Mersch_varuje_Nemecko_pred_akymkolvek_zasahovanim_do_ECB_2018_top

Kľúčový člen Európskej centrálnej banky (ECB) vyslal varovný signál pre Nemecko a pozanmenal, že sa nejedná len o jemnú výstrahu, pokiaľ ide o nezávislosť centrálnej banky.

Yves Mersch, ktorý je výkonným členom správnej rady ECB pre menovú politiku od roku 2012, na finančnom summite vo Frankfurte poznamenal, že pružnosť a autonómia ECB by nemali byť spochybňované.

Pred divákmi poznamenal: “Ak niektoré krajiny v súčasnosti chcú prinášať veľké množstvo obmedzení a obmedzení v tom, ako budeme vykonávať svoje právomoci v oblasti menovej politiky, bude to útok na nezávislosť centrálnej banky.”

Nemeckému publiku z pripravených poznámok ďalej povedal: “Dúfam, že je to dobre pochopené aj v najväčšej krajine Európy.”

Najsilnejšia kritika uvolnenej menovej politiky ECB v posledných rokoch pochádza z Nemecka. Prezident Nemeckej Centrálnej Banky Nemecka (Bundesbank) – Jens Weidmann dôsledne kritizoval pomalú normalizáciu nákupov aktív a úrokových sadzieb v regióne.

Mersch, ktorý sa narodil v Luxemburgu, vyjadril, prečo ECB potrebuje nové politické nástroje, ak má dohliadať na firmy, ktoré spracovávajú finančné transakcie denominované v eurách.

Väčšina týchto transakcií sa zúčtuje prostredníctvom systému centrálnych zmluvných strán, ktoré sú v súčasnosti so sídlom v Spojenom kráľovstve. To predstavuje potenciálny problém s dohľadom po tom, čo Británia opustí Európsku úniu v marci roka 2019.

Mersch uviedol, že centrálne protistrany sú pre likviditu finančného systému rozhodujúce a akékoľvek zlyhanie z ich strany by mohlo viesť k nákazám a zlyhaniu bánk.

Súvisiace: Majetok verejného sektora zaznamenal rekordný nárast hodnoty o $ 2,5 bilióna

ECB v súčasnosti nemá právomoc regulovať činnosť systémov zúčtovania cenných papierov, vrátane centrálnych zmluvných strán. Na riešenie tohto problému sa aktuálne snažia zmeniť článok 22 “Štatútu Európskeho systému centrálnych bánk a Európskej centrálnej banky”.

Mersch varoval, že akékoľvek zmeny článku 22 by nemali viesť k pravidlám, ktorý by predpisovali, čo ECB môže a nemôže robiť na riešenie svojho hlavného cieľa cenovej stability.

Mersch ďalej poznamenal: “Nemôžeme otvoriť pandorynu skrinku a skončiť v situácii, kde menová politika už nie je pred politickým vplyvom chránená.”

Člen ECB však neuviedol, ktorá krajina bude v budúcnosti hostiť väčšinu systémov okolo zúčtovania v eurách. Povedal, že “trh sa o to postará”, zatiaľ čo prácou ECB je poskytovať jasné zákony.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, MarketWatch

Facebook komentár