Mesta_zacinaju_poskytovat_elektrickym_kolobezkam_druhu_sancu

Negatívna nálada voči elektrickým kolobežkám ukazuje určité známky poklesu, pretože mestá v USA, ktoré zrušili povolenia pre startupy, začali zisťovať, že nie sú až tak zlé.

Mestá v Spojených štátoch zrealizovali agresívne opatrenia a dokonca ukončili možnosť podnikať startupom ako Bird a Lime, keď začiatkom tohto roka stovky kolobežiek zaplnili ich ulice a chodníky. Mnohé mestá kolobežky zabavili. Niektorí vyberali pokuty.

Časť s týchto miest však svoj postoj začali zmierňovať, pretože si uvedomujú, že kolobežky môžu zohrávať neoddeliteľnú úlohu pri zmiernení dopravných zápch, znižovaní znečistenia a podpore verejnej dopravy. A startupy, ktorí sledovali príbehy spoločnosti ako Uber ohľadom sankcií z dôvodu odporu miestnych samospráv, sú ochotní hrať v medziach zákona, ak to znamená rozširovanie ich trhu.

Mesto Austin, v štáte Texas tento príklad vystihuje. Mesto sa v apríli ocitlo zaplavené čiernymi kolobežkami značky Bird. V priebehu krátkeho času mesto zaplnili svojimi svetlo zelenými kolobežkami.

Jason JonMichael, ktorý je zástupcom riaditeľa programu mesta Austin pre inteligentnú mobilitu poznamenal: “Klasická odpoveď bola, dajme si rukavice a poďme bojovať, keďže oni narušili chod v našom meste.”

JonMichael ďalej poznamenal: “Mal nastať presný opak, ale namiesto toho mestskí predstavitelia prišli s odmietavým postojom. Nakoniec sa však situácia začala meniť a plánovali program bez zdieľania bicyklov. Avšak ich plán otvoril dvere elektrickým skútrom a kolobežkám do mixu, takže sa rozhodli spolupracovať so spoločnosťami, aby to bolo pre obidve strany naozaj výhodné a nakoniec sa to stalo realitou.

Namiesto toho, aby vydali nariadenie na zastavenie a vypratanie ulíc – čo bol prístup, ktorý nastolili niektoré mestá – Austin varoval spoločnosti, že zabaví kolobežky blokujúce chodníky. Mestskí predstavitelia sa pripravujú na vypracovanie vyhlášky upravujúcej povoľovací postup pre skútre, vrátane obmedzení rýchlosti a poplatkov za prevádzku.

Dnes po celom Austine nájdete 2 000 kolobežiek. Ľudia si ich naozaj veľmi obľúbili – každá kolobežka jazdí takmer dvakrát denne – často sú ich batérie už do poludnia vybité. A tak je to aj v meste lepšie. JonMichael ďalej poznamenal, že ľudia realizujú menej jázd vo svojich automobiloch, čo znamená menej preťaženia a znečistenia.

Mesto každých šesť mesiacov kontroluje výkonnosť každej spoločnosti, pričom si vyhradzuje právo zrušiť licenciu pre každého, kto nehrá podľa pravidiel. To však startupy prinútilo k ďalšiemu upraveniu podmienok, teda ak nechceli aby ich aktivity boli pozastavené. Na základe toho ponúkajú zľavnené jazdy obyvateľom s nízkym príjmom a vyvíjajú nástroje, ktoré umožňujú ľuďom ohlasovať negatívne správanie kohokoľvek, kto kolobežku nevhodne odkladá.

Mestskí predstavitelia ich tak v súčasnosti vidia ako spojencov, keďže prispievajú k snahe zlepšiť kvalitu života a rozšíriť možnosti presunu. Startupy tak “prinášajú na stôl diskusie o vývoji plánu pre nasadenie dopravy, keďže majú dostatok kapitálu a vedia tak priniesť prístup k naozaj vhodnej alternatívnej doprave, pre všetkých.”

Bird dúfa, že sprostredkuje podobnú alianciu v rodnom meste Santa Monica v Kalifornii. Spoločnosť bola založenou v septembri 2017 a predstavila plány ohľadom alternatívnej dopravy, ktorá uviedla, že je lepšie hľadať odpustenia ako povolenia. Bird začal podnikať bez riadnych obchodných licencií a vo februári súhlasil s tým, že mestu zaplatí 300 000 dolárov za pokuty na urovnanie trestných sťažností.

Napriek problémom, predstavitelia tohto mesta chcú, aby elektrické kolobežky v nej zostali, keďže sú zamerané na kombinovanú dopravu a životné prostredie. Mesto vydalo povolenia na podmienečné povolenie pre startupy Bird a Lime, zatiaľ čo pracovali na vytvorení 16-mesačného pilotného programu. Začiatkom tohto mesiaca vláda v Santa Monice zaradila žiadateľov do programu kolobežiek a Bird umiestnili na 10. miesto.

Dave Estrada, ktorý je vedúcim predstaviteľom právneho oddelenia spoločnosti Bird, poznamenal: “Jednalo sa naozaj o prebudenie, ktoré je nutné uskutočniť, keďže to predstavuje biznis s rozsiahlym potenciálom a je tu veľa konkurentov, ktorí sa o to naozaj snažia,” … “Naozaj nám pomohlo keď sa vieme vhodne pozrieť na stratégiu celej metskej dopravy, teda kde vieme prispieť svojimi operáciami a tým môžeme pomôcť mestám.”

Mesta_zacinaju_poskytovat_elektrickym_kolobezkam_druhu_sancu_1

To vysvetľuje, prečo firma Bird nedávno oznámila niekoľko ústupkov, ktoré majú pomôcť k podnikaniu v Santa Monice a ďalších mestách. Mestám umožnia označiť miesta, kadiaľ ich zákazníci môžu cestovať, kde nemôžu jazdiť alebo parkovať ich kolobežky. Poskytne mestám možnosť vyjadriť sa pravidlám ohľadom možných trás a ďalších bezpečnostných tipoch v správach, ktoré používatelia uvidia pred jazdou. A samozrejme budú zdieľať údaje, ktoré mestám pomôžu pochopiť, ako ľudia kolobežky naozaj používajú.

Bird išiel tak ďalej, keďže znova podal svoju žiadosť v Santa Monice začiatkom tohto mesiaca, aby boli pre vládu viac lákavou možnosťou. Na žiadosť mesta začali s obmedzením rýchlosti svojich kolobežiek na 8 kilometrov v hodine na dvoch oblastiach, ktoré sa považovali za kontroverzné – pláž a v Palisades Park. Taktiež plánuje poslať textové upozornenia jazdcom, ktorí sa blížia k oblastiam, kde si mestá ich kolobežky neželajú.

Zdroj: NYTimes, Yahoo

Facebook komentár