Marks & Spencer má v súčasnosti v Británii viac ako 1000 pobočiek.

Marks & Spencer má v súčasnosti v Británii viac ako 1000 pobočiek.

Rozpad tradičnej britskej maloobchodnej krajiny zablokoval obchody ďalšej obľúbenej značky.

Populárny reťazec spoločnosti Marks & Spencer, známy ako M&S v dnešnom dni oznámil, že v Británií chce uzavrieť 100 pobočiek, alebo zhruba 10% svojich obchodov, keďže sa snaží nabádať zákazníkov aby nakupovali on-line.

Britský reťazec poznamenal, že stovkám ovplyvnených zamestnancov sa ponúkne práca v iných obchodoch.

Spoločnosť M&S je známa svojimi obchodmi s potravinami, ktoré ponúkajú množstvo výrobkov značky M&S a hotových jedál. Taktiež má obchody, ktoré sa môžu pochváliť módnymi a domácimi výrobkami.

Zhruba 60% predajov značky M&S pochádza z potravín a zvyšok pochádza z módy a tovaru pre domácnosti.

Spoločnosť M&S očakáva ukončenie prevádzky týchto obchodov do roku 2022 a firma taktiež zastaví otváranie nových.

Sacha Berendji, ktorý je najvyšším maloobchodným riaditeľom v spoločnosti M&S, uviedol, že toto oznámenie bolo súčasťou “širšieho päťročného plánu transformácie, ktorý má so značky M&S opätovne urobiť jedinečného predajcu.”

Berendji v písomnom vyhlásení poznamenal: “Uzavretie obchodov nie je jednoduché, ale je dôležité pre budúcnosť M&S,” … “Tam, kde realizuje uzatváranie obchodov, vidíme povzbudzujúci počet zákazníkov, ktorí sa presúvajú do blízkych obchodov a nakupujú s nami v lepšom prostredí.”

Je všeobecne známe, že britskí zákazníci čoraz viac uprednostňujú on-line nakupovanie, čo tradičných maloobchodníkov prinútilo k tomu aby sa prispôsobili a konkurovali aj voči technologickým gigantom akým je aj Amazon. Rovnaký príbeh sa odohráva aj v Spojených štátoch ale aj na iných rozvinutých európskych trhoch.

Začiatkom tohto roka v Britániíí cez kolaps prišiel predajca hračiek známy ako Toys “R” Us, ktorý pristúpil k prepusteiu tisícov zamestnancov. Elektronický reťazec Maplin sa tiež zrútil a jeho správca (PwC) sa v súčasnosti nachádza uprostred pokusu o nájdenie kupcu.

V dnešnom dni spoločnosť M&S uviedla, že má za cieľ dosiahnuť, aby jedna tretina jej predajov pochádzala z onlinu.

Akcie v spoločnosti Marks & Spencer po dnešom oznámení klesli až o 3%, čím sa stali akciovou spoločnosťou s najhorším výkonom v londýnskom referenčnom indexe FTSE 100.

Fiona Cincotta, ktorá je vedúcou analytičkou trhu v City Index, poznamenala, že 26% pokles v akciách spoločnosti M&S za posledných 12 mesiacov by mohol spôsobiť, že z indexu FTSE 100 bude vyradenou.

Ostatní analytici majú taktiež negatívne vyjadrenia na výhľad tejto spoločnosti.

David Cheetham, hlavný analytik trhu pre online platformu XTB varoval: “Vzhľadom na to, že sa firma jednoznačne snaží znížiť náklady, môže dôjsť k väčšiemu prepadu.”

Spoločnosť získava prevažnú väčšinu svojich predajov vo Veľkej Británii, ale má približne 450 ďalších obchodov po celom svete. Tržby za posledný finančný rok dosiahli úroveň 10,6 miliardy libier (14,2 mld. dolárov), čo je voči predchádzajúcemu roku miernym poklesom.

V stredu spoločnosť M&S príde s najnovšími finančnmi výsledkami.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, TheGuardian

Facebook komentár