Mena_Ethereum_celila_obrovskemu_prepadu_Co_sa_stalo_2017

Digitálna mena ethereum počas včerajšieho dňa zažila “bleskový prepad”, s tým že cena v priebehu niekoľkých minút klesla z približne 296 dolárov na 10 centov.

Takmer rovnako rýchlo, ako sa cena zrútila, aj sa vrátila. Vo štvrtok sa cena virtuálnej meny ethereum (podľa CoinDesk) obchodovala na úrovni 342,02 dolároch.

Takže, čo sa stalo?

Zdá sa, že tento cenový prepad pochádza od jedného z popredných búrz meny ethereum – GDAX. Adam White, ktorý je viceprezidentom spoločnosti GDAX, na svojom blogu na stránkach spoločnosti napísal, že sa jednalo o neobvykle veľký predajný príkaz, ktorý tento krach spôsobil.

Súvisiace: Trh Bitcoinu a iných kryptomien

A tento “niekoľko miliónový” predajný príkaz spôsobil počiatočný pokles v cene, ale skutočným problémom bol dominový efekt, ktorý nastal neskôr. Počiatočný pokles vyvolalo 800 “stop-loss príkazov” – automatické predajné príkazy, ktoré sú realizované ak aktívum dosiahne určitú cenu – a likvidácia obchodovania na maržu, čo nastáva v prípade, ak investori vo svojich pozíciách obchodujú s vypožičanými peniazmi.

V podstate tento veľký predajný príkaz vytvoril záplavu ďalších predajcov. S nedostatočným počtom kupujúcich sa tak cena zrútila, keďže programy okolo obchodovania sa snažili nájsť cenu, za ktorú by kupujúci vedeli opäť vstúpiť do hry.

V grafe je vidno, ako tento bleskový prepad meny Ethereum vyzeral a ako k nemu došlo:

Mena_Ethereum_celila_obrovskemu_prepadu_Co_sa_stalo_2017_graf

Charles Hayter, ktorý je generálnym riaditeľom (CEO) a zakladateľom poskytovateľa informácií okolo digitálnych mien – CryptoCompare v e-maile poznamenal: “Úzke rozsahy objednávok a veľké obchody sú obvyklými vinníkmi týchto scenárov okolo nedostatku likvidity, ktoré nie sú jednotné, ale šíria sa cez niekoľko izolovaných oblastí. To môže byť náchylné k veľkým predajným príkazom, kde dochádza k rýchlemu poklesu cien. Následne to na trhu môže vyvolať paniku.

“S najväčšou pravdepodobnosťou niekto s malými skúsenosťami sa snažil opustiť pozíciu a celú likviditu zastavil – aj keď sa mohlo jednať o manipuláciu trhu cez investičný fond, ktorý mal za cieľ spôsobiť prepad ceny ethereum a následne trh priniesť do paniky.”

White vo svojom GDAX blogu poznamenal: “Naše počiatočné výskumy ukazujú, že sa nejednalo o známky zločinu alebo prevzatia účtov. Chápeme, že táto udalosť môže byť pre našich zákazníkov frustrujúca. Naše programy musia rátať s okolnosťami, ako to v tomto prípade, avšak obchodovanie s pokročilými funkciami, ako je marža, vždy so sebou nesú .. vlastné riziko.”

“Tokeny” meny Ethereum sú oficiálne nazývané Ether. Hodnota tejto meny sa od januára zvýšila z približne 11 dolárov, na viac ako 300 dolárov.

Súvisiace: Ethereum a Bitcoin na rekorde. Zisk Ethereum viac ako 5000%

Ethereum blockchain taktiež získala podporu u niekoľkých veľkých firiem ako Microsoft, čo pomohlo pohnať jej cenu na vyššie úrovne.

V medziročnom porovnaní, na základe štvrtkového obchodovanej ceny, Ethereum zarobila okolo 4 100 percent (podľa Coinmarketcap).

(Blockchain je v informatike špeciálny druh distribuovanej decentralizovanej databázy uchovávajúcej neustále sa rozširujúci počet záznamov, ktoré sú chránené proti neoprávnenému zásahu z vonkajšej strany.)

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, FoxNews

Facebook komentár