Mate_pracovnu_ponuku_Ako_dohodnut_protinavrh_so_sucasnym_zamestnavatelom

Dostali ste pracovnú ponuku. Je za viac peňazí, ako Vám platí súčasný zamestnávateľ, ale nie ste pripravení odísť.

Čo robiť?

Využitie pracovnej ponuky ako pákového efektu pri rokovaniach o povýšení alebo vyššom platu si vyžaduje špeciálny prístup a prináša riziká.

Deborah Kolb, autorka knihy s názvom “Vyjednávania o práci: Z malých výhier dosiahnute veľké zisky“: „Keď máte ďalšiu pracovnú ponuku, máte vrámci vyjednávania väčšiu moc,“ … „Máte pocit, že to, čo požadujete, je obhájiteľné a cítite určitý druh pohodlia. Vždy, keď prídete s inou ponuku, môže to byť prijaté ako hrozba.“

Pristupujte k situácii citlivo

Síce je príjemné cítiť, že ste žiadaný, vyhýbajte sa tomu, aby ste do kancelárie vášho šéfa prišli, mávali s ponukou a povedali, že požadujte väčší plat.

Alex Twersky, spoluzakladateľ spoločnosti kariérneho poradenstva – Resume Deli, poznamenal: „Musíte to predstaviť jemným spôsobom,“ … “Vchádzam a hovorím:” Hej, mám novú ponuku práce, čo chcete urobiť, aby ste ma tu udržali? ” Tento prehnane sebavedomý a arogantný prístup nie je vhodný, dokonca ani vrámci tohto trhu.““

Dodal, že pri použití pracovnej ponuky – výlučne ako pákový efekt – vzniká riziko, že Váš súčasný zamestnávateľ to môže brať, ako nebezpečenstvo. „Páka tak nepredstavuje zaručenú stratégiu.“

Súvisiace: Jednoduchý návod na to ako vyjednať vyšší plat

Navrhol ponechať si ponuku v zálohe a použiť ju ako poistku. „Najprv úprimne pristupujte k svojmu šéfovi o tom, kde sa teraz vidíte, ako by ste chceli, aby sa zmenila úloha a ako by aby rástla Vaša zodpovednosť a plat.“

Cieľom je viesť úprimný rozhovor o hodnote, ktorú spoločnosti prinesiete na základe svojej práce a vašej trhovej hodnoty.

Twersky uviedol: „Predstavte svoju ponuku ako olej na namazanie kolies, podľa potrieb.“

A ak túto ponuku predstavíte – mali by ste byť pripravení kráčať.

Treba zostať pozitívnym

Vyžiadanie inej pracovnej ponuky môže viesť u manažérov k defenzívnemu postoju, takže je potreba si udržovať zameranie na pozitíva a poukazovať na zvýšenie hodnoty, ktorú svojmu zamestnávateľovi prinesiete.

Kolb ďalej poznamenal: „Keď sa vyjadrujete, vždy spojte to, čo je pre vás dobré a čo je dobré pre spoločnosť.“

Keď sa zmienite o ponuke, dajte jasne najavo, že nemáte záujem o odchod a chcete v spoločnosti ďalej rásť, ale v súčasnosti ste získali naozaj hmatateľný údaj o vašej trhovej hodnote.

Olivia Jaras, zakladateľka salarycoaching.com, poznamenala: „Pristupujte k nej z hľadiska zvedavosti. Odporúča uplatniť vašu lojalitu voči spoločnosti a tímu a potom im povedať o inej príležitosti a požiadať o pomoc pri riešení problému.

Josh Doody, ktorý je autorom knihy „Nebojácne o vyjednávaní platov“ varoval: “Avšak zmienka o inej pracovnej ponuke môže obmedziť Váš kariérny rast, v prípade, že by ste zostali.” Zároveň povedal, že šéf by mohol váhať, či Vás dať na dlhodobý projekt kvôli obavám, že by ste mohli časom mohli prejsť na inú loď.

Vyhnite sa konkrétnym číslam

Neposkytujte príliš veľa informácií o ponuke, ak dúfate, že váš zamestnávateľ bude čeliť vyššej hodnote.

Twersky poznamenal: „Ak zarábate 100 000 dolárov a poviete, že máte ponuku na 125 000 dolárov, ale zostanete, ak Vám dá 130 000 dolárov, budete mierne bezcitným a chamtivým.“

Inteligentnejšou stratégiou pre trh práce je vyhnúť sa presnej hodnote ponuky. Ak šéf chce podrobnosti o tom, koľko peňazí Vám konkurencia ponúka, Jaras odporučil poskytnúť rozsah.

Ak je ponuka za 100 000 dolárov, ale chceli by ste zostať za 95 000 dolárov, navrhla povedať, že ponuka sa pohybuje medzi 97 000 až 110 000 dolárov.

Súvisiace: 9 vecí, ktoré by ste nikdy nemali hovoriť počas vyjednávania o mzde

Opýtajte sa sami seba, prečo uvažujete nad inou ponukou

Dobrým spôsobom, ako udržať svoju kariéru na dobrej ceste, je udržať si svoje postavenie na trhu práce vo svojom odbore a hlavne aj sledovať trendy v oblasti platu a výhod.

Existuje množstvo údajov o mzdách, ktoré poskytujú údaje o odmeňovaní pre konkrétne odvetvie, avšak konkrétna ponuka poskytuje presnejší výpočet trhovej hodnoty.

Ak ste zvažovali iné pracovné príležitosti, pretože vrámci súčasnej pracovnej záťaži je to príliš náročné, ako napríklad aj z nedostatku príležitostí a rastu alebo nezaujímavých projektov, naozaj môže nastať čas na zmenu pracovného miesta.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár