Mercedes_Benz_prebera_navysuje_rozsiruje_podiel_v_Aston_Martin

Mercedes-Benz chce nabrať veľký podiel v bojujúcej britskej automobilke Aston Martin.

Automobilky vo vyhláseniach potvrdili, že Mercedes-Benz v nasledujúcich troch rokoch zvýši svoj podiel v spoločnosti Aston Martin z 2,6% na 20%.

Výmenou za nové akcie spoločnosť Aston Martin získa prístup k technológiám a komponentom automobilky Mercedes-Benz vrátane hybridných a elektrických pohonných jednotiek novej generácie.

Aston Martin, ktorá je obľúbenou automobilovou značkou fiktívneho agenta britskej tajnej služby – Jamesa Bonda, sa nachádzala v náročnom stave ešte predtým, ako pandémia koronavírusu zasiahla celý automobilový priemysel.

Spoločnosť čelila problémom z dôvodu slabého dopytu po niektorých svojich modeloch ako aj celosvetovému spomaleniu v rámci automobilového sektora, následne šak v januári ju zachránil miliardár Lawrence Stroll.

Kanadský miliardár viedol skupinu, ktorá zaplatila 182 miliónov libier (236 miliónov dolárov) za 16,7% spoločnosti. Aston Martin potom prostredníctvom emisie nových akcií získal ďalších 318 miliónov libier (412 miliónov dolárov).

V máji spoločnosť nahradila generálneho riaditeľa Andyho Palmera – Tobiasom Moersom, ktorý v spoločnosti Mercedes-AMG pôsobí od roku 1994.

Investori aj naďalej nie sú presvedčení o zmene trendu. Akcie spoločnosti čelili prepadu od ich začatia obchodovania v októbri 2018, čo je ostrý prepad automobilky, ktorá sa kedysi usilovala o ocenenie porovnateľné so spoločnosťou Ferrari.

Súvisiace: Automobilky Bentley, Aston Martin a McLaren prepúšťajú tisíce zamestnancov

Aston Martin v utorok uviedla, že za prvých deväť mesiacov roka utrpela prevádzkovú stratu vo výške 229 miliónov libier (297 miliónov dolárov). Jej akcia v roku 2020 stratili zatiaľ dve tretiny svojej hodnoty.

Moers uviedol, že partnerstvo so spoločnosťou Mercedes-Benz bude do budúcnosti kľúčové.

Vo vyhlásení ďalej uviedol, že technológia nemeckej značky „bude zásadná pre zabezpečenie konkurencieschopnosti našich budúcich produktov a umožní nám efektívne investovať.“

Pre Mercedes-Benz, ktorý vlastní Daimler, je dohoda šancou získať luxusné značky za skromnú cenu. Uviedla, že technologický prevod má hodnotu 286 miliónov libier (371 miliónov dolárov).

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár