McLaren

McLaren Speedtail za 2,25 milióna dolárov.

Britská spoločnosť športových automobilov McLaren odhalila nový hybridný superautomobil – Speedtail o sile 1 035 konských síl s cenou 2,25 milióna dolárov alebo 1,75 milióna libier.

Bude vyrobených len 106 týchto vozidiel a všetky už boli predané. Zhruba tretina z nich sa očakáva, že by mala smerovať kupcom do Spojených štátoch, a to aj napriek tomu, že technicky nie je použitie modelu Speedtail na verejných uliciach legálnym. Existuje však cesta.

Speedtail má tri sedadlá usporiadané do trojuholníku. Vodič sedí vpredu a je stredom s cestujúcimi, ktorých má za každým ramenom. Rovnaké usporiadanie sedadiel sa používalo v najslávnejšom superautomobile značky McLaren, nazvanom F1, v deväťdesiatych rokoch minulého storočia.

Mclaren Speedtail je optimalizovaný pre aerodynamiku.

Mclaren Speedtail je optimalizovaný pre aerodynamiku.

 

Hovorca spoločnosti McLaren uviedol: “Táto stredná pozícia vodiča porušuje bezpečnostné pravidlá USA. Podobné to je s videokamerami, ktoré nahrádzajú bočné zrkadlá vozidla. Američania, ktorí si kúpili auto, môžu požiadať o špeciálnu výnimku, ktorá sa často udeľuje “technologicky významným” vozidlám, ktoré pre túto krajinu nespĺňajú všetky pravidlá. Tá istá výnimka bola poskytnutá kupujúcim pôvodnej F1, keď bola novinkou.

Súvisiace: Bugatti odhalila $ 6 miliónový superautomobil – Divo

Rýchlosť a luxus

McLaren nazýva Speedtail “hyper-GT auto”. GT znamená Grand Touring, čo naznačuje, že auto je určené pre luxus a pohodlie rovnako ako pre vysokú rýchlosť. Interiér je pokrytý mäkkou a drahou, ale ľahkou škandinávskou kožou. Sedadlo vodiča je vybavené špeciálnym “špeciálnym” povrchom, ktorý umožňuje ľahké posúvanie, ale tiež pomáha pri držaní vodiča na mieste pri ťažkých zákrutách.

Speedtail má tri sedadlá s vodičom uprostred.

Speedtail má tri sedadlá s vodičom uprostred.

 

Rovnako ako ostatné modely McLaren, Speedtail je z veľkej časti vyrobený z uhlíkových vlákien – drahého, ale pevného a ľahkého materiálu. Niektoré viditeľné časti automobilu sú vyrobené zo špeciálneho uhlíkového vlákna s veľmi tenkou vrstvou titánu, ktorá je s ním spojená. To dáva materiálu lesklý vzhľad, ktorý môže mať rôzne farby. Na iných miestach sú nad sebou položené extrémne tenké vrstvy uhlíkových vlákien, čím sa tak vytvoril rozvrstvený vzhľad podobajúci sa vlnenej vode. Symbol Značky McLaren a Speedtail na vozidle sú vyrobené z 18 karátového bieleho zlata.

Väčšina doplnkových ovládacích prvkov vozidla, okrem tých, ktoré priamo súvisia s riadením, je ovládaná prostredníctvom dotykových obrazoviek. K dispozícii sú niektoré tlačidlá, spínače a gombíky. Tieto sú dokonca namontované nad hlavou vodiča.

Malé videokamery nahrádzajú bočné zrkadlá. Predné kolesá sú pokryté stacionárnymi štítmi.

Malé videokamery nahrádzajú bočné zrkadlá. Predné kolesá sú pokryté stacionárnymi štítmi.

 

Aerodynamika

Telo modelu Speedtail je dlhé takmer 5,2 metra, čiže takmer o rovnakej dĺžke ako sedan Mercedes-Benz S-Class. Táto rozsiahla dĺžka je formovaná s cieľom optimalizovať aerodynamiku vozidla. Speedtail je v tvare krídla, čo umožňuje veľmi ľahké prúdenie vzduchu a zároveň spôsobuje najmenšie úrovne turbulencie. Malé videokamery, ktoré sa používajú namiesto bočných spätných zrkadiel – zobrazujú sa na dvoch obrazovkách vo vnútri vozidla – do značnej miery eliminujú zaťaženie zrkadiel.

Predné kolesá sú pokryté aerodynamickými štítmi, ktoré pri pohybe kolies zostávajú v pokoji. Tým zabránili tomu, aby kolesá narušili prúdenie vzduchu cez vozidlo. Dvojica chlopní, bezproblémovo spojená so zadnou časťou vozidla sa pohybuje automaticky nahor a nadol, čím zabezpečuje správny objem prietoku, smerom nadol k zadným kolesám.

Integrované zadné chlopne pomáhajú vytvárať prítlak v prípade potreby.

Integrované zadné chlopne pomáhajú vytvárať prítlak v prípade potreby.

 

Špeciálny režim rýchlosti umožňuje vozidlu dosiahnuť maximálnu rýchlosť cez 400 kilometrov v hodine. V tomto režime automobil klesne o 1,4 palca alebo o 35 milimetrov, čím je bližšie k ceste a bočné kamery sa zatiahnu do karosérie vozidla.

Súvisiace: Luxusný koncept od Renaultu – EZ-Ultimo

McLaren neposkytuje technické podrobnosti hybridného systému Powertail Speedtail, ale benzínový motor by mal byť podľa očakávaní podobný motoru V8, ktorý sa používa v iných vozidlách značky McLaren.

Podľa spoločnosti McLaren by prvé modely Speedtail mali byť zákazníkom dodané v roku 2020.

Video automobiluMcLaren Speedtail:

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Motor1, Fortune

Facebook komentár