Podľa všetkého bol september prekvapivo skvelým mesiacom pre akciové trhy – americký index S&P 500 je v tomto mesiaci v zisku až 4,5%. Snáď ešte viac prekvapujúci je fakt, že zisky v Európe boli ešte lepšie, keďže európske indexy ako Eurostoxx 50, DAX 30, na CAC 40 alebo MIB, čím v súčasnosti dosahujú razantný rast.

Russ Koester, hlavný investičný analytik v spoločnosti Blackrock poznamenal: “Vyzerá to ako rozumné miesto pre investície, ale nenechajte sa uniesť” …  “V tejto oblasti je ešte významné protivietor z bankového sektora, na chudokrvnom tempe rastu.”

Zatiaľ čo najväčším regionálnym ekonomickým činiteľom je v drvivej väčšine znovuzvolenie Angely Merkelovú k tretiemu termíne, ako kancelárky Nemecka. Výhody tohto objatia stability sa zdajú byť pominuteľné, alebo sú už úplne začlenené v trhoch.

V správe klientom, analytik banky Société Générale – Kit Juckes píše: “Výsledok volieb z Nemecka opúšťa trhy trochu do zabudnutia, aj napriek pozitívnym titulkom, ktoré pomáhali euro (zasahovali dolár) a podporovali dopyt po rizikových aktívach, ako aj dlhom zaťaženým európskym dlhopisom … v tomto momente sa zdá, že nemá zmysel posielať menu euro na vyššie úrovne … už sa dostalo skoro tak ďaleko, ako len môže. “

Koester-ove obavy z regiónu sú dvojaké.

“Prvý z nich je bankový systém, a je pre mňa je stále Achillovou pätou Európy,” a dodáva, že situácia portugalských či talianskych bánk “jednoducho v žiadnom prípade nie je rovnaká, ako tých európskych.”

Jeho druhá oblasť obáv má čo do činenia s výhľadom na rast ziskov v prostredí veľmi slabého  ekonomického rastu.

Ďalej dodal: “Kým Európa už jasne dosiahla dna z hľadiska ekonomiky, stále si myslíme, že zotavenie bude veľmi pomalé,” … “Takže musíte byť realistickí v tom, ako rýchlo Európa bude v budúcom roku rásť, a ako výsledok, ako optimistický bude výhľad európskych ziskov.”

Zdá sa, že odpoveď nie je optimistická.

Zdroj: Blackrock

Facebook komentár