Zatiaľ čo niektoré krajiny prišli iba s napomenutím USA, za štvrtkový raketový útok proti sýrskemu letisku, zároveň po celom svete bolo vidno ohromujúcu podporu prezidenta Donalda Trumpa v jeho odpovedi za nevyšetrený útok, ktorí bol pripísaní sýrskej vláde, keďže na začiatku tohto týždňa bolo v chemickom útoku zabitých viac ako 80 ľudí.

Doteraz krajiny ako Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko a Turecko vyjadrili svoju podporu, zatiaľ čo iní, ako Rusko a Irán, ktoré nazvali útoky “pritiahnuté za vlasy” a za “nebezpečenstvo.”

Približne 60 riadených striel Tomahawk bolo tak odpálených z dvoch amerických vojnových lodí operujúcich v Stredozemnom mori. Ich terčom sa stala letecká základňa sýrskych vládnych síl. Išlo o prvý priamy útok USA na jednotky sýrskeho prezidenta Bašára Asada a súčasne o najdramatickejšie vojenské rozhodnutie Donalda Trumpa od jeho januárového nástupu do funkcie amerického prezidenta.

Cieľom amerických rakiet sa podľa agentúry DPA stala letecká základňa, odkiaľ údajne štartovali lietadlá, ktoré mali zaútočiť chemickými zbraňami na civilistov v meste Chán Šajchún.

Avšak guvernér provincie Homs, v ktorej sa nachádza napadnutá základňa, vyhlásil, že americké údery majú podporiť „teroristov“ bojujúcich proti vláde prezidenta Bašára Asada.

Tu je mapa národov, ktoré podľa NYTimes podporovali, odsudzovali alebo zostali neutrálnymi k útoku Trumpa na sýrske letisko:

Mapa_Ako_sa_svet_reagoval_na_raketovy_utok_USA_v_Syrii_2017

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: LATimes, Yahoo

Facebook komentár