatkou rebríčka z dôvodu masívneho poklesu akcií spoločnosti Meta, ale nedávno sa opäť ocitol v prvej desiatke najbohatších ľudí na svete, stále je však ďaleko za prvým Elonom Muskom a druhým Bernardom Arnaultom, ktorého majetok sa pohybuje v blízkosti 200 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár