Mapa_Najvacsi_importeri_sveta_krajiny

Pre väčšinu svetových lídrov a firemných manažérov bola realizácia protekcionistických politík nepríjemným prekvapením.

Je to preto, keďže existuje názor od ekonómov ako aj ekonomických historikov, že podobné opatrenia ako Smoot-Hawleyov cenový zákon z roku 1930, viedol k realizácií obchodne vojny počas Veľkej hospodárskej krízy, čo značne zhoršilo okolnosti, ktoré boli už tak dosť hrozné.

Zvyčajne proti zvýšeniu ciel sa realizujú odvetné opatrenia, čo sa často prejaví na nižších úrovniach medzinárodného obchodu a celkovo sa znižuje aj hospodársky rast. V období od roku 1929 do roku 1934 podľa amerického ministerstva zahraničia, svetový obchod zaznamenal pokles o 66% – vo veľkej miere to bolo následkom následných obchodných vojen, najmä po prechode zákona Smoot-Hawley.

Z vyššie uvedených dôvodov medzinárodné prekážky obchodu ho vedia zasahovať po celé desaťročia – ako aj v súčasnosti.

Najväčší importéri sveta – krajiny

Ktoré krajiny môžu tarify a odvetné opatrenia najviac zaťažiť?

Sú to tie, ktoré dovážajú najviac tovaru – a dnešné infografiky zobrazujú najväčších dovozcov sveta pre rok 2017, podľa nedávno zverejnených údajov Svetovej obchodnej organizácie.

Jedná sa o 15 najväčších importérov:

Mapa_Najvacsi_importeri_sveta_krajiny_zoznam_top_10

Spojené štáty v roku 2017 získali vrchné miesto, s objemom dovozu vo výške 2,409 bilióna dolárov, čo predstavuje približne 13,4% celkovej sumy. Stojí za to spomenúť, že to je o 860 miliárd dolárov viac ako export v roku 2017 a že rozdiel medzi týmito dvoma číslami je zodpovedný za toľko diskutovaný obchodný deficit.

Čína a Nemecko sa nachádzajú na 2. a 3. mieste. Čína s importom na hodnote 1,842 bilióna dolárov (10,2% celosvetového podielu) a 1,167 bilióna dolárov (6,5% celkovej sumy) je pre najväčšiu európsku ekonomiku.

Po veľkých troch krajinách nemá žiadna iná krajina viac ako 5% celosvetového importu, ale Japonsko, Veľká Británia, Francúzsko, Hongkong a Holandsko prevyšujú 3%.

Vizualizácia najväčších svetových importérov pre rok 2017:

Courtesy of: Visual Capitalist

 

Zdroj: HowMuch.net

Facebook komentár