Citroën Ami bol navrhnutý s čo najmenším počtom jedinečných častí. Predná časť používa rovnaké časti tela, zadná časť a dokonca aj dvere sú úplne rovnaké.

Citroën Ami bol navrhnutý s čo najmenším počtom jedinečných častí. Predná časť používa rovnaké časti tela, zadná časť a dokonca aj dvere sú úplne rovnaké.

Francúzska automobilka Citroën predstavila malý elektrický automobil Ami, ktorý bol od začiatku navrhnutý tak, aby bol čo najlacnejší. Auto nie je príliš rýchle a vyzerá tak trochu ako práčka, ale stojí to iba 6 000 eur alebo okolo 6 600 dolárov.

Za túto cenu by bolo ťažké získať dobre jazdiaci automobil, ale dvojmiestne Ami je sotva automobilom. V skutočnosti ho Citroën označuje ako „nekonformný objekt mobility“. Jeho najvyššia rýchlosť je na hodnote len 45 kilometrov za hodinu. Je poháňaný elektrickým motorom s výkonom 6 kilowattov alebo 8 koní. Z tohto dôvodu môžu Ami vo Francúzsku šoférovať deti vo veku 14 rokov, alebo 16 rokov v mnohých iných európskych krajinách (bez vodičského preukazu).

Podľa zákonov týchto krajín sa Ami kvalifikuje ako “sans permis“ (doslovne “auto bez vodičského preukazu”) alebo štvorkolka, v rámci kategórií malých a pomalých vozidiel, s ktorou sa na účely regulácie zaobchádza ako so štvorkolesovými motorkami.

Súvisiace: IBM predstavuje ekologickú batériu, ktorá dokáže za 5 minút nabiť vaše auto na 80%

V niektorých ohľadoch Ami pripomína ikonický 2CV Citroënu. Rovnako ako predchádzajúci model Ford T, aj model 2CV , ktorý sa vyrábal od konca 40. rokov 20. storočia do 80. rokov, bol príkladom inovácie v snahe o prístupnosť. Jednalo sa o lacný automobil, ktorý bol navrhnutý na jazdu po drsných alebo neexistujúcich cestách v európskych krajinách a podľa potreby ho bolo možné ho rýchlo a ľahko opraviť.

Nové elektrické vozidlo Ami sa riadi podobnou minimalistickou filozofiou.

V mnohých ohľadoch je Ami nástupcom Citroënu 2CV, známeho ako inovatívny, praktický a lacný.

V mnohých ohľadoch je Ami nástupcom Citroënu 2CV, známeho ako inovatívny, praktický a lacný.

Ami je vyrobený z čo najmenšieho množstva jedinečných častí. Napríklad časti tela použité pre prednú časť sú presne také, ako časti zadných častí. Tiež pravé dvere sú presne rovnaké ako ľavé. To znamená, že pánty bočných dverí vodiča sú v smere vzad, zatiaľ čo pánty bočných dverí spolujazdca sú taktiež podobne rozložené.

K dispozícii je iba minimálny rozdiel v palubovke. Aplikácia v inteligentnom telefóne vodiča umiestnená v držiaku, vysoko v strede palubnej dosky funguje ako centrálna obrazovka displeja, ukazujúc informácie ako dojazd a navigácia. Za volantom je tiež držiak nápojov.

V modely Citroën Ami funguje smartfón vodiča ako ukazovateľ sekundárnych meradiel.

V modely Citroën Ami funguje smartfón vodiča ako ukazovateľ sekundárnych meradiel.

Pretože sa jedná o ľahké auto s malou batériou určené väčšinou na použitie v mestách, má Ami s plným nabitím dojazd iba okolo 70 kilometrov. Pozitívne zároveň je, že pomocou domácej elektrickej zásuvky sa dá úplne nabiť za iba tri hodiny.

Auto bude k dispozícii na predaj u predajcov spoločnosti Citroën alebo si ho kupujúci môžu objednať priamo cez svoje smartfóny. Citroën uzavrel dohody s francúzskymi obchodnými reťazcami elektroniky a spotrebičov Fnac a Darty, aby predviedli Ami aj v niektorých svojich obchodoch.

Okrem nákupu automobilu budú mať zákazníci možnosť prenajať si ho len za 20 eur mesačne. K dispozícii bude aj prostredníctvom spoločnosti Free2Move, ktorá je firmou pre zdieľanie áut prevádzkovanej materskou spoločnosťou Citroën – PSA, za cenu 0,26 eur za minútu s mesačným predplatným 9,90 eur.

V niektorých krajinách môžu dvojmiestne vozidlo Ami viesť tínedžeri bez vodičského preukazu.

V niektorých krajinách môžu dvojmiestne vozidlo Ami viesť tínedžeri bez vodičského preukazu.

Minulý rok spoločnosť Citroën na autosalóne v Ženeve oslávila svoje 100. výročie odhalením koncepčného vozidla Ami One, ktoré bolo predchodcom tejto novej produkčnej verzie.

Súvisiace: Budúcnosť elektromobilov spoločnosti Volkswagen sa rýchlo formuje

Vedenie spoločnosti Citroën v tom čase vysvetľovalo, že stratégiou značky zameranou na riešenie situácie na trhu s elektrickými vozidlami nebolo začať s drahými automobilmi a znižovať ceny, ako to urobila Tesla, ale robiť pravý opak: začať s lacnými elektrickými automobilmi a ísť odtiaľ k drahším modelom. Spolu s ďalšími značkami spoločnosti PSA plánuje Citroën sprístupniť budúce modely automobilov vo verziách s elektrickým pohonom, hybridným pripojením a čisto vnútorným spaľovaním.

Citroën začne vo Francúzsku prijímať objednávku na Ami už 30. marca a o niekoľko mesiacov neskôr v Španielsku, Taliansku, Portugalsku, Belgicku a Nemecku.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDnet

Facebook komentár